VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Bekarlarda Vajinismus Tedavisi

Bekarlarda Vajinismus Tedavisi

Ülkemizde son yıllarda pek çok çift vajinismus sorunu veya çok başka nedenlerden ötürü boşanmaktadır. Boşanan (dul) bayanlar yeniden bir evlik kurmadan önce, vajinismus problemini tedavi ettirme yolunu seçmektedir. Ayrıca hiç evlenmemiş (bekar) çiftler de vajinismus problemi ile karşı karşıya kalabilir.

Bekarlarda Vajinismus

Bazı genç ve bekar çiftler, cinselliği evlilik sonrasına ertelemeden, evlilik öncesi bir dönemde yaşama arzusuna sahiptirler. Partnerleriyle evlilik öncesi cinsel tecrübeyi ilk kez yaşamayı arzulayan genç kızlar yaşadıkları korku ve kaygılar sonucunda kendilerini kasarak tam bir cinsel penetrasyona (cinsel birleşmeye) izin veremeyebilir. Bu durum daha sonraki ilişki denemelerinde de devam edebilir. Böylelikle cinsel terapi elzem hale gelebilir.

Bekarlıkta cinsellikle ilgili eksik, yanlış ve abartılı bilgiler, geçmiş dönemlerde yaşanan ve bilinçaltında yer eden olumsuz cinsel travmalar vajinismus probleminin en sık sebeplerindendir. Çoğu zaman ise bu sorunu yaşayan bekar kişiler nedeni tam olarak bilememekte ve bu sorunun kendilerinde var olmasına anlam verememektedir.

Vajinismus sorunu yaşayıp ve bu amaçla tedavi olmak isteyen bekar hastalarımızın da tedavileri tarafımızdan yapılabilmektedir.

Cinsel terapiler için tarafımıza başvuran ve bekar (evli olmayan) bayanlar: (Geliş nedenleri)

  • Üniversite çağlarındaki öğrenciler
  • Önceki evliliğinde vajinismus sorunu nedeniyle boşanan ve daha sonraki ilişkilerinde sorun yaşamak istemeyen kadınlar
  • Evliliği düşünen nişanlı veya sözlü kadınlar
  • Ciddi bir arkadaşlık ilişkisi olup evlilik planları yapan ve cinsel sorun yaşayan kadınlar
  • Cinsel partnerleri ile sağlıklı, mutlu ve tatminkâr bir cinsel birliktelik kurmak isteyen genç kızlar veya ileri yaşlardaki bekar kadınlar
  • Henüz bir partneri olmamasına rağmen önceki ilişkilerinde cinsel problem yaşadığı için ilişkisini bitiren ve bir daha aynı şekilde sorun yaşamak istemeyen kadınlar
  • Anorgazmi (orgazm olamama),cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk),cinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni) sorunu yaşayan kadınlardan oluşmaktadır.

Bekar ve vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda öncelikle jinekolojik bir değerlendirme şarttır. Yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında problemin kaynağının yapısal mı yoksa psikolojik mi olduğu anlaşılacaktır. Ayrıca vajinismusun derecesi de saptanarak en uygun tedavi yöntemleri belirlenebilecektir.

Vajinismusta Jinekolog Muayenesi

Vajinismus probleminin teşhisi ancak jinekolojik bir değerlendirme sonucunda anlaşılabilmektedir. Jinekolojik muayene ile değerlendirme yalnızca birkaç saniye sürmektedir, kesinlikle de ağrısızdır ve muayene sırasında vajinal giriş, dış genital organlar da görsel olarak ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Jinekolojik muayenede özellikle kızlık zarının (hymen) normalden kalın, sert ve yüksek kenarlı olması durumu söz konusu olabilir. Bu tür kızlık zarına “rijid hymen” adı verilmektedir.

Genital alanda herhangi anatomik bir problemi olmayan bu genç kızlarda da vajinismusun nedeni evli çiftlerden farklı olmaksızın ”psikolojik ve organik” kökenlidir ve tedavi yöntemleri de evli çiftlerdeki gibidir.

Bekarlarda Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel ilişki sorunu yaşayan ve evli olmayan bekâr kadınlar da HİÇ ÇEKİNMEDEN ve tereddüt etmeden müessesemizde tedavilerine yalnız başlarına (bireysel olarak) veya partnerleri ile birlikte katılabilmektedirler.

Cinsel tedaviye karar verdikten sonra hemen harekete geçerek tedaviye başlamak çok önemlidir ve karar verip tedaviye başvurmak bile tedavinin yarısı demektir. Bunun, tamamen kişinin kendi dünya görüşüne bağlı olduğu, cinselliğin tabi ki doğru kişi ile doğru zamanda yaşamanın her zaman bir hak ve özgürlük olduğu unutulmamalıdır.

Uyguladığımız modern holistik (bütüncül) cinsel terapiler; bilişsel ve davranışsal tedaviler sonucunda kişiler pelvik taban kaslarını kontrol etmeyi öğrenebilmekte, cinsel haz ve duyarlılık artmakta, bilinç dışındaki yanlış ve olumsuz bilgilerden tamamen kurtulabilmekte ve bu şekilde tüm cinsel problemlerin çözümünde kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bekar Vajinismus Hastalarımıza

Tüm cinsel tedavilerde olduğu gibi vajinismus tedavilerinde de tedaviye başlamak için cinsel terapiste ve cinsel terapi merkezine “güven” son derece önemlidir. Bu nedenle bekar vajinismus hastalarına öncelikle kendilerinin güvenebilecekleri, bilgi ve deneyime sahip merkezleri iyi bir şekilde araştırmalarını öneririz.

Genel olarak; vajinismus sorunu yaşayan bekar hastalardaki tedavi yöntemleri evlilerden farklı değildir. Tüm vajinismus tedavileri için, tedavi seanslarına erkek partner katılım şartı yoktur.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00