VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Vajinismus Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Bu bölümde cinsel sorunlar için uygulanan cinsel tedaviler, cinsel terapiler ve vajinismus hakkında yayınlanan bilimsel çalışmalarımız ele alınacaktır.

Cinsel tedaviler tıp bilimi içinde oldukça spesifik bir konumda olan, özel ilgi ve tecrübe gerektiren bir çalışma alanıdır. O yüzden tedavi için doğru yerin seçilmesi, tedavilerde bilimsel yöntemlerin kullanılması son derece önemlidir.

Cinsel tedavilerin başarısında en büyük etkenler güven, sabır ve cinsel terapistin verdiği çalışmaların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesidir.

Müessesemiz 2003 yılından itibaren vajinismus tedavileri ilk sırada olmak üzere cinsel terapiler konusunda hizmet vermektedir.

Tedavilerde kendi ekibi ile birlikte çalışan müessese kurucusu ve sahibi Doç. Dr. Süleyman Eserdağ Jinekolog, Aile Danışmanı ve Avrupa Board sertifikalı cinsel terapisttir.

Doç. Dr. Süleyman Eserdağ 2014 yılı ocak ayında ESSM (Avrupa Cinsel Tıp Derneği) ve EFS (Avrupa Seksoloji Federasyonu) tarafından Cinsel Terapist fellow unvanı almıştır.

Tarafımızdan uygulanılan cinsel terapiler (Cinsel tedaviler):

 • Vajinismus terapileri
 • Cinsel isteksizlik terapileri
 • Anorgazmi (orgazm olamama sorunu) terapileri
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı problemi (disparoni)
 • Kızlık zarı ve vajina yapısına bağlı gelişen cinsel sorunlarda “cerrahi yöntemler”
 • Aile terapileri
 • Cinsel danışmanlık ve cinsel eğitim
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve tedavileri (HPV, genital siğil, genital herpes gibi)
 • Hipnoterapi (Hipnoz tedavisi)

Erkek cinsel işlev problemleri:

 • Sertleşememe (iktidarsızlık, ereksiyon problemi, erektil disfonksiyon)
 • Erken boşalma (Prematur ejekulasyon)
 • Geç boşalma
 • Cinsel isteksizlik

Tedaviniz için; önce karar vermek, daha sonra hemen harekete geçmek
Günümüzde pek çok çift, geçmişe oranla çok daha rahat bir şekilde cinsel terapi kliniklerinin yolunu tutmaktadır.Yalnızca tedaviye başlamayı istemek ve başvurmakla tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız. Karar verdikten sonra bir an önce harekete geçmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde yalnızca vajinismus sorunu olarak başlayan probleminiz zaman içinde büyüyerek bir “aile problemi” haline gelebilmektedir.

Aşağıda vajinismus, cinsel ilişkide ağrı problemi (disparoni) ve hipnoterapi ile ilgili yaptığımız ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarımızın özetleri bulunmaktadır.

Vajinismus ve Cinsel Terapiler ile ilgili Bilimsel Çalışmalarımız
Vajinismusta tedavilerinde bilimsel yöntemler arasında yer alan bilişsel- davranışçı terapi yaklaşımları, relaksasyon (gevşeme – rahatlama) egzersizleri ile birlikte hipnoterapiler (hipnoz tedavileri) ile kesin sonuç almak günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Hastalar açısından ağrısız, oldukça kolay ve rahat şekilde uygulanılan ‘Hasta Dostu Yöntemler’ olarak tarif edilen bilimsel tedaviler ile ortalama 3 gün gibi kısa bir süre içerisinde çözüm elde etmek mümkün hale gelmiştir.

 1. Cinsel tedaviler ile ilgili tecrübelerimiz ve tedavi sonuçlarımızdaki başarılar ilk defa 2005 yılı 20-23 Nisan tarihleri arasında, Ankara Bilkent Oteli’nde düzenlenen dördüncü Uluslararası Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi’nde oral prezantasyon şeklinde sunulmuştur.
 2. 2005 yılı 17-24 Eylül tarihleri arasında Malta’da yapılan 10. Avrupa Hipnoz Kongresi (ESH)nde “Vajinismus Tedavisinde Medikal Hipnoterapi” ile ilgili oral sunumumuza geniş yer verilmiştir. Bu bilimsel çalışmamızın sonucuna göre; vajinismus tedavilerinde, davranışçı terapiler ve relaksasyon egzersizlerine ilave olarak uygulanan hipnoz tedavileri nispeten yeni bir tedavi konseptidir; tedavi başarısında ve sürecin hızlandırılmasında oldukça iyi sonuçlar vermektedir.
 3. 2006 yılı Ağustos ayında Meksika’da yapılan “Dünya Hipnoz Kongresi’nde” work-shop uygulamalarında müessesemizde yaptığımız çalışmalar ile özellikle vajinismus tedavisindeki başarı oranımız sunulmuş ve kongrede çok büyük ilgi uyandırmıştır.
 4. 14-19 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan Türkiye’nin en büyük kadın-doğum kongresi konumunda olan ve Antalya Su Sesi Deluxe Hotel’de yapılan 6. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde “vulvar vestibulit sendromundaki cerrahi yaklaşımlarımız ve tedavi sonuçlarımız” bildirilmiştir.
 5. 14-19 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan, 6. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde ” merkezimizde vajinismus problemi ile başvuran hastaların analizleri ve tedavi sonuçlarımız” bilimsel bildiri olarak sunulmuştur.
 6. VI. 18-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında 8. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde (TJOD) “merkezimize vajinismus problemi ile başvuran 460 vajinismus hastasının analizi ve tedavi sonuçlarımız” oral sunu olarak yer almıştır.
 7. 18-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında 8. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde (TJOD) “merkezimize vajinismus tedavisi gören hastaların eşlerinde ortaya çıkan erken boşalma, sertleşme sorunu ve cinsel isteksizlik” problemleri ile ilgili serbest bildiri yayınlanmıştır.
 8. 9-13 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılan 10. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde (TJOD) “Merkezimizde 2005 ile 2012 yılları arasında tedavi edilen vajinismus hastamız ile ilgili tedavi sonuçlarımız” (1512 hastanın analizi) yayınlanmıştır (e-poster).
 9. 15-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan 12. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde (TJOD) ve 6. Akdeniz Ülkeleri Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde ‘3 günde Vajinismus tedavisi mümkün mü? – 520 Olgunun Analizi’ yayınlanmıştır (e-poster).
 10. 15-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan 12. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi (TJOD) ve 6. Akdeniz Ülkeleri Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde ‘Vajinismus Nedenleri’ isimli konuşmamız yer almıştır (serbest sunu).
 11. 15-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan, 12. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik ve 6. Akdeniz Ülkeleri Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde “Gebelik döneminde vajinismus tedavisi” poster bildiri olarak sunulmuştur.

Vajinismus tedavisi ile ilgili bilimsel çalışmalarımız ve özellikle de tedavi süresinin kısalığı ilgi uyandırmaktadır.

Vajinismus tedavisi ile ilgili bilimsel çalışmalarımız her geçen gün daha da ivme kazanarak devam etmektedir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00