VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vulvar Vestibulit Sendrom

Vulvar Vestibulit Sendrom

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) vajinismus sorunu ile sık olarak karıştırılan, fakat oldukça farklı bir cinsel sorundur.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) Nedir?

Vulvar vestibulit sendrom vajina girişinde, kızlık zarının hemen kenarında yer alan ve “vestibulm” adı verilen bölgenin normalden çok fazla miktarda hassas ve ağrılı olmasıdır. Vulvar vestibulit sendrom (VVS),‘vulvar vestibulitis’ ismi ile de bilinmektedir.

Vulvodinia Nedir?

‘Vulvodinia’ kadının dış genitalya (vulva) ağrısının genel ismidir. Vulvodinia pek çok faktörlere bağlı gelişebilir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) cinsel ilişkide ağrı ve vajinismus nedenidir.

Vestibulit sendrom problemi yaşayan hastalar ilişki sırasında ‘gerçekten acı çektikleri için’ kendilerini kasmakta ve ilişkiye engel olmaktadırlar. Bu şekilde ilişkiler son derce ıstırap vericidir. Bazen tam, bazen de yarım olarak gerçekleşen cinsel birleşmelerde kişiler, vajinalarının giriş kısmında “açık yaraya tuz basma veya bıçak kesiğine benzer” şekilde keskin bir acı çekmektedirler.

Vulvar Vestibulit Sendrom, Vajinismustan Farklıdır

Vajinismusta kadınlarda ‘acı duyma kaygısı’ sonrasında kasılma ve ilişkinin gerçekleşememesi sorunu vardır. Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) probleminde ise ‘gerçek anlamda hissedilen bir acı’ , bu acıya bağlı kasılma ve böylelikle ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor olması izlenmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) sorunu yaşayan bazı hastalar, vajina girişindeki aşırı hassasiyete bağlı olarak ileri düzeydeki kasılmalardan dolayı hiçbir şekilde ilişkiye girememişlerdir. Aynen vajinismus taki gibi halen bakiredirler.

Vulvar Vestibulit Sendrom Nedenleri

Tam olarak nedenleri bilinmemekle beraber bazı irritan maddelere, vajinal enfeksiyonlara, kronik irritasyona veya HPV enfeksiyonuna bağlı bu durumun oluşabileceği yönünde bilgiler vardır.

Vulvar vestibulitisde cinsel ağrı nedeni ile uyarılma sorunları, buna bağlı gelişen vajinal kuruluk ve zamanla ortaya çıkan cinsel isteksizlik problemleri çiftlerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Sorunu yaşayanlarda ilişki sonrası sık vajinal mantar enfeksiyonları ve ilişkilerden sonra idrarda yanma, kasık ağrısı gibi sistit (mesane enfeksiyonları) bulguları izlenmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) sorunu yaşayan kadınlarda, sıkı pantolon giyerken bile genital bölgede acı ve hassasiyet vardır.

Vulvar Vestibulit Sendrom Tanısı Nasıl Konur?

Jinekolojik muayene sırasında vajina girişindeki ‘vestibulm’ kısmına pamuk uçlu çubukla dokunulmada aşırı derecede ağrı ve hassasiyetin olması tanı koydurucudur. Friedrich kriterlerine göre bu bölgede kızarıklık olabilir de, olmayabilir de.

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi

Vulvar vestibulit sendrom, psikolojik olmayan organik (fiziksel) kökenli cinsel ağrı sebebidir. Öncelikle ilaç tedavileri ile çözüm aranmalıdır. Eğer varsa genital enfeksiyonlar giderilmelidir. Çözüm elde edilemediği takdirde günümüzde en etkili tedavi yöntemi, ameliyatla vestibulm cilt dokusunun yüzeyel şekilde çıkartılmasıdır.

‘Total vulvar vestibulektomi’ operasyonu adı verilen ve 20-30 dakika süren basit bir cerrahi işlemden bir ay sonra verilen cinsel terapiler sonrasında kadınların çok büyük bir kısmında sorun çözümlenmektedir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00