facebook

Vajinismus İlacıVajinismus, doğru tedavi yöntemleri uygulandığı takdirde kısa sürede kesin çözüme ulaşabilecek bir problemdir. Bizlere bu sorunu yaşayan hastalardan "Vajinismus ilacı var mı, hangi ilaçlar vajinismusu yenmeye yardımcı olur, hangi bitkisel ürünler vajinismus hastalığına iyi gelir, vajinismus tedavisi için mucize bir ilaç var mı" şeklinde sorular gelmektedir.

Burada baştan bilinmesi gereken önemli nokta, hiçbir ilacın vajinismusu tedavi etmede tek başına yeterli gelmediğidir. Yani mucizevi bir vajinismus ilacı yoktur.

Vajinismus nedenlerine bakacak olursak bu problemin büyük bir oranda psikolojik kaynaklı olduğunu söylemek mümkündür. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan vajinismus bir tür bilinçaltı problemidir. Kişinin geçmişinde yaşadığı travma yaratan birtakım psikolojik olaylar, genç kızlık ve çocukluk döneminde cinsellikle ilgili zihnine attığı yanlış mesajlar psikolojik etkenlerden kaynaklanan vajinismus nedenlerinin en başında gelmektedir. Bu durumda sorunun çözümü için kişilerin bilimsel ve son derece modern olan tedavi yöntemleriyle cinsel terapi görmeleri gerekmektedir.

Bununla birlikte vajinismus, çok küçük bir oranla da olsa kişinin fiziksel yapısından; kızlık zarı ve vajinada yer alan birtakım yapısal engellerden de kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda da basit cerrahi işlemelerle sorunun ortadan kalkması kolaylıkla sağlanabilmektedir.

‘Vajinismus İlacı’ Diye Bir Şey Yoktur!

Vajinismusu yaşayan kişiler çevreden duydukları birtakım tavsiyelerle çeşitli ilaçlar kullanmakta ve sorun çözülemeyince hem maddi hem de manevi anlamda yıpranmaktadırlar. Çeşitli kayganlaştırıcı kremlerin, uyuşturma özelliğine sahip anestezik kremlerin, kas gevşeticilerin, sakinleştirici ve antidepresan özelliğe sahip ilaçların problemin çözümüne hiçbir faydası saptanmamıştır.

Piyasada bazı cinsel hazzı arttırıcı ürünler de satılmaktadır. Ancak bu tür ürünlerin de hiçbir faydası yoktur. Vajinismusu ilacı diye, vajinismusu tedavi eden mucizevi bir ilaç YOKTUR. Sorun çoğunlukla bilinçaltı sorunu olduğu için problemin çözümü de buraya yönelik olmalıdır.

Vajinismus, çeşitli ilaçlar kullanmak veya sürekli tedaviyi erteleyerek çözümsüzleşir. Vajinismusu tedavi eden bir ilacın varlığı söz konusu olmadığı için bir an önce profesyonel bir yardım alarak modern cinsel terapi yöntemleri ile problemi çözme arayışına girmek, hastaların yapacağı en doğru davranış olacaktır.