VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismusta Jinekolog Muayenesi

Vajinismusta Jinekolog Muayenesi

Vajinismus tanısı ve vajinismusun derecelendirilmesi, cinsel tedaviler konusunda eğitimli bir kadın doğum uzmanınca yapılan bir jinekolog muayenesi ile olur.

Vajinismusta Jinekolog Muayenesinde Nelere Bakılır?

Jinekolog, jinekolojik muayene masasında dış genital alanları inceler, kızlık zarı ve vajina yapısı ile ilgili değerlendirmelerde bulunur. Herhangi bir anatomik (doğuştan gelen yapısal) bir problemin olup olmadığına bakılır. Jinekolog hekimin muayene sırasındaki anlayışlı, sabırlı ve rahatlatıcı tavırları çoğu hastanın korkularını yenmeye yetmektedir.

Jinekolojik değerlendirme, vajinismus nedenlerinin saptanmasında da yardımcı olur. Nitekim vajinismusun sebepleri arasında %90 oranında psikolojik, oranında organik (yapısal) nedenler bulunmaktadır.

‘Vulvar vestibulitis’ veya ‘Vulvodinia’ gibi vajinal girişteki enflamasyonlar da psikolojik olmayan cinsel ilişkiye girememe sebepleridir. Bu durumun net olarak teşhisi için de jinekolog muayenesi şarttır.

Diğer taraftan jinekolojik değerlendirme ile vajinismusun derecesi (düzeyi) de saptanmaktadır. Vajinismusun dört ayrı derecesi vardır. Aslında kasılmaların düzeyi vajinismusun derecesini göstermektedir.

Biz tecrübelerimiz doğrultusunda geliştirdiğimiz kendi klasifikasyon (sınıflama) sistemimizi kullanmaktayız. (Kasılmaların düzeyi= Vajinismus düzeyi)

Vajinismusta Jinekolog muayenesi ile Eserdağ klasifikasyonu (Sınıflaması):

  • (+) vajinismus: Hafif düzey
  • (++) vajinismus: Orta düzey
  • (+++) vajinismus: Orta- İleri düzey
  • (++++) vajinismus: İleri düzey

Tarafımızdan yapılan bu ilk görüşme ve jinekolog muayenesi sonrasında:

  • Tedavinin kaç seans süreceği,
  • Kaç günde biteceği,
  • Hangi vajinismus tedavi yöntemleri kullanılacağı,
  • Vajinismus tedavisinin maliyeti ile ilgili bilgiler hastalara net olarak verilmektedir.

Vajinismus, uygun tedavi yöntemleriyle % 100 tedavi edilen bir cinsel sorundur.

Tarafımızca jinekolojik değerlendirme sonucunda vajinismus tanısı alan hastalara bireye özgü (kişiselleştirilmiş) vajinismus tedavi yöntemleri uygulanır. Vajinismus tedavilerin çok büyük bir kısmı ortalama 3 günde bitmektedir. İlk jinekolog muayenesinde ileri düzeydeki vajinismus hastalarında tedavi süresi 4-5 güne kadar uzayabilir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00