VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Hayatı Nasıl Etkiler?

Vajinismus Hayatı Nasıl Etkiler?

Vajinismus yalnızca bir cinsel problem görülemez, hayatı derinden etkilemekte, yaralamaktadır.

Vajinismus sorunu çözülmediği takdirde zaman içinde kişinin cinsel hayatının yanında psikolojisini, evlilik hayatını ve sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Vajinismusun tüm hayat üzerindeki etkileri çok yönlüdür. Bunları psikolojik etkiler, sosyal etkiler ve evlilik üzerindeki etkiler şeklinde sınıflandırabiliriz.

Vajinismusun Hayatınızdaki Psikolojik Etkileri

Vajinismus, cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyen kadın üzerinde büyük bir baskıya sebep olabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişi, kendisini eksik hissetmekte ve yetersiz olduğunu düşünmektedir.

Vajinismus hastası kendisine göre beceriksiz, yetersiz ve başarısızdır. Çok basit bir işi bile başaramadığı için artık hayatının hiçbir döneminde başarıya ulaşamayacağını düşünmektedir.

Tüm bu duygulara sahip olan vajinismus hastası kendine olan güvenini tamamen kaybeder ve bu durumun hayatını olumsuz etkilemesine bir türlü engel olamaz. Zaman içinde değişik psikolojik sorunlar da kendisini gösterebilmektedir.

Vajinismusun hayatınızdaki psikolojik etkileri içinde en çok rastlanan sorunlar:

  • Özgüvenin tamamen kaybolması veya azalması
  • Ani öfke patlamaları, ağlama ve sinir nöbetleri
  • Sürekli sinirli ve gergin bir ruh hali
  • Mutsuzluk ve depresyon durumu
  • Panik atak tarzı kaygı bozuklukları
  • İçsel sıkıntı
  • Kaygı yoğunluğu
  • Psikolojik rahatsızlıklar: Obsesif Kompulsif Hastalık, Hipokondriazis (Hastalık hastalığı),Anksiyete ve madde bağımlılıkları gibi psikolojik bozukluklardır.

Vajinismusun Sosyal Hayatınızdaki Etkileri

Vajinismus çiftler üzerinde büyük bir baskıya ve mutsuzluğa sebep olmaktadır. Psikolojik sorunlar beraberinde kişinin aile ve evlilik hayatıyla birlikte, iş ve arkadaşlık ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Genelde sorunun kimseyle paylaşılamamasının verdiği yük de oldukça fazladır. Bu açıdan vajinismusun sosyal hayatınızdaki etkileri de azımsanamayacak düzeydedir.

Vajinismus sahibi kişi cinselliğini yaşayamadığı için kendisini eksik hissetmektedir. Problemini kimseyle paylaşamadığı için sosyal ortamlardan uzaklaşmakta, arkadaşları ve akrabalarıyla görüşemez hale gelmektedir. Her girdiği ortamda sanki cinsellik konuşulacak şeklinde korkulara sahiptir. Yakınlarından ‘’çocuk yok mu’’ şeklinde soruları duymamak için arkadaşları ve akrabalarıyla bile görüşmeyi kesebilmektedir. Bu yüzden kendisini sosyal çevresinden iyice soyutlamakta, asosyal olmaktadır.

Vajinismusun sosyal hayat üzerindeki etkileri çok daha yoğun olabilir. Vajinismus hastaları bu problemlerini çözemedikleri takdirde, problem hayatlarının büyük bir alanını istila edecektir.

Bu sorunu yaşayan kadının iş hayatındaki verimliliği düşmekte, hatta çoğu hasta artık çalışmak için bir amacının olmadığını düşünerek, işini bile bırakabilmektedir. Bazı hastalar da cinsel sorunlarını unutma düşüncesiyle tamamen işkolik olmakta, eve mümkün olduğunca geç girme gayretine girmektedir.

Vajinismusun Evlilik Hayatınızdaki Etkileri

Vajinismus, her ne kadar kadının kendisini kasmasından kaynaklanan bir sorun olsa da aslında bir çift sorunudur. Çünkü cinsel ilişkide yaşanan problemler zaman içinde eşleri de etkileyerek ‘iki kişilik bir problem’ haline dönüşebilmektedir.

Vajinismusun evlilik hayatınızdaki etkileri başlangıçta yalnızca cinsel bir problemmiş gibi görünse de zamanla çok daha büyük problemleri beraberinde getirmektedir.

Vajinismusa sahip kadınların eşleri genelde aşırı anlayışlı ve hoşgörülü kişilik yapısına sahip kişilerdirler. Ancak ilerleyen zamanla birlikte bu sorunun çözülememesi eşleri de olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Vajinismus eşinde zamanla karısına karşı kızgınlık, kırgınlık gibi duygular oluşabilmektedir. Kadının kendisini istemediğini, bu durumu bilerek yaptığını, hastalığı bahane ettiğini düşünebilmektedir. Bu durumda vajinismus eşlerinin de kadınlarına karşı davranışları değişebilmekte ve zamanla bu sorun yüzünden eşlerinden soğuyabilmektedirler.

Vajinismus ve Evlilik

Vajinismusun evlilik hayatınızdaki etkileri çok büyüktür. Vajinismuslu kadın genellikle evliliğinde kendisini suçlu hissetmekte, kendisinde bir eksiklik hissetmektedir. Kendilerine göre o ‘kadınlık görevini’ yerine getirememiş, eş olamamışlardır. Eşine ve topluma karşı suçlu olduğunu düşünerek üzülebilmekte, olumsuz duygular içine girebilmektedir.

Diğer taraftan vajinismus sorunlu kadın, eşini kaybetme korkusu da yaşamaktadır. Kendisinin yerine getiremediği cinsel görevi eşine karşı başkasının gerçekleştireceği şeklinde korkulara kapılabilmektedir. Bu düşünceler sonucunda kıskançlık, şüphecilik ve güvensizlik duyguları oluşabilmektedir. Bu gibi durumlar evlilik içinde gereksiz tartışmaların yaşanıp, evlilik kurumunun temelini sarsabilmektedir.

Vajinismus ve Boşanma

Vajinismus sorunu çiftler arasında cinsel ilişki dışında duygusal problemler de yarattığı için, zaman içinde artık eşlerin birbirine tahammülü de kalmayabilir. Bu tarz durumların sonucunda da boşanmalar ve aldatmalara kadar giden olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusun evlilik hayatınızdaki etkilerine izin vermemek için uzman kişiler tarafından yardım alarak bu problemi bir an önce çözmeniz son derece önemlidir.

Vajinismusun hayatınızı etkilemesine izin vermeyin!

Vajinismus hem kişilerin hem de çiftlerin hayatlarını zaman içerisinde karartan bir cinsel sorundur. Hayatı kısa zamanda çekilmez kılabilir. Bu nedenle sorunu yalnızca penis- vajina birlikteliğinin gerçekleşmemesi olarak görmek yanlıştır. Sorunun zaman içerisinde hayatınız içinde büyümesini engellemek, daha sonra gelişebilecek ciddi sıkıntıların önünü alabilmek için erken dönemde cinsel terapi şarttır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00