VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus ve Kısırlık

Vajinismus ve Kısırlık

Vajinismus Hastaları ve Kısırlık Tedavileri

Vajinismus hastaları ve kısırlık tedavileri konusunda bazı vajinismus hastalarının aklında ‘İlişki gerçekleşmese bile çocuk sahibi olabilir miyim’ veya ‘Vajinismus sorunum varken, çocuk sahibi olmak için kısırlık tedavileri görmem mümkün mü’ gibi birtakım sorular yer almaktadır.

Cinsel İlişki Olmadan Gebelik Olabilir mi?

Vajinismus hastalarında veya bakire bayanlarda cinsel birleşme (penetrasyon) gerçekleşmese bile, bazı hastalar kısırlık tedavileri bile görmeden, mucizevi bir şekilde hamile kalıp çocuk sahibi olabilir.

Vajinismus hastaların büyük bir çoğunluğu cinsel ilişki tam anlamıyla gerçekleşemediği için, cinselliği yüzeysel olarak yaşamayı ve bu şekilde mutlu olmayı tercih edebilirler. Bu durumda erkek eşin vajina çevresine boşalması durumunda spermlerin yüzme hareketinden dolayı döllenme gerçekleşebilir ve hasta hamile kalabilir. Bu olay çok düşük ihtimalle gerçekleşen, mucizevi bir durumdur.

Buna rağmen merkezimize, hiçbir şekilde tam cinsel ilişki olmaksızın gebe kalan ve hatta doğum yapan pek çok hastamız, vajinismus tedavisi amacıyla tarafımıza başvurmaktadır. Çünkü vajinismus sorunu zamanla bir evlilik sorununa dönüşebilir; çocuk sahibi olmak bile ileriki dönemlerde ciddi evlilik sıkıntılarının yaşanmasını engellemeyecektir.

Cinsel ilişkiyi yaşayamayan bir vajinismus hastası, gebe kalıp doğum yaparsa bu cinsel sorunundan kurtulur mu?

Hayır. Vajinismus problemini yaşayan bir kadın bir şekilde yüzeyel ilişkiyle veya kısırlık tedavileri yardımıyla gebe kalıp doğum yaparsa, vajinismus sorunu DEVAM EDECEKTİR. Vajinismus için ileriki dönemlerinde profesyonel yardım alma zorunluluğu değişmeyecektir.

Vajinismus Hastalarında Kısırlık Tedavileri

Vajinismus çiftlerinin bir kısmı uzun süredir bu sorunu yaşayan kişilerdir ve artık durumlarını kabul edip vajinismus problemiyle yaşamayı tercih edebilirler. Ancak bu durumda da çevreden gelen çocuk baskıları sebebiyle farklı yöntemleri tercih ederek çocuk sahibi olmayı isteyebilirler. Bu yüzden ‘cinsel ilişkiye giremiyoruz, artık bari bir çocuğumuz olsun’ şeklinde düşünerek çeşitli kısırlık tedavi yöntemlerine başvurabilirler.

Vajinismus hastaları için uygulanan kısırlık (infertilite) tedavileri yöntemleri aşılama ve tüp bebek tedavileridir.

1) Vajinismus Hastaları İçin Aşılama Yöntemi

Aşılama, erkek eşlerden spermlerin alınıp yıkanmasından sonra spermlerin rahme enjekte edilmesini içeren bir tür kısırlık tedavisidir.

Vajinismus hastaları için aşılama önerilen bir yöntem DEĞİLDİR.

Sadece ilişki esnasında değil, bunun dışında da kasılmaları olan vajinismus hastaları, vajinal ultrasona girerken de büyük sıkıntı yaşarlar. Bununla birlikte aşılama işleminin anestezi altında yapılması da vajinismus hastaları için büyük sıkıntı yaratır.

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler, aşılama yöntemine başvursa bile normal ilişkilerde kişinin gebe kalma oranı çok daha yüksek olmasına rağmen, aşılama yönteminde gebe kalma şansı yalnızca % 10 ‘dur. Bu da aşılamada % 90 başarısızlık şansı demektir.

Tüp bebek tedavileri, kadın yumurtalarının uyarıldıktan sonra yumurtaların toplanıp, erkeğin spermleriyle aynı kaba konularak döllenmeye bırakılması ve döllenen embriyonun kadının rahmine 2-5 gün içinde yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

2) Vajinismus Hastaları İçin Tüp Bebek Tedavileri

Bazen tüp bebek tedavilerinde sperm hücresi, bir pipet veya robot yardımıyla yumurta içerisine yerleştirilmektedir ki; buna ‘mikroenjeksiyon (icsi)’ adı verilir. Günümüzde tüp bebek tedavilerinde daha sıklıkla mikroenjeksiyon tercih edilmektedir.

Vajinismus hastası çiftlerin bazıları da çocuk sahibi olmak için kısırlık tedavilerinden biri olan tüp bebek tedavilerini tercih eder. Buna karşın vajinismus tedavisi tarafımızca ortalama 3-4 gün sürerken, tüp bebek tedavileri 20-45 gün civarında bir süreyi kapsar.

Vajinismus tedavileri sonrası gebe kalma oranı çok daha yüksek iken, tüp bebek tedavileri sonrasında başarı oranı % 40 civarındadır. Bu oran % 60 başarısızlık demektir.

Diğer taraftan tüp bebek yöntemiyle gebe kalan kişilerde düşük yapma, erken doğum, dış gebelik, çoğul gebelik ve bebeğin sakat olması gibi olasılıklar normalden çok daha yüksektir. Ayrıca, vajinismus hastalarına tüp bebek tedavileri sırasında verilen hormonların pek çok yan etkileri de tartışılmaktadır.

Vajinismus hastalarının kısırlık tedavilerine başvurmadan önce unutmaması gereken en önemli nokta; çocuk sahibi olunsa bile, vajinismus probleminin devam edeceğidir.

Cinsellik bir evliliği ayakta tutmada en önemli öğelerden biridir. Cinsellik sayesinde çiftlerin birbirlerine karşı duydukları sevgi pekişir ve güvenleri artar. Bu yüzden % 100 çözümü olan bir problemi daha fazla ertelemeden, profesyonel merkezlerde tedavi arayışında bulunulması çok önemlidir.

Özetle; vajinismus gibi bir cinsel sorula karşı kaşıya olan çiftlere aşılama, tüp bebek veya mikroenjeksiyon gibi kısırlık tedavileriyle zaman geçirmemelerini öneririz. Öncelikle çocuk sahibi olamamanın nedeni olan vajinismus problemi kökten bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00