VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri

Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri

Vajinismus tedavi başarı faktörleri; vajinismus sorununu üstesinden yenmek, vajinismusu kökten yenmek için son derece önemlidir. Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen pek çok faktör mevcuttur. Ancak bunlardan 4’ü çok önemlidir.

Vajinismus Tedavisi için 4 ana başarı faktörü: Güven – Sabır – Egzersizler ve Eş Desteği.

Bu bölümde vajinismus tedavisi için başarı unsurlarını ayrı ayrı ele alacağız.

Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri

I. Altın Kural: Güven
Vajinismus tedavisi için başarıyı ve tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör güven unsurudur. Tam bir güven ortamı oluşmadan vajinismus tedavisinde başarıyı düşünmek hayaldir.

Güven olmadan cinsel terapi asla olmaz!
Güvenmenin üç ayrı boyutu var: Kişinin önce kendisine, sonra tedavisini yapan hekime ve tedavi yöntemine karşı duyduğu güvendir. Ancak vajinismus tedavisi için bir merkeze başvuran hastaların pek çoğunda kendilerine karşı güvende bir sorun vardır.

Ofisimize başvuran hastaların pek çoğu benzer ifadeler kullanmaktadır: “ Doktor bey ben size güveniyorum, ama kendime hiç güvenim yok…”

Özellikle tedavinin ilk aşaması geçildikten sonra, vajinismus hastasının kendine güveni oluşmaya başlar ve bu güven gittikçe artar.

II. Altın Kural: Sabır
Vajinismus tedavisi başarı faktörlerinden ikincisi sabırdır.

Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, inanç ve azim ile birlikte iradeli bir şekilde ev ödevlerini yapmaları, mümkün oldukça rahat, sabırlı olmaları tedaviyi kolaylaştıran ve hızlandıran diğer faktörlerdir.

Vajinismus nedenleri bölümünde anlatıldığı üzere vajinismus, çok küçük yaşlardan itibaren bilinçaltına atılan bir takım yanlış, abartılı bilgi veya kötü cinsel tecrübeler sonrasında ortaya çıkan psikolojik bir tablodur ve sorunun tam olarak kurutularak çözülebilmesi kişiden kişiye değişecek şekilde biraz zaman alabilir. Bu nedenle irade, fedakârlık ve sabır şarttır.

III. Altın Kural: Ev Ödevleri
Verilen ev ödevleri, tarafımızca uygulatılan egzersizlerin evdeki bir tekrarıdır ve bunda kişinin pratik yaparak kendisini geliştirmesi amaçlanmaktadır. İlk başta sıkıcı gibi gelse de zaman içinde ev ödevleri daha basit bir hale gelerek “ev oyunları” veya “aşk oyunları” şekline dönecektir.

IV. Altın Kural: Eşin Desteği
Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi de kocaların eşlerini motive edici yaklaşımlarıdır.

Kocaların tedavi süresince eşlerinin yanlarında bulunmaları şartı olmasa da, telefonla arayarak eşlerinin tedavilerine destek vermeleri son derece önemlidir.

Eşler tedavi süresince daha anlayışlı, toleranslı, sabırlı ve fedakâr olmalarıdırlar. Tedaviye inanıp desteklemeyen ve bu konuda eşine ılımlı bir tarzda yaklaşmayan bir eş, tedavi sürecindeki önemli engellerden birisidir. Çünkü vajinismus tedavisi alan bir kadın zaten kendini oldukça başarısız, yetersiz görmekte ve hatta böyle bir tedavi gördüğü için suçu kendisinde aramaktadır.

Burada güzel olan nokta ise; probleminizin kısa sürede çözülmesi ile birlikte normale dönen cinsel hayatınız ve sonrasında da hamile kalarak güzel bir bebek doğurmanız olacaktır! Asla hayal gibi görülmemesi gereken bu güzel olay yaşadığınız tüm sıkıntılarınızı da belleğinizden silip atacaktır.

Merkez seçimine dikkat!

Önceden uygulanan yanlış veya yetersiz cinsel terapiler ile probleminizin çözümsüz kalması maddi-manevi sıkıntıya girmenize neden olacak ve umutlarınızı tüketecektir. Bu nedenle “Doğru merkezde doğru tedaviye başlamak” tedavideki süreci ve vajinismus tedavi başarısını etkileyen en güçlü faktörlerdir. Problemin çözümüne olan inancınızın artması sorununuzu küçültecektir.

Vajinismus tedavi başarısı tamamen çiftlere aittir!

Vajinismus tedavisinde başarı için bu dört ana faktörün tam olarak karşılanması son derece önemlidir. Bu faktörler yerine getirildiği takdirde, vajinismus tedavi başarısı tamamen çiftlere ait olacaktır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00