VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

I) Vajinismus Nedenleri – Psikolojik Nedenler

Tüm vajinismus olgularının % 90’ı psikolojik nedenlidir. Hatta vajinismus bir “kaygı bozukluğu” olarak kabul edilmektedir. Kişinin kendisini koruması amacını güden vücudun bir savuma mekanizmasıdır aslında. Sorun ise kişinin bilinçaltında yatmaktadır.

Vajinismus pek çok psikolojik neden sonucunda gelişmiş olabilir!

Vajinismus nedenleri, geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübe ya da bilinçdışına kazınmış anlamsız korkular ile ilişkili olabilir.

Psikolojik nedenler arasında çocukluktan kalma korkular, aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların bilinçdışına yerleşmesi, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş yanlış bilgi ve ön yargılar, bilinçdışında penisin vücuda girişine karşı bir korkunun olması gibi nedenler vardır.

Genç kızlara küçüklüklerinden beri öğretilen “kızlık zarının çok değerli ve mutlaka korunması gereken bir yapı olduğu” düşünceleri ile cinsellik hakkında verilen katı öğretiler bizim toplumumuzdaki kadınlarda vajinismus gelişimindeki en önemli sebeplerdendir.

Özellikle aileleri tarafından bilinçaltına küçük yaşlardan itibaren işlenen “apış aranı ört kızım, eteğini kapat, ayıp”, bisiklete binerken “sakın buranı çarpma, aman dikkat et”, “bacaklarını kapat”, “erkeklerden uzak dur, sana kötülük yaparlar” gibi daha çoğaltabileceğimiz pek çok negatif abartılı telkin ilerleyen yaşlarda cinsel sorunlara yol açan en önemli faktörlerdendir.

Ayrıca çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar da (taciz veya tecavüzler, ev içi şiddet, katı ebeveyn tutumları) de vajinismusa yol açabilir.

Özellikle Batılı ülkelerde vajinismusa en sık sebep olarak geçmişte yaşanmış bir takım cinsel tacizler, tecavüzler sayılsa da ülkemizde cinsellikle ilgili tabular, kültürel, ahlaki ve dini nedenler daha ön plandadır.

Daha önce hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler sonucunda da (doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan jinekolojik muayene gibi) vajinismus gelişebilir. (Sekonder vajinismus)

Çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargılar da beraberinde korku ve paniği getirerek vajinismus nedeni olabilir. (Bilişsel eksiklik)

Bazen, önceden vajinismus problemi olup ancak tam olarak tedavi olmamış kişilerde nüksler (problemin tekrarlaması) de oluşabilir.

Cinsel ilişkide ağrı şikâyeti olan hastalarda da sebep vajinismus veya jinekolojik problemler olabilir. Bu nedenle ağrılı cinsel ilişkinin nedeninin vajinismus mu yoksa jinekolojik nedenler mi olduğu tedaviye başlamadan önce yapılacak bir jinekolojik muayene ile saptanmalıdır. Böylelikle en uygun tedavi yaklaşımı da seçilebilecektir.

Daha önce belirtildiği üzere vajinismus hastalarında çoğu zaman derinlerde (bilinçaltında) cinselliğe ve cinsel ilişkiye yönelik kaygı-korkular yatmaktadır ve PC kaslarının kasılması, kadını bu korktuğu durumdan koruyan bir savunma sistemi gibi gibidir.

Bilinçdışındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının ve erkeğin rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır.

Vajinismus Nedeni Bazen Saptanamaz!

Pek çok kadınlarda ise bu yukarıda sayılan vajinismus nedenlerinin hiçbiri de olmayabilir. (Nedeni bilinmeyen veya belirlenemeyen vajinismus).

Müessesemize vajinismus tedavisi için başvuran hastalarımın tamamına şu soruyu sorarız:“Daha önceden yaşadığınız ve sizde, işte bu yaşadığım olay bendeki bu problemime neden olmuş olabilir diye düşündüğünüz aklınıza gelen bir olay var mıdır?”. Çoğu zaman bu sorunun cevabı “hayır yok” olmuştur.

Çünkü yaşadığımız olayların çoğunu unutmuş görünsek de yaşadığımız olaylar aslında bilinçdışımıza yerleşmekte, korku tohumları ve kaygılar orada depolanmakta ancak pek çok zaman problemin ortaya çıkması evlilik başlangıcındaki ilk geceye kadar ertelenmektedir.

Neyse ki, vajinismus sorununu çözmek için altta yatan neden veya nedenlerin tümünü bulmak şart değildir. Önemli olan “pelvik kas hafızasının yeniden oluşturulmasını” sağlamak ve cinsellikle ilgili abartılı korkuları yenmektir.

II) Vajinismus Nedenleri – Organik Nedenler

% 10 oranında vajinismus psikolojik nedenler haricinde, yapısal sebeplere bağlı olarak çıkar. Yapısal sebepler doğuştan gelebilir veya sonradan kazanılmış olabilir.

Vajinismus nedenleri arasında (organik problemler):

  • Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS),
  • PIH (Pelvik inflamatuar Hastalık),
  • Bartholin absesi ve kisti,
  • Vajinal mantar enfeksiyonları (Candida vaginitis),
  • Doğuştan gelen anatomik engeller: Kısa ve kör vagina, vajina duvarında septum (perde),kalın ve geniş yapıda hymen (kızlık zarı) bulunmaktadır.

Vajinismusun organik nedenleri bir jinekolog tarafından ilaç tedavileri veya basit ameliyatlar ile halledilebilir. Bu şekilde psikolojik tedaviye gerek kalmaksızın sorun da ortadan kalkacaktır.

Vajinismus Nedeni Tecrübeli Bir Jinekolog Tarafından Teşhis Edilebilir

Vajinismusun ilk tanısı, tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene sonrasında konulabilir. Böylelikle yalnızca vajinismus teşhisi yapılmaz, aynı zamanda vajinismus nedeni, vajinismusa sebep olan faktörler de açığa çıkartılabilir.

Vajinismus nedeni ne olursa olsun, uygulanacak yöntemin şekli başarıya ulaşmada son derece önemlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00