VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı Cinsel İlişki Nedir? (Disparoni Nedir?)

Cinsel ilişkide ağrı duyma durumu, yani ‘ağrılı cinsel birleşme’ tıbbi literatürde “disparoni” olarak geçer. Disparoni, ilişki esnasında batma, yanma türüne benzer acı ve ağrı duyma durumudur.

Aslında disparoninin pek çok nedeni vardır. Vajinismus da disparoninin en sık görülen psikolojik nedenidir. Diğer bir ifade ile disparoni yani cinsel ilişkide ağrı duymak da vajinismus belirtisi olabilir.

1- Jinekolojik Kökenli Ağrılı Cinsel İlişki

Disparoni daha çok jinekolojik sorunlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Vajinal enfeksiyonlar, myomlar, yumurtalık kistleri, vulvar vestibulit sendrom, pid (pelvik yangısal hastalık),hpv, herpes enfesksiyonu ve cilt hastalıkları disparoni sebebi olan jinekolojik problemlerdir.

2- Psikolojik Kökenli Ağrılı Cinsel İlişki

Vajinismus sorunu psikolojik kaynaklı disparoni nedenidir.

Vajinismus bayanlarının bir kısmı ise evliliğinden birkaç gün veya ay sonrasında zorlanarak ilişkiye girebilmiştir ve ancak her ilişkide kendilerini kasmaya devam etmektedirler. Bu şekilde ilişkiler tam veya yarım olarak, ancak oldukça ağrılı ve kasılmalı şekilde devam etmektedir. Bu çiftlerin bir kısmı gebe bile kalıp, genellikle sezaryen tercihi ile doğum yapmış dahi olabilirler. Ancak ilişkilerdeki acı ve kasılmalar aradan yıllar geçmesine rağmen devam etmektedir. Tekrarlanan davranış bir alışkanlık haline gelmiştir.

Disparoni Tedavi Edilmesi Gereken Bir Cinsel Problemdir

Disparoni tedavi edilmezse vajinal sıvının azalmasına (kuruluk problemine) ve zamanla kadında cinsel isteksizliğe dönüşebilir. Evlilik sorunlarına yol açabilir. Erkek eşte de cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunlarına yol açabilir.

Ağrılı Cinsel Birleşme Tedavisi

Cinsel ilişkide ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluk hisleri taşıyan hastalarda öncelikle bir jinekolog hekim tarafından jinekolojik muayene yapılması şarttır. Ancak bu şekilde kesin tanı konulmakta ve ağrının nedeni saptanabilmektedir.

Disparoni (cinsel ağrı) nedeni fiziksel ise jinekolojik ameliyatlar veya ilaç tedavilerinin verilmesi uygun olacaktır. Ancak disparoninin nedeni yapısal nedenlere bağlanamıyorsa psikolojiktir ve vajinismus hastalığı ile ilişkilendirilir. Bu durumda da cinsel terapiden faydalanılmaktadır.

Disparoni- Ağrılı cinsel ilişkide tedavisi mümkündür!

Disparoni, yani cinsel ilişkide ağrı, acı gibi sorunlarının kaynağı ne olursa olsun, günümüzde kesin tedavisi mümkündür. Doğru tedavi yönteminin belirlenesi ve uygulanmasında jinekolog hekimin tecrübesi önemlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00