VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus, birçok nedenden ötürü vajinal kasların istemsiz kasılmasıyla görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu süreç cinsel kimliğin başladığı 3-4 yaşlarından itibaren maruz kalınan yanlış bilgiler, yaş ve gelişimle uyumsuz karşılaşılan durumlar gibi birçok nedenle oluşabilmektedir.

Özellikle gelişme çağında öğrenilen yanlışlar, duyulan ilk gece hikayeleri, kızlık zarı veya cinsel ilişkiyle ilgili toplumca da yanlış bilinen “cinsel hurafeler” kişilerde cinselliğe karşı kaygı, korku ve endişe kaynağıdır. Korku ve kaygıyı da kontrol altına alabilmek adına, tedavide en sık olarak bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Vajinismus tedavisi özel bir tedavidir ve bu konuda eğitimli bir ekip tarafından yürütülmelidir. Ankara kliniğimizde Jinekolog Op. Dr. Selver Kübra Akkaya ve ekibi vajinismus hastalarını başarıyla tedavi etmektedir.

Vajinismus Tedavisi Ankara Kliniği

Vajinismus tedavisini Ankara ’da nerede olabilirim?” sorusu aklından geçen hastalarımız için Hera Klinik Ankara şubesi deneyimli ve donanımlı kadrosuyla güven vermektedir. Tüm kliniklerimizde tedavi yöntemlerimiz aynı standartta olup, tedavi olmayı düşünen hastalarımızın kendileri için en uygun merkezi tercih etmelerini önermekteyiz.

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde 2000’li yılların başlarından itibaren yapılmaktadır. Bu makalemizde hastalığın oluş nedenleri, seyri, bilinmesi gereken önemli ipuçları, yapılması gerekenler ve Vajinismus Tedavisi Ankara kliniğimiz ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimize gelen hastalarımıza öncelikle bir jinekolojik değerlendirme yapılmakta, daha sonrasında da hastalığın oluş nedenlerine ve derecesine göre en uygun tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Şehir dışından “Ankara’da vajinismus tedavisi” için gelecek hastalarımıza konaklama konusunda da otel seçenekleri sunabilmekteyiz.

Vajinismusun büyük çoğunluğunun sebebi psikolojik olması nedeniyle genelde bilişsel davranışsal terapiler tercih edilir.

Bilişsel terapide özellikle kızlık zarı, ilk gece hikayeleri, genital bölgelerimiz, özellikle de kadın genital yapısı, klitoris, vajen ve penis hakkında doğru sanılan yanlışlar düzeltilerek beynimize doğru bilgileri yerleştirmek amaçlanmaktadır

Davranışsal terapide, istemiz kasılan pelvik taban kaslarının doğru kullanımı öğretilir. Bunun için kullanılan davranışsal uygulamalar:

 • Kegel egzersizleri
 • Ayna egzersizleri
 • Gevşeme ve nefes egzersizleri
 • Pelvik taban kaslarını tanıma ve çalıştırma
 • Masaj ve okşama egzersizleri
 • Parmak egzersizleri
 • Dilatör uygulamaları yer almaktadır.

Burada bahsedilen uygulamaların hepsi herkeste mutlaka yapılacak diye bir şey söz konusu değildir. Vajinismus tedavisi son derece dinamiktir ve uygulamalardan hangilerinin kullanılması gerektiği tecrübeli hekimlerce belirlenmelidir.

Ankara’da vajinismus tedavisi için başvuran hastalarımızda parmak egzersizleri yoktur. Bu durum İstanbul ve İzmir kliniklerimizde de aynıdır. Kliniklerimizde “kişiye özel tedavi yöntemleri” uygulanmaktadır.

Bilişsel ve davranışsal uygulamalara ek olarak;

 • Hipnoterapi
 • Meditasyon terapisi
 • Akupunktur
 • Nöralterapi
 • Mindfullness
 • EMDR
 • Botulinum toksin enjeksiyonları tamamlayıcı yöntemler arasındadır. Bu tamamlayıcı yöntemlerin hiçbiri vajinismus tedavisinde tek başına etkin değildir.

Vajinismus Tedavi Merkezi Ankara

2003 yılında Doç. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından kurulan Hera Klinik’te bugüne kadar toplamda 9000’ün üzerinde vajinismus hastası Ankara başta olmak üzere tüm kliniklerimizde tedavi görmüştür. Bu konuda 5 ayrı yabancı dilde yayınlanmış web sitelerimiz ile farklı ülkelerde yaşayan hastalara danışmanlık verilmektedir. Ayrıca uzakta olup gelemeyen hastalarımız için video görüşmeleri şeklinde ‘online terapi’ alternatifimiz de mevcuttur.

Vajinismus, kısa bir süre içerisinde çözülmesi gereken ciddi bir problemdir. Cinsel hayatla ilgili problemler kişilerin tüm hayatını ve ilişkisini etkilemektedir. Vajinismus tedavisini ertelemek sorunun daha çok kök salmasına, öğrenilmiş bir çaresizlik haline gelmesine yol açacaktır. Bir süre sonra evlilikle veya ilişkiyle ilgili problemler de ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Ankara Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi tüm kliniklerimizde olduğu gibi Ankara kliniğimizde de ‘sistematik duyarsızlaştırma’ adı verilen teknik ile genelde her gün üst üste ve günde 1-1,5 saat olacak şekilde yapılmaktadır.

Ankara içi hastalarımız iş yoğunluklarından ötürü her gün üst üste gelemezlerse, haftada 2-3 seans olacak şekilde bir ayarlama da yapılabilmektedir. Ankara’ya il dışından gelecek hastalarımız için anlaşmalı otellerde indirimli ücretlerle konaklama şansı vardır.

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde davranışsal terapi metodu ile tedavi edilmektedir. Davranışsal terapilerin en büyük avantajı uygulayarak öğrenme metodu olduğu için “unutmak diye bir şeyin mümkün olmamasıdır”. Aynı araba kullanmayı, bisiklet binmeyi veya yüzmeyi öğrenmek gibidir. Nasıl ki bisiklete binmeyi bir defa öğrendiğinizde unutmak mümkün değilse, bu yöntemle vajinismus tedavisi gördükten sonra da vajinal kaslarınızı kontrol etmeyi unutmanız mümkün olmayacaktır. Vajinismus tedavisi “kalıcı” bir tedavidir.

Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?

Vajinismus tedavinde hastaların en çok sorduğu soru tedavinin ne kadar süreceğidir. Aylar süren tedaviler hastalarda ciddi motivasyon kaybına sebep olabilmektedir. Hayat tüm hızıyla akmaya devam ederken tedavi süresinin kısalığı omuzlardaki yükün hızlı bir şekilde alınabilmesi için önemlidir. Aynı zamanda, kısa sürede başarıya ulaşacak bir tedavi yöntemi hem maddi hem manevi kazanç da sağlayacaktır.

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde, tedavi süresi ortalama olarak 3 gün olmakla birlikte, bazen ileri düzeydeki hastalarda bu süreç 4-5 günü bulabilmektedir. Şehir dışından veya yurt dışından gelen hastalarımızın tedavileri için en az 5 günlerini ayırmalarını öneririz. Gün kısıtlaması olmaması hastalarımızın stresini azaltarak tedaviye daha rahat adapte olmalarını sağlayacaktır.

Vajinismus Tedavisinde Kızlık Zarı Alınır mı?

Normalde kızlık zarı vajen girişini çepeçevre saran, ortası delik, halka şeklinde esnek bir yapıdır. Fakat doğuştan gelen kızlık zarının şeklinde anatomik değişiklikler olabilir.

Hilal şeklinde veya kalın yüksek kenarlı, elek gibi delikli veya ortası perdeli olabilir. Böyle bir durum olduğunda, kızlık zarı ilişkiye girmeye engel teşkil eder ve cerrahi olarak ya tamamen alınması (himenektomi) ya da kesilip açılması (himenetomi) gerekir.

Eğer bu tarz bir problem yoksa, kızlık zarının alınması vajinismus tedavisine herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde, rutin bir işlem olarak kızlık zarı alınması operasyonları önerilmez.

Vajinismus Tedavi Olmadan Geçer mi?

Maalesef hayır! Vajinismus, yaşam kalitemizi bozan ileri düzey bir korkuyla kendini gösteren bir cinsel işlev bozukluğu, yani hastalıktır.

Amerika’daki ilk cinsel terapi kliniğinin kurucusu olan Helen Singer Kaplan vajinismusu bir “cinsel fobik bozukluk” olarak tanımlarken, korku düzeyinin ne kadar ciddi olduğunu vurgulamıştır. Çünkü “fobi” bir duruma karşı duyulan korkunun kişinin yaşamını etkilediği bir kaygı (anksiyete) bozukluğudur. Bu tanımlamalardan da anlaşılacağı üzere vajinismus; destek ve tedavi almadan, zamanla kendi kendine düzelmesi beklenen bir durumdan çok daha ciddidir.

Düzelmesini beklemek sadece zaman kaybı olmakla kalmayıp, iyileşmesinin daha da güçleşmesine neden olmaktadır.

Vajinismus Tedavi Ücreti Ankara

Vajinismus tedavi ücretleri, Ankara’da ve diğer büyük şehirlerimizde kuruma, hekime, hastalığın derecesine ve uygulanacak tedavi yöntemlerine göre değişiklikler gösterir. Bazı tedavilerde seans başı ücretlendirme yapılırken, bazılarında paket olarak toplam tek bir meblağ ödenip, tedavi sürecinde başka bir ücret talep edilmez. Bu konuyu tedavi alacağınız merkez veya hekimle görüşmenizde fayda olacaktır.

Hera Ankara Vajinismus Tedavi

Hera Ankara Vajinismus Tedavi Merkezi’nde tüm tedaviler "Hera Vajinismus Tedavi Derneği" kurucusu jinekolog Doç. Dr. Süleyman Eserdağ danışmanlığında uygulanmaktadır. Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde jinekolog Op. Dr. Selver Kübra Akkaya ve profesyonel çalışma arkadaşları hastalarımıza destek vermektedir. Yapılan ilk görüşme ve değerlendirme sonucunda; hangi tür tedavinin uygulanacağı, kaç seans süreceği ve kesin maliyeti hakkında çiftlere detaylı bilgiler verilmektedir. Ön görüşme ve bilgilendirmeler ücretsizdir.

Ankara’da uygulanan vajinismus tedavi yöntemleri parmak egzersizleri yoktur.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00