VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi Cerrahi Yöntemler

Vajinismus Tedavisi Cerrahi Yöntemler

Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler / Ameliyatlar

Bazı durumlarda vajinismus tedavisi için cerrahi yöntemler / ameliyatlar vajinismus sorununu tamamen çözebilir. Kızlık zarı, vajina ve dış genital alan (vulva) ile ilgili daha çok doğuştan veya nadiren de sonradan ortaya çıkan problemler cinsel ilişkinin yaşanamamasına neden olabilir.

Vajinismus tedavi öncesi jinekolojik değerlendirmenin önemi

Vajinismus tedavi öncesi yapılan jinekolojik değerlendirmelerin önemi büyüktür. Kızlık zarı ve vajina ile ilgili doğuştan gelen anatomik (yapısal) problemler veya sonradan ortaya çıkan fiziksel engeller cerrahi yolla (ameliyatlarla) düzeltilmelidir. Aksi takdirde bu tür hastalara gereksiz yere psikolojik tabanlı cinsel terapiler ile zaman kaybı yaşanacaktır.

Kızlık Zarına Bağlı Vajinismus Problemi

Kızlık zarına ait sorunlar vajinismusa sebep olan en sık organik (yapısal) nedenler arasındadır.

Kızlık zarının normalden kalın, sert (rigid hymen) ve yüksek oluşu (yüksek kenarlı hymen) cinsel penetrasyon sırasında penisin içeriye girmesine engel olarak cinsel ilişkiyi olanaksız hale getirebilir.

Maalesef pek çok hasta bu tür bir probleme sahip iken ve bu tür bir sorunun tek tedavi seçeneği basit bir cerrahi operasyon iken, gereksiz yere aylarca psikoterapilerle maddi manevi yıkıma uğramaktadırlar.

Tarafımıza başvuran aşağıdaki hastamız A.L de, bu vajinismus tedavi mağdurlarından yalnızca birisidir.

Bir vajinismus hasta öyküsü

1.5 yıllık evli olan hastamız gittiği iki ayrı psikolog tarafından 10 ay boyunca pek çok cinsel terapi almasına rağmen sorununda en ufak bir azalma olmaması üzerine tarafımıza başvurmuştur. Zamanla kendisine olan güveni iyice azalmış, eşiyle ilgili evlilik sorunları da başgöstermiştir.

İlk değerlendirmede yaptığımız jinekolojik muayene sonucunda hastada kızlık zarının yüksek kenarlı ve oldukça kalın olduğunu tespit edilmiştir. Hastaya durumu ile ilgili bilgi verildikten sonra, basit bir ameliyatla kızlık zarını çıkartılmıştır. Kızlık zarının alınmasından 1 ay sonra yapılan 2 günlük bilişsel davranışsal terapiler ile sonrasında vajinismus sorunu tamamen ortadan kalkmıştır.

Kızlık zarının alınması ve kesilmesi operasyonları gereksiz yere yapılmamalıdır.

Normalde vajinismus hastalarına kızlık zarı çıkartma ameliyatı (hymenektomi operasyonu) ancak yukarıda bahsi geçen durumlarda uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; ortada bir organik neden yok iken gereksiz yere kızlık zarı ile ilgili yapılan cerrahi işlemler (ameliyatlar) hastaya fayda değil, zarar verir.

Diğer taraftan, her türlü cinsel problemde kesin tanı için, gidilecek ilk adres bu konuda uzman bir jinekolog muayenehanesi olmalıdır.

Kadınlardaki vajinismus, disparoni, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama- anorgazmi gibi tüm cinsel fonksiyon problemlerinde, bir cinsel terapi uzmanı jinekolog tarafından yapılan oldukça basit bir jinekolojik değerlendirme ile bazen, gereksiz yere yapılacak psikoterapilerin önüne geçebilmektedir.

Vajina Yapısına Bağlı Vajinismus Problemi

Vajina ile ilgili anatomik engeller cinsel ilişkiye girememe nedeni olabilir. Bunlar arasında:

  • Vajinanın dar olması,
  • Kısa ve kör vajina,
  • Vajina içerisinde ara bölmeler (vajinal septum) doğuştan gelen ve vajinismusa neden olan sebepler arasındadır.

–Vajina içerisinde kistler, myomlar, enfeksiyonlar da sonradan kazanılmış, vajinismus nedenleri arasındadır.

Vajina ile ilgili doğuştan problemlerde yapılan cerrahi işlemler (ameliyatlar) kalıcı şekilde cinsel sorunun çözümünü sağlayabilir. Yapılan ameliyatlarda genel (uyutularak) veya lokal (uyuşturularak) anestezi yöntemleri kullanılabilir.

Vajinanın doğuştan gelen anormallikleri kızlık zarına göre çok daha az sayıdadır.

Dış Genital Alan İle İlgili Vajinismus Problemi

Dış genital alan “vulva” olarak bilinir. Vulvadaki;

  • Enfeksiyonlar (HPV, HSV enfeksiyonları)
  • Darlıklar (Lichen skleroz türü cilt enfeksiyonları, menopoz)
  • Bartholin apseleri,
  • Bartholin kistleri cinsel ilişkide sorun yaşanmasına ve vajinismusa neden olabilir.

Yapılan basit ameliyatlarla veya medikal tedavilerle sorun çözüme kavuşabilmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS)

Vajinanın girişinde yer alan “vestibulm” bölgesindeki yangısal olaylar cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide aşırı derece ağrı, batma ve yanmaya neden olabilir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) adı verilen bu durumun nedeni tam olarak bilinemese de yapılan basit bir ameliyat sonrasında yapılacak cinsel terapilerle sonuca ulaşılabilmektedir. Yani cinsel ilişki ile ilgili sorunlar sonlanabilmektedir.

Vajinismus tedavisi için ameliyatlar nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisi için başvuran hastalarda kızlık zarı veya vajina ile ilgili doğuştan gelen anormalliklerde yukarıda belirtildiği üzere cerrahi (ameliyat) işlemlerin yapılması şart olabilir.

Genelde lokal anestezi altında (o bölgenin uyuşturulmasıyla) yapılan ameliyatlar oldukça kısa sürer ve riskleri yok denecek kadar azdır.

Vajinismus tedavisi için ameliyat yapan hekimin tecrübesi ve bilgi birikimi tedavi başarısında son derece önemlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00