VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Problemi Ailelerle Paylaşılmalı mı?

Vajinismus Problemi Ailelerle Paylaşılmalı mı?

Vajinismus problemi yalnızca cinsel hayatı etkileyen bir tür cinsel problem değildir. Aynı zamanda aile hayatını, çiftler arasındaki ilişkileri de olumsuz anlamda etkilemektedir.

Vajinismus Yalnız İnsanların Hastalığıdır

Vajinismus hastalarının çoğunun zihnindeki soru işaretlerinden birisi de ‘bu çok özel problemlerini aileleriyle veya başkalarıyla paylaşıp paylaşmama’ düşüncesidir. Çoğu zaman bu tür cinsel sorunlar çiftlerin en yakınlarından; anne babalarından ve yakın arkadaşlarından dahi gizlenmektedir. Bu nedenle vajinismus rahatsızlığı yalnız insanların hastalığı’ olarak bilinir.

Sorunu kimse ile paylaşamamak, omuzlara binen bir yüktür ve bu yük de her geçen gün artmaktadır. Zaman geçtikçe çevreden gelen çocuk baskıları da artmakta ve çiftlerin stresleri katlanarak çoğalmaktadır.

Neden Paylaşılamaz?

Vajinismus rahatsızlığının paylaşılmama nedenleri arasında en başta utanma, kendine yakıştıramama duygusu gelir. Vajinismus hastalığını yaşayanlar, yaşadıkları bu durumu çok tuhaf ve yalnız kendi başlarında olan bir problem gözüyle bakarlar. Halbuki ülkemizde her 10 kişiden birisinde bu problem vardır. Bir anlamda ülkemizin en gizli cinsel gerçeğidir.

Vajinismus Problemi Ailelerle veya Başkalarıyla Paylaşılmalı mı?

Vajinismus problemiyle karşı karşıya kalan çiftlerin aileleri olgun kültür düzeyinde ve anlayışlı kişilerden oluşuyorsa çiftler manevi destek almak amacıyla bu sorunlarını aileleriyle paylaşabilir. Ayrıca yeni evlenen çiftler, bu şekilde ailelerinden maddi destek alma şansına da sahip olabileceklerdir.

Diğer taraftan, yeterli bilgi ve kültürel düzeyde olmayan ailelerle sorunun paylaşılması durumunda çiftler aileler tarafından baskı altına alınabilir. Ailelerin sürekli sorular sorması, bu konuyla ilgili karşı tarafı sürekli suçlaması çiftler arasında gerginliğe neden olur ve evlilikleri ciddi anlamda zora sokabilir. Hatta bazı durumlarda vajinismus sorunu tedavi ile hallolsa bile, önceki tartışmaların yaraları sarılamamaktadır. Bu açılardan çiftlere, çok zorda kalmadıkça ailelerle problemlerini paylaşmalarını önermemekteyiz.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00