VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Yurt Dışından Vajinismus Hastaları

Yurt Dışından Vajinismus Hastaları

Yurt Dışından Gelen Vajinismus Hastaları

Pek çok maillerde yurt dışında yaşayan vajinismus hastalarımız aşağıdaki soruya benzer ifadelerle sorunlarını bizimle paylaşmaktadırlar:

‘’Yurt dışında yaşıyorum ve vajinismus hastasıyım. Buradaki doktorlar beni anlamıyorlar ve halen vajinismusu yenemedim. Çözüm için Türkiye’ye gelebilir miyim?’’

Evet. Vajinismus her ne kadar tüm dünyada görülen bir cinsel işlev bozukluğu olsa da bizim ülkemizde çok daha yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle daha çok hasta portföyüne sahip birimler bu konuda çok daha fazla bilgi ve tecrübeye sahiptir.

Batılı ülkelerde vajinismusun nedenleri arasında en sık olarak cinsel taciz, tecavüz, cinsel istismarlar ve gizli eşcinsellik bulunmaktadır. Hâlbuki ülkemizde daha çok cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili yanlış bilgiler (cinsel mitler) toplumsal tabular, kültürel, ahlaki ve dini sebepler yer alır.

Neden Türkiye’de vajinismus tedavisi?

Bizim kültürümüz ve değer yargılarımız ile ilgili konuları yabancı hekimlerin anlaması çok kolay değildir. Bu nedenle vajinismus gibi cinsel bir sorunu yurt dışındaki yaşayan yurttaşımızın kendi öz kültürünü bilen bir terapist ile vajinismus tedavisine başlaması başarı şansını arttıracaktır.

Diğer bir konu da yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın yaşadıkları dil sorunudur. Vajinismus terapilerinde dil sorunundan dolayı anlaşamama da başarıyı engellemektedir. Çünkü cinsel terapilerde aynı dili paylaşma, hatta aynı kültürel özellikleri taşıma empati kurmayı sağlayan önemli konulardır.

Yurt dışında yaşayan vajinismus hastaları fiyatların daha ekonomik olmasından ötürü de ülkemizi tercih etmektedir. Yurtdışında vajinismus tedavileri daha maliyetlidir. Örneğin ABD’deki vajinismus tedavi ücretleri ortalama olarak 10.000-15.000 dolar civarındadır.

Tüm bu sebeplerden ötürü de yurt dışında yaşayan, başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunları olan pek çok yurttaşımız kendi yıllık izinlerinde tedavi amacıyla ülkemize gelmektedirler.

Ülkemizdeki sağlık sistemi ve hekimlerin pek çok alanlardaki bilgi ve deneyimleri birçok batılı ülkeden çok daha iyi konumdadır.

Yurtdışı vajinismus hastalarımıza

Müessesemizde 2002 yılından bu yana, 8000’in üzerinde vajinismus hastamız tedavi olmuştur.

Vajinismus terapileri ortalama 3 gün sürmekte, bu süre çok ileri (ağır) vajinismus hastalarında 5 güne kadar uzayabilmektedir. Yurt dışından gelecek olan hastalarımıza 5 ile 7 gün arasında Ankara’da geçirmek için zaman ayırmalarını öneririz. Terapiler her gün üst üste olmakta ve günde 1.5-2 saatinizi ayırmanız gerekmektedir.

Yurtdışından vajinismus tedavisi için gelecek olan hastalarımızın konaklama (otel rezervasyon) ve havaalanı ulaşım desteği konularında sekreterliğimizle görüşmelerini önermekteyiz.

Vajinismus terapisi sırasında adetsiz bir dönemde olmanız gerektiğini unutmayınız.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00