VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisinde Eş Faktörü

Vajinismus Tedavisinde Eş Faktörü

Vajinismus Tedavisinde Eş (Erkek) Faktörü

Vajinismus tedavisinde başarı için eşin desteği ve motivasyonu son derece önemlidir. Erkekler sorunu yaşayan eşlerine karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıdırlar.

Eşe karşı uygulanan sözel veya fiziksel şiddet, küçümseme, alaycı tavırlar kar değil, kesinlikle ilişkilere zarar verir. Nitekim bazı erkekler eşlerini motive etmek adına bu türlü yanlış davranışlar sergileyebilmektedir; ancak bu durum “yangına körükle gitmekten” başka bir şey değildir.

Burada diğer bir nokta da vajinismus eşlerinin pek çoğunun aşırı derecede sabırlı, hoşgörülü ve anlayışlı olmalarıdır. Diğer taraftan erkek eşlerin aşırı yumuşak olmaları, eşlerini tedaviler konusunda zorlamamaları da tedavileri geciktirmektedir.

Doç. Dr. Süleyman Eserdağ’ın Erkek Eşlere Tavsiyeleri

1) Eşinize Sevgi ve Şefkatle Yaklaşınız.

İlişki sırasında eşinizin yaptığı kasılmalar ve sizi itmeleri istem dışı bir şekilde gelişmektedir. İçinde sizi küçümsemek veya istememek gibi duygular yoktur; yalnızca kaygıları sonrasında kendisini koruma içgüdüsü yatmaktadır. Her şeye rağmen eşinizden sevgi sözcüklerini eksik etmeyin ve onu anlayışla karşılayın.

2) Tedavi İçin Motive Edici Olunuz.

Eşinize yaklaşımlarınızda motive edici olun, tedaviyi destekleyin. “Sen bu sorunu aşacaksın, bu bizim ortak sorunumuz, her zaman senin yanında olacağım, mutlaka bu sorunu yeneceğiz” gibi cümleler ile onun tedavisinde yük ortağı olabilirsiniz.

Unutmayın; sorunlar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar ise paylaşıldıkça artar.

3) Vajinismusu Yalnızca Modern ve Bilimsel Tedavilerle Yenebilirsiniz.

Öncelikle böyle bir hastalığın olduğunu kabul etmelisiniz. Diğer taraftan vajinismus destek alınmaksızın kendi başına çözümleyebileceğiniz bir sorun asla değildir. Mutlaka tıbbi yardım alınması gerekliliği vardır. Bu tür sorunu yaşayan ve tarafımızca tedavi gören karı koca doktor, psikolog, hatta jinekolog olan birçok çift vardır. Bilinçli ve eğitimli olmak sorunu çözmeye yetmez.

4) Tedavilerde Köstek Değil, Destek Olunuz.

Maalesef bazı erkek eşlerinin kafalarında pek çok yanlış düşünceler vardır: “Biz bu sorunu ancak kendimiz aşabiliriz, böyle bir sorunda bize nasıl başkası yardımcı olabilir ki, sorun tamamen senin beyninde bitiyor” gibi yaklaşımlar çözüme düğüm atmaktan ve ertelemekten başka işe yaramaz.

Eşiniz kör ve karanlık bir kuyu içinde gibidir, panik içerisinde dışarıya nasıl çıkacağını bilemez. Dışarıdan bakıldığı zaman ise içerisi net olarak görülmektedir. Vajinismus terapistinin vereceği bazı öneriler ve uygulamalar o kuyudan rahat bir şekilde çıkılmasına olanak sağlar.

5) Cinsellik, Sağlıklı Bir Evliliğin Ana Şartlarındandır.

2002 yılından bu yana, evlilik süresi 35 yıla kadar giden ve vajinismus sorunu yaşayan 8000’den fazla çiftin tedavisinde destek olduk.

Cinsellik olmaksızın “başarısızlığı kabullenme” ile gelişen ve aynı çatıda bir evi paylaşarak ev arkadaşlığı şeklinde giden “aseksüel evlilikler” sağlıksız ilişkilerdir.

“Tamamlanmamış evlilik” olarak da bilinen vajinismus sorunu ile yaşamak günümüzde artık bir kader değildir.

Bayanların bir kısmı eşlerinin maddi kayıplarının olacağını da düşünerek tedaviyi reddedebilirler. Çözüm için çaba göstermeniz, eşinize maddi- manevi destek olduğunuzu göstermeniz tedavi başarısında son derece önemlidir.

6) Eşiniz Tedaviyi Sürekli Olarak Erteleme Yoluna Giderse İkna Edici, Otoriter ve Israrcı Olun.

Bazı bayanlar sürekli tedavilerini sürekli olarak geciktirme ve erteleme yoluna başvurabilirler. Zamanla onlar için cinsellik bir kabusa dönüşebilir. Zaman içerisinde korkuları ve kaygıları katlanarak artabilir.

Eğer bu tür bir durumla karşı karşıya kalırsanız, eşinize karşı tedavi konusunda otoriter ve ısrarcı davranmanızda fayda olacaktır. Bu tür durumlarda çok aşırı derece yumuşak olmanız onun da işine gelecek ve sorunla yüzleşmesini geciktirecektir.

Eşiniz tedaviye karşı aşırı direnç gösteriyorsa, siz de ona karşı tedavi konusunda kesin kararlılığınızı göstermelisiniz.

7) Doğru Merkezin Seçiminde Öncü Olunuz.

Sorunu yaşayan çiftlerin her ikisinin de çaba göstermesi ve doğru tedavi kliniğini araştırmasını önermekteyiz. Unutmayınız ki; vajinismus yalnızca eşinize ait bir sorun değil, bir çift sorunudur.

8) Erken Boşalma ve Sertleşme Sorunları Kapıdadır.

Vajinismus sorununu yaşayan erkeklerde de zaman içerisinde erken boşalma, sertleşme sorunları ve cinsel isteksizlik gibi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tedavi için geç kalmayınız.

Cinsel sorunla karşılaşırsanız yine de endişelenmeyin, sorununuz geçicidir. Eşinizdeki istemsiz vajinal kas kasılması sorununun hallolması ve düzenli cinsel ilişkiye başlamanızla birlikte sizin de bu tür sorunlarınız kendiliğinden geçecektir.

Vajinismus tedavisi alan bayanların eşlerinde de bu tür cinsel sorunlar varsa veya zaman içinde ortaya çıkmışsa (eş zamanlı olarak) erkek eşler de tedavi olmalıdırlar. Tarafımızca bu yönde erkek eşlere de tedavi destekleri sunulmaktadır.

9) Eşinizi ve Kendinizi Aldatmayın.

Eşlerin bir kısmı, eşlerini başka kadınlarla aldatma yolunu seçebilmektedirler.

Eşinizi aldatmanız sorun karşısında sabrınızın artık tükendiğini, bardağın taştığını gösterir. Yine de eşinizin yerine başka eşler koymanız kendinizi aldatmaktan başka bir şey değildir. Bu tür davranışlar evliliğinizi zedeleyecek ve geri dönüşümü olmayan boşanma sürecinin başlamasına neden olacaktır.

Kendinize alternatif eşler aramak yerine, bir an önce eşinizi tedavi konusunda ikna etme yoluna gitmeli ve bu konuda kesin kararlılığınızı göstermelisiniz.

10) Tedavi Süresince Sabırlı Olunuz.

Pek çok eş tedavi sırasında sabırsız davranmakta, eşini rencide edici sözlerle kırabilmektedir. Bu konuda eşinize belki her zamankinden daha sabırlı, hassas ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Unutmayınız ki vajinismus, çifte ait bir cinsel problemdir.

Tarafımızca uygulanan vajinismus tedavileri ortalama 3-4 gün sürmektedir. Bu tedavi süresince zaten hassas ve alıngan bir dönemde olan eşinize son derece sıcak ve toleranslı yaklaşmalısınız. Bu, evliliğiniz için yapacağınız belki de en önemli fedakarlık olacaktır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00