VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi İçin Önerilmeyen Yöntemler

Vajinismus Tedavisi İçin Önerilmeyen Yöntemler

Vajinismus tedavisi için önerilmeyen, maalesef pek çok çiftin “ya tutarsa” diye denediği, uygun olmayan, bilimsellikten yoksun bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Tüm yanlış uygulamalar aslında sorunu biraz daha büyütür ve adeta “yangına körükle gitmeye benzer”.

Standart tıp ve uzmanlık eğitimlerimizde (üniversitelerde ve uzmanlık sürecinse) maalesef cinsel tedaviler detaylı olarak yer almamaktadır. Bu nedenle doktorlarımızın çoğunluğu vajinismus ve diğer cinsel sorunlarla ilgili yeterli bilgi düzeyinde değildirler. Bu nedenle vajinismus hastaları bazı hekimlerce bilimsellik dışı, önerilmeyen tedavi yöntemlerine maruz kalmaktadır.

Pek çok vajinismus hastalarının gittiği ilk adresler arasında jinekologlar (kadın doğum uzmanları) bulunmaktadır. Ancak doktorların pek çoğu da hastalara nasıl yaklaşacağını bilememektedir. Küçümseyici, hayretler içinde kalıcı veya alaycı yaklaşımlar hastaları çileden çıkartmaktadır.

Vajinismusta Önermediğimiz (Bilimsel Olmayan) Tedavi Yöntemleri

1) Kızlık Zarının Ameliyatla Alınması

Kızlık zarı vajinanın girişinde 2-3 cm içeride yer alan 1.5-2 mm’lik ince bir zardır. Kızlık zarının Latincesi “hymen” dir.

Kızlığın ameliyatla alınması “hymenektomi” (-ektomi: çıkarma) ameliyatı olarak bilinir.

Kızlık zarına çentik atılarak vajina girişinin genişletilmesi işlemi ise daha küçük bir girişim olup “hymenotomy” (-otomy: açma, kesme) olarak bilinir.

Kızlık zarının normalden kalın ve yüksek kenarlı olması çok çok nadir görülen bir durumdur.

Kızlık zarında normalden çok daha fazla bir kalınlık veya yükseklik olmadığı sürece vajinismus hastalarına hymenektomy veya hymenotomy; yani kızlığın alınması veya kesilmesi ameliyatları önerilmez.

Maalesef kızlık zarına yapılan bu tür operasyonlar, toplumda bu tür durumların görülme sıklığının çok daha üstündedir. Diğer bir deyişle vajinismus hastalarına, kızlık zarı ameliyatlarının pek çoğu gereksiz yere yapılmaktadır!..

Kızlığın kesilerek çıkartılması veya kızlık zarının kesilerek açılması sonrasında sorunları çözülmeyen çiftlerde hayal kırıklıkları izlenmektedir. Hatta pek çok hasta bu bölgelerine uygulanılan ameliyatlar sonrasında ilişkiden daha da korkar hale gelmekte ve sorunları daha da derinleşmektedir.

Bazen bu durumun tam tersi de söz konusu olabilir. Kızlık zarı çok yüksek kenarlı, ara bölmeli veya sert olduğu halde gereksiz yere psikolojik destek gören pek çok hastalar mevcuttur. Bu tür durumlarda da kızlık zarına cerrahi işlemlerin yapılması kesin çözüm alınması için mutlaka ŞARTTIR.

Özetle; kızlık zarında her hangi bir sorunun olup olmadığı mutlaka cinsel tedaviye başlanılmadan önce, konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile araştırılmalıdır. Tedavi yöntemi bu jinekolojik muayene sonucunda belirlenmelidir.

2) Kas Gevşeticiler, Kayganlaştırıcı Jeller, Anestezik Maddeler

Vajinal kasların spazmını çözmek için kas gevşeticilerin, kayganlaştırıcı jellerin, uyuşturucu krem ve anestezik maddelerin hiçbir etkinliği bulunmamaktadır. Bu tür uygulamalar da sorunu çözmemektedir.

3) Genel ve Epidural Anestezi Altında İlişki

Çiftlerin evlerinde veya klinik ortamında kadına genel anestezi verilerek (uyutularak) veya epidural anestezi yapılarak (belden uyuşturarak) ilişkiye zorlanması son derece yanlıştır, risklidir, etik dışıdır.

Maalesef bazı anestezi doktorları vajinismus hastalarına bu şekilde uygulamalar yapmaktadır.

Anestezi altında ilişki kişinin cinsellikten tamamen soğumasına, hatta tiksinmesine neden olabilir.

4) Antidepresanlar

Antidepresanların tamamına yakınında uzun süreli kullanım ile cinsel isteksizlik problemi izlenmektedir.

Depresyon gibi bir sorun olmadıkça, rutin tedavilerde vajinismus hastalarına antidepresan ilaçlar verilmemelidir.

5) Sıcak Su Oturma Banyoları

Vajinayı gevşetme, kasları yumuşatmayı amaçlayan sıcak su oturma banyolarının tedavilerde etkinliği yoktur. Yalnızca kişinin stresinin azaltılmasında yardımcı olabilirler. Bu nedenle sıcak su dolu küvete oturma, hamam, kaplıca, sıcak su kürleri ve bitkisel kürler rutin vajinismus tedavisinde uygulanmamaktadır.

6) Alkol Alıp İlişki Deneme

Pek çok çiftin başvurdukları bu yöntem de işe yaramaz. Hatta uyuşturucu ilaç veya alkol alan pek çok kişi buy tür maddelerin ilişki sırasında hiçbir işe yaramadığını tarafımıza bildirmektedir. Hayatında hiç içki içmemiş birinin fazla miktarda alkol aldıktan sonra dahi kendisini aşırı derecede uyanık hissetmesi de ilginç karşılanan bir durumdur.

8) Vajina İçine İğne Yapılması

Vajina içine lokal anestezi içeren iğnelerin yapılması da sorunu çözmeyecektir. Vajinismus tedavisi için önerilmeyen yöntemlerden uzak kalınmalıdır. Her bir yanlış uygulama umutsuzlukların bir miktar daha artması demektir.

Vajinismusta yanlış ve önerilmeyen tedavi yöntemlerden sakınınız!...

Vajinismus ancak modern ve güncel tedavi yöntemleri ile % 100 sonuca ulaşan bir cinsel işlev sorunudur. Maalesef “denize düşen yılana sarılır” misali pek çok kişi uygun olmayan, önerilmeyen, tıpta yeri olmayan, bilimsellik dışı yöntemlerden medet umar. Belirtildiği üzere her yanlış, vajinismus tedavisi için önerilmeyen uygulama sonrası gelen başarısızlık; hem maddi hem de manevi yönlerden çiftleri yıpratmaktadır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00