VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavileri : Hasta Dostu Yöntemler

Vajinismus Tedavileri : Hasta Dostu Yöntemler

3 günde vajinismus tedavisi mümkün mü? Parmak egzersizi olmadan kalıcı çözüm nasıl elde edilir, vajinismusun üstesinden gelmek nasıl mümkün kılınabilir?

Son yıllarda popüler hale gelen vajinismus tedavileri için kullanılan ‘Hasta Dostu Yöntemler’ ile çok kısa bir sürede sonuç elde etmek mümkün hale gelmiştir.

Vajinismusun üstesinden gelmek için kullanılan ‘hasta dostu tedavi yöntemleri’ ile klasik tedavilere oranla çok daha kısa sürede, kalıcı sonuca ulaşmak amaçlanmaktadır.

Vajinismus Tedavileri İçin Klasik Tedavi Yöntemleri- ‘Parmak Egzersizleri’
Pek çok merkez tarafından vajinismus hastalarına önerilen ve klasik yöntemler arasında yer alan parmak egzersizleri kişinin kendi genital alanını ve vajinasını tanımasında faydalı olabilir. Ancak bu egzersizlerde boğum boğum vajina içine parmak sokularak vajinal kas hakimiyetini kazanmak amaçlansa da bu tedaviler genelde 2-6 ay gibi uzun bir dönemi kapsar, pek çok hasta açısından yapılması zor ve sıkıcı gelmektedir.

Vajinismus hastalarının önemli bir kısmı yorucu ve uzun süren parmak egzersizlerinden bunalarak vajinismus tedavilerini bırakmaktadır. Bu aşamada çok daha kısa süreli ve hastalar tarafından çok daha kolay uygulanabilen ‘dostu tedavi yöntemleri’ kurtarıcı olabilir.

Vajinismus tedavileri için uygulanan ‘Hasta Dostu Tedavi Yöntemleri’ nasıldır?

  • Bu tedavi yöntemleri esnektir; yani ilk seansta yapılan jinekolojik değerlendirmede vajinismusun derecesine ve hastanın durumuna göre uygulanmaktadır (yöntemler bireye göre özelleştirilir).
  • Tedavilerde, Bilişsel Davranışsal cinsel tedavi yöntemleri ‘sistematik duyarsızlaştırma’tekniği ile uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine ilave olarak farklı terapi teknikleri de kişinin durumuna göre eklenebilir.
  • Klasik parmak egzersizleri yoktur.
  • Her hastanın yapabileceği bazı pelvik taban kas egzersizlerini içerir.
  • Kesinlikle ağrısız, acısızdır.
  • Hastalar her gün tedavilere alınır, günde 1.5-2 saatlik yoğunlaştırılmış bir tedavi programı, uzman eğitmenler tarafından hastalara uygulatılır.
  • Ortalama vajinismus tedavi süreci 3 gündür. Tedavinin kısa sürede sonuca ulaşması özellikle kötü giden (boşanma eşiğine gelmiş) evliliklerde önemlidir.
  • Penetrasyon (cinsel birleşme) odaklıdır. Cinsel ilişkide hazzın oluşması çiftten çifte birkaç hafta ile bir kaç ay arasında değişebilir.
  • Vajinismus Tedavisi sonrası elde edilen sonuçlar KALICI iyileşme sağlar; yani, sorun bir daha tekrar etmeyecektir.

Vajinismus tedavileri için uygulanan ‘hasta dostu yöntemler’ sorunu yaşayanlar için ileriki yıllarda çok daha yaygın uygulanabilir. Bunun için diğer yöntemlerle kıyaslamayı içeren kontrollü bilimsel çalışmaların artmasına gerek vardır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00