VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir? 

Cinsel ilişkide ağrı duyma durumu, yani ‘ağrılı cinsel birleşme’ tıbbi literatürde “disparoni” olarak geçer. Disparoni, ilişki esnasında batma, yanma türüne benzer acı ve ağrı duyma durumudur. Hissedilen ağrılar bazen ‘bıçak saplanması’ veya ‘elektrik çarpması’ şekillerinde de ifade edilmektedir. Ortalama olarak her 10 kadından birisinin sorunudur.

Disparoni Nedenleri

Disparoninin daha sık organik nedenleri olmakla birlikte, psikolojik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus, disparoninin en sık görülen psikolojik nedenidir. Diğer bir ifade ile disparoni yani cinsel ilişkide ağrı duymak da vajinismus belirtisi olabilir. Ancak sebep çoğu zaman vajinismusa bağlı olmayıp, problem fiziksel kökenlidir.

Ağrılı cinsel ilişki jinekolojik veya psikolojik nedenli olmasının yanı sıra, bulunduğu bölgeye göre yüzeyel veya derin disparoni şeklinde de olabilmektedir.

Ağrılı Cinsel İlişkinin Jinekolojik Nedenleri

Disparoni daha çok jinekolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Jinekolojik nedenlere bağlı olan ağrılı cinsel ilişki derin ve yüzeyel (süperfisyel) olarak ikiye ayrılmaktadır. Derin ağrı genelde alt karın (yani kasık) bölgesinde, yüzeyel ağrı ise genelde vajinal girişte hissedilen ağrıdır.

Cinsel ilişki ağrısının derin sebepleri arasında:

 • Myomlar,
 • Yumurtalık kistleri,
 • Endometriosis,
 • Daha önce geçirilmiş sezaryen, rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi batın ameliyatlarına bağlı gelişen yapışıklıklar,
 • PID (pelvik yangısal hastalık),
 • Tuboovaryen abse,
 • Rahmin ters duruşu (retrovert uteri),
 • İdrar yolları veya barsaklarla ilgili patolojiler yer almaktadır.

Cinsel ilişki ağrısının yüzeyel sebepleri arasında ise:

 • Vajinal enfeksiyonlar (candida vajinitleri, trikomonas enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz hastalığı vb.),
 • Vulvar vestibulit sendrom (yeni ismi ile ‘provoke vestibulodini’),
 • Herpes veya HPV enfeksiyonları,
 • Bartholin kistleri,
 • Liken skleroz gibi bazı cilt hastalıkları,
 • Kızlık zarının doğuştan gelen problemleri (sert kızlık zarı, yarım ay veya elek şeklindeki kızlık zarı) yer almaktadır.

Ağrılı Cinsel İlişkinin Psikolojik Nedenleri

Cinsel ilişki ağrısı psikolojik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus sorunu psikolojik kaynaklı disparoni nedenidir. Vajinismus hastalarının pek çoğunda ‘ağrı beklentisi’ ve buna bağlı olarak kasılma, kasılmaya bağlı gelişen ‘ağrı’ sorunu vardır. Bazılarında ise ilişkinin hemen başında derin kaygıya bağlı ilişkiden çekinme olup, ağrı hiç yaşanmaz. Bu vajinismusun ileri boyutta olduğunun da bir işaretidir.

Vajinismus bayanlarının bir kısmı ise evliliğinden birkaç gün veya ay sonrasında zorlanarak ilişkiye girebilmiştir ve ancak her ilişkide kendilerini kasmaya devam etmektedirler.

Bu şekilde ilişkiler tam veya yarım olarak, ancak oldukça ağrılı ve kasılmalı şekilde devam etmektedir. Bu çiftlerin bir kısmı gebe bile kalıp, genellikle sezaryen tercihi ile doğum yapmış dahi olabilirler. Ancak ilişkilerdeki acı ve kasılmalar aradan yıllar geçmesine rağmen devam etmektedir.

Tekrarlanan davranış bir alışkanlık veya diğer ismi ile ‘öğrenilmiş bir çaresizlik’ haline gelmiştir. Gelişen vajinal kuruluk ve uyarılma bozukluğu ağrının artmasına neden olmaktadır. Hatta zaman içerisinde cinsellikten iyice uzaklaşma ve cinsel isteksizlik de gelişebilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Cinsel ilişki ağrısı detaylı bir öykü alma ve daha sonrasında yapılan jinekolojik değerlendirmelerle teşhis edilmektedir. Jinekoloji değerlendirmeler litotomi pozisyonunda yapılan bir jinekolojik muayene ile birlikte bazı test ve tetkikleri içerir. Bunlar arasında pelvik ultrason, vajinal kültür testleri, idrar tetkiki, bazı kan testleri, enfeksiyonları gösteren bazı serolojik testler ve gerekirse pelvik MR testi yer almaktadır. Teşhisin doğru şekilde konulması uygulanacak tedavi için de önemlidir.

Disparoni Tedavi Edilmesi Gereken Bir Cinsel Problemdir!

Disparoni tedavi edilmezse vajinal sıvının azalmasına (kuruluk problemine) ve zamanla kadında cinsel isteksizliğe dönüşebilir. Evlilik sorunlarına yol açabilir. Erkek eşte de cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunlarına da yol açabilir. Özetle başta çok önemsenmeyen bu sorun zamanla büyüyerek evliliğin bitmesine dahi neden olabilmektedir.

Ağrılı Cinsel Birleşme Tedavisi

Cinsel ilişkide ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluk hisleri taşıyan hastalarda öncelikle bir jinekolog hekim tarafından jinekolojik muayene yapılması şarttır. Ancak bu şekilde kesin tanı konulmakta ve ağrının nedeni saptanabilmektedir.

Disparoni (cinsel ağrı) nedeni fiziksel ise jinekolojik ameliyatlar veya ilaç tedavilerinin verilmesi uygun olacaktır. Ancak disparoninin nedeni yapısal nedenlere bağlanamıyorsa psikolojiktir ve vajinismus hastalığı ile ilişkilendirilir. Bu durumda da cinsel terapiden faydalanılmaktadır.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi mümkündür!

Disparoni, yani cinsel ilişkide ağrı, acı gibi sorunlarının kaynağı ne olursa olsun, günümüzde kesin tedavisi mümkündür. Doğru tedavi yönteminin belirlenmesi ve uygulanmasında jinekolog hekimin tecrübesi önemlidir.

Jinekolojik muayenesinde ve ultrason testinde endometriosis veya çikolata kisti bulgularına rastlanılan hastaların tedavisi için ilk etapta ilaç tedavileri uygulanır. Eğer ki ilaç tedavileri yeterli gelmiyorsa laporoskopi tercih edilmektedir. Yumurtalık kistleri, myomlar ve barındaki yapışıklıklarda da ilk planda düşünülen tedavi yöntemi operatif laporoskopidir.

Rahmin geriye doğru duruşu (retrovert uterus) her 100 kadından 15’inde görülür ve bazı kadınlarda ilişki sırasında kasık bölgesinde ağrıya yol açabilmektedir. Bu problem ilişkinin farklı pozisyonlarda denenmesi ile giderilebilir. Rahim düzeltme ameliyatları en son aşamada düşünülmektedir.

Vulvar vestibulit sendrom veya güncel ismi ile ‘provoke vestibulodini’ hastalığında öncelikle cerrahi dışı yöntemler denenir. Enfeksiyon tedavileri, lokal anestezik kremler, sinir blokajları gibi. Ancak en etkili tedavi yöntemi, cerrahi olarak vajinal girişte yer alan ağrılı dokunun yüzeyel olarak çıkartılmasıdır. ‘Vulvar vestibulektomi’ ameliyatlarında başarı oldukça yüksektir.

Cinsel ilişkide haz almak ve rahat bir şekilde orgazma ulaşabilmek her kadının kadınlık hakkıdır. Ancak ilişkide ağrı olduğu müddetçe haz ve orgazm hayal olacaktır. O yüzden sorunu yaşayan her kadının destek almasını önermekteyiz. Günümüzde uygulanan pek çok modern yöntemler sayesinde disparoni, yani cinsel ilişki ağrısının tedavisi mümkündür.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00