VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismusta Eş (Partner) Desteği

Vajinismusta Eş (Partner) Desteği

Vajinismusta Eş Destetiği

Vajinismus tedavi başarısında en kritik faktörlerden birisi de eş yani partner desteğidir. Vajinismus problemi, her çift için zor bir durumdur. Birbirini seven, birbirine dokunaktan hoşlanan ve bundan zevk alan bir çiftin; penisin vajinaya giriş anında beklenmeyen bir engelle karşılaşması değişik tepkilere neden olabilmektedir.

Vajinismusta partner (eş) yaklaşımları

Bazı çiftler bu durumun basit bir korkuya bağlı olduğunu düşünüp ilişkiyi zamana bırakırken, kimi çiftler ise problemin ne olduğunu araştırıp hemen tedavi olmanın yollarını aramaya başlamaktadır. Bazı durumlarda ise erkek partnerin kadın partnere olan “Bu benim değil senin problemin, git çöz problemini.” tavrı ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Vajinismusta ana problem kadının istemsiz kasılmalar nedeniyle penisi vajina içine alamaması olsa da bu hastalık bir çift problemi olarak ele alınmalıdır.

Vajinismusun altında yatan temel faktörlere baktığımızda küçük yaşlardan itibaren cinsellikle ilgili yetersiz ve/veya yanlış bilgilendirilme, “cinsel mitler” adını verdiğimiz cinselliğe dair gerçekdışı korkular olduğunu görmekteyiz. Ancak benzer şekilde ve hatta aynı ailede büyüyen kız çocuklarının bir kısmında vajinismus görülürken, büyük bir kısmında ise herhangi bir problem oluşmadığı görmekteyiz. Bu durum da bize çevresel koşullardan öte şeyler olduğunu göstermektedir.

Vajinismusta kişinin mizaç özellikleri

Hiroşima zamanı radyasyona maruz kalan herkes kanser olmadı ancak bazı kişiler kanser oldu öyle değil mi? Yani aslında hastalıkların ortaya çıkışında kişisel faktörler büyük önem taşımaktadır. Vajinismus hastalarındaki en büyük kişisel özellik ise kişilerin mizaç özellikleridir. Vajinismus hastalarının çoğunun penisin vajina içerisine girmesi dışında vücuda iğne girmesinden veya kedi-köpek-yılan gibi hayvanlardan da korktuğu gözlenmektedir.

Vajinismus tedavilerinde partner desteği çok önemlidir!

Vajinismus hastalarının çoğunda “aşırı mükemmeliyetçi ve kontrolcü” karakter yapısı sık olarak izlenmektedir. Bu hastalar bazen o kadar kontrolcüdürler ki vajinalarının kontrolünü karşılarındaki partnere bırakamazlar. İşte bu noktada vajinismus tedavisinde partner desteği ve işbirliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. Tedavi esnasında hem duygusal anlamda partnerini destekleyecek, güvende hissettirecek; hem de fiziksel olarak eşli tedavilere uyum gösterecek bir partner tedavinin çok daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır.

Partner olmadan veya bekar vajinismus hastaları tedavi olabilirler mi?

Tabii ki partneri olmayan vajinismus hastaları da tedavi olabilir. Kliniğimizde bekar ve partneri olmayan hastalarımıza da profesyonel destek sağlanmaktadır. Ancak eğer bir partner varsa onun tedaviye hem duygusal, hem de fiziksel olarak eşliği ve desteği süreci pozitif olarak etkileyecektir.

Vajinismus tedavisinin amacı kişinin sadece vajinasına bir şey alabilmesini sağlamak değil, aynı zamanda vajinasının kontrolünü güvenle partnerine bırakabilmesini sağlamaktır. Terapiler esnasında bu konu ile ilgili özel çalışmalar da yer almaktadır.

Unutulmamalıdır ki, cinsel birliktelik iki kişi arasında gerçekleşen bir olaydır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde eş/partner desteği hem çok kıymetli, hem de süreci kolaylaştıracak bir etkendir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00