VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoz ve Hipnoterapi

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoz ve Hipnoterapi

Vajinismus tedavisi amacıyla hipnoz ve hipnoterapi özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir tedavi tekniğidir. Vajinismus tedavisinde hipnoterapiler ile kişilerin hem gevşemeleri sağlanmakta, hem de korkuları giderilebilmektedir.

Hipnoz ve Hipnoterapi nedir?

Hipnoz, bir kişide “farkındalık durumu” yaratarak bilinçaltı düşüncelerine erişmeye çalışan bir tekniktir. Hipnoterapi ise bu sırada kişiye yapılan tedavi yöntemine verilen isimdir. Vajinismus gibi pek çok rahatsızlıkta hipnoterapi uygulanabilmektedir.

Pek çok kişi tarafından gizemli ve ürkütücü gibi görülse de, hipnoterapi asla korkulacak esrarengiz bir tedavi yöntemi değildir. Bir sihir, büyü veya uyku durumu da asla değildir.

Hipnoterapi özellikle vajinismus gibi kaygı bozukluklarında, bilişsel – davranışsal cinsel tedavilere eklendiğinde tedavi sürecini kolaylaştırıcı, tamamlayıcı ve hızlandırıcı bir yöntemdir.

Hipnoz ile bilinç tam olarak açıkken kişilerin bilinçaltındaki bir takım problemlerin ortaya çıkarılmasıyla bir “farkındalık durumu” yaratılabilmekte ve kişiye verilen bazı telkinlerle hayata geçirilebilecek olumlu etkiler oluşturulabilmektedir.

Vajinismus hastalarının hepsine hipnoz ve hipnoterapi gerekli mi?

Tam olarak kendisini rahatlatıp gevşetemeyen, derin korkuları olan kadınlarda hipnoterapi son derece uygun bir tedavi yöntemidir. Ancak her vajinismus tedavisi için hipnoterapi şart değildir.

Hipnoz herkes için uygun değildir. Kişi hipnozu istemiyorsa, bu konuda da korkular taşıyorsa asla hipnoz – hipnoterapi uygulanması konusunda zorlanmamalıdır.

Ayrıca bazı kişiler çok rahat ve çok hızlı şekilde hipnoza girerken, bazılarında daha yüzeyel kaldığından etkinliği daha düşüktür.

Vajinismus tedavisinde hipnoz neye yarar? Faydası nedir?

  • Kişinin özgüveninin arttırılmasına: Vajinismus hastalarının pek çoğunda bir özgüven eksikliği vardır. Veya zaman içerisinde özgüven kaybı yaşanmaktadır.
  • Rahatlamanın sağlanması: Vajinismus hastalarının pek çoğu aşırı derecede gergin, kaygılıdır. Korku düzeyleri oldukça yüksektir.
  • Geçmişte yaşanmış olumsuz anıların düzeltilmesi: Özellikle taciz, tecavüz gibi cinsel travmaların çözümlenmesinde etki oluşturmaktadır.
  • Anestezik etki: Hipnoz altında ağrı eşiği yükseltilebilir. Özellikle genital alanda anestezik etki oluşturulabilir. Bu şekilde ilişki sırasında acı çekme korkuları yenilebilir.
  • Tedaviye uyum: Hipnozla hastanın tedaviye uyumu arttırılabilir. Tedavi sonrasında cinsel ilişkinin rahat bir şekilde yaşanabilmesi için zihinde bir imajinasyon (hayal kurma) sağlanabilir.
  • Tedavi sürecinin kısaltılması: Uygun hastalarda yapılan hipnoterapi ile tedavi süreci kısalmakta ve kolaylaşmaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoz ve Hipnoterapi

Hipnoz tedavilerini (hipnoterapi) cinsel terapiler, için en sık olarak vajinismus ve orgazm olamama (anorgazmi) sorunlarında kullanılabilir.

Vajinismus problemi yaşayan pek çok bayanda bilinçaltına çocukluk çağlarından itibaren yerleşmiş pek çok korku zaman içinde büyümekte ve dönem dönem ortaya çıkmaktadır. Bu korkular yalnızca ilk gece, cinsel birleşme ve kızlık zarı korkuları gibi “cinsel korkular” ile sınırlı kalmamakta pek çok korkularla da (iğne, kan aldırma, böcek, karanlık, yalnızlık, hastalık kapma, ölme korkuları gibi..) beraberinde içeriyor olabilir.

Bilinçaltındaki korkularda kurtulabilme ve kişiye rahatlık sağlamada hipnoterapilerin son derece önemi vardır. Bu konuda yayınlanmış pek çok bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır.

“Kliniklerin bazıları hipnoz ile tek seansta vajinismus tedavisi yaptığını iddia etmektedir. Bu son derece yanlıştır. Hipnoz, tıp dünyasında hiçbir zaman tek başına uygulanabilen bir tedavi tekniği değildir.

Hipnoz ve hipnoterapi mutlaka diğer tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanmalıdır. Böylelikle tedavilerde bir katalizör etkisi yapar; yani tedavi sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır. Hipnoz ve hipnoterapi vajinismus haricinde kadınlarda ergenlik döneminden menopoza kadarki süreçte pek çok rahatsızlıkta doğru teknikle uygulandığında oldukça yüzgüldürücü sonuçları olan tamamlayıcı ve destekleyici bir alternatif tedavi tekniğidir.

Hipnoz kimler tarafından yapılmalıdır?

Hipnoz altında terapiler (hipnoterapi) son zamanlarda yeniden güncelliğini kazanmakta ve bazı merkezlerde cinsel terapilere destek amacıyla kullanılmaktadır.

Hipnoz – hipnoterapiyi uygulayan hekimin “hipnoz sertifikası” nın olması ve vajinismus tedavisi için cinsel terapiler konusunda deneyimli bir cinsel terapist olması şarttır.

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoterapi (Hipnoz Tedavisi)

Vajinismus tedavisi için uygulanan hipnoz tedavisinin tek başına yeterliliği değildir. Yalnızca uygun vajinismus hastaları için bilişsel-davranışsal terapi metotlarına ek olarak uygulandığı zaman, sorunun çözümünü kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Tıpta her zaman geçerli olan; ‘her hasta için farklı çözümlerin olabileceği kuralı’ burada da geçerlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00