VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi Öncesi

Vajinismus Tedavisi Öncesi

Vajinismus tedavisi öncesi yapılması gerekenler pek çok çift tarafından merak konusudur. Vajinismusu yaşayanlarında çoğu, önce bu durumun geçici bir korku olduğunu, zamanla geçeceğini düşünür. Zaman geçtikçe cinsel ilişkiye dair korku iyice artar ve genellikle “öğrenilmiş çaresizlik” meydana gelir.

İlk günlerde ilişki denemesinde bulunan çift günler geçtikçe deneme yapmaktan bile kaçınır hale gelmektedir. Her denemenin başarısızlıkla sonuçlanacağı düşüncesi bir süre sonra “cinsel isteksizlik” problemi dahi yaratabilmektedir.

Vajinismus tedavisi öncesi neler yapılmalıdır?

Vajinismus tedavisinde en önemli nokta en kısa sürede tedavi olmak için bir adım atmaktır. Tedavi ertelendikçe çiftin gözünde daha da büyüyecektir. Peki, vajinismus tedavi öncesi ne yapmalı, ne yapmamalı? Gelin birlikte bakalım...

→ Doğru merkezi seçmek: Öncelikle en önemli nokta tedavi için başvuracağınız merkezi doğru seçmek. Yarım bırakılan tedaviler hem maddi, hem de manevi kayıplara yol açıyor; hastaların umudunu ve motivasyonunu kaybetmesine yol açıyor. Bu nedenle tedaviye başvurmadan önce kafanızdaki soruların tam olarak yanıtlanabilmesi çok önemli. Tedaviye duyduğunuz inanç başarının en büyük anahtarıdır unutmayın.

→ Vajinismus başarı öyküleri: İnternette ve sosyal medyada olumsuz hikayeleri okumayı bırakın. Size güç verecek pozitif yazıları ve başarı öykülerini okuyun. Unutmayın ki; vajinismus yüzde 100 tedavisi olan bir hastalıktır ve bugüne kadar tedavi olmuş olan 1000’lerce kadından bir farkınız yok! Emin olun onlar da, tedaviden önceki gün, dünyadaki tedavi olamayacak tek vajinismus hastalarının kendileri olduğunu düşünüyorlardı.

→ Vajinismus doktoruna sorun: Vajinismus tedavisinden önce nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağını Google’a değil vajinismus konusunda çalışan bir doktora sorun. Okuduklarınızla zihninizde oluşacak düşünceler, kaygılar tedavi motivasyonunuzu olumsuz etkileyecektir. Kendinize güvenebileceğiniz bir terapist ile yola çıkın ve o andan itibaren kendinizi terapistinize teslim edin.

→ Cinselliği bırakmayın: “Nasıl olsa tedaviye gideceğiz” diye eşinizle birbirinize dokunmaktan, aşk oyunlarından vazgeçmeyin. Birbirine tensel ve duygusal anlamda yakın olan çiftlerin tedavi süreci her anlamda daha kolay geçmektedir. Unutmayın ki; vajinismus tedavisinde tek amacımız penisin vajinaya girişini sağlayabilmek değil, cinselliğin keyifli bir süreç olduğunu ve bu sürecin nasıl yaşanabileceğini de öğretmektir.

→ Başaracağım kelimesine içten inanın: Tedaviden önce aklınızdan geçen tek şey “Başaracağım.” cümlesi olsun. Unutmayın ki inanmak başarmanın yarısıdır.

→ Geçmişi bir kenara bırakın: Daha önce olumsuz tedavi deneyimleriniz olduysa o anıları bir kenara bırakın ve yepyeni bir sayfa açarak yola devam edin. Zaten hekiminiz veya psikoloğunuz bir önceki tedavinizdeki eksik noktaları bulup onları çözümleme yoluna gidecektir. Siz yeter ki tüm açıklığıyla düşüncelerinizi terapistinizle paylaşın.

Vajinismus tedavisinden önce yapacağınız belki de en iyi şey sıcak bir duş alıp papatya çayı içip huzurla uykuya dalmak. Ertesi gün başlayacağınız tedavi için ne kadar olumlu duygular beslerseniz, tedaviniz o kadar yolunda gider

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00