VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus

Düşünülenin aksine vajinismus, tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen, vajinal kasların istemsizce kapanması-kasılması nedeniyle cinsel ilişkinin gerçekleşemediği veya ağrılı cinsel ilişkinin gerçekleştiği bir cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismus Bir Hastalıktır!

Vajinismus bir hastalıktır ve tedavi edilmesi için kişinin önce bunun bir rahatsızlık olduğunu kabul etmesi gerekir. Oysa bu şikâyeti olan kadınların çoğunluğu, bunun sadece kendilerine has bir bozukluk olduğunu düşünüp, kendi kendilerine üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

Tedavi almaksınız vajinismusu çözmeye çalışmak genellikle olumsuz sonuçlanmakta ve zaman kaybına neden olmaktadır. Vajinismus tedavisinde zaman çok kıymetlidir. Tedaviyi ertelemek hem tedaviyi güçleştirmekte hem de geçen süre çiftin ilişkisinde olumsuz durumlar yaratmaktadır.

Vajinismus Ne Demektir? (Eşlerin Yorumu)

Vajinismus sorununu tarif eden hastalar başta pubokoksigeus kası (PC) olmak üzere cinsel birleşme anında pelvik kaslarını aşırı düzeyde kontrol dışı kasmaktadırlar.

Erkek eşlerin tarifi ile orası “etten bir duvara” dönüşmektedir. Orası geçilmez bir bölge gibidir.

Hatta hastaların bir kısmı problemlerinin tanımını yaparken vajinalarının kapalı veya vajina girişlerinde bir kemik olduğunu düşünmektedirler.

Vajinismus Nedir? Ayrı Bir Vajinismus Tarifi

Başka bir tanıma göre de vajinismus bir “erteleme-kaçınma hastalığı” dır. Tayin olma, kariyer, okul, iş yoğunluğu gibi daha sayılabilecek pek çok değişik bahanelerle tedavilerini sürekli erteleyerek gereksiz şekilde kaçınan hastalar birkaç seanslık basit bir tedavi programından sonra olumlu sonucu görürler ve kendilerine hep aynı soruyu sorarlar: “Acaba niye bunca yıl bekledim, vajinismus nedir ki, tedavisi bu kadar basit miymiş?...”

Vajinismus Tüm Dünyada Görülüyor!

Vajinismus problemine sahip bayanlarda, kasılmalar yalnızca vajinal girişte değil, aynı anda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun pek çok bölgelerinde tarif etmektedirler. Bu nedenle de çiftlerin ilişki denemeleri sonrasında kişilerin bu bölgelerinde yaygın olarak kas ağrıları görülebilmektedir. Bu durum biraz da vajinismusun derecesi ile ilişkilidir.

Vajinismus hastalığı durumunda vajinaya herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsızlık verici veya hatta imkânsızdır. Diğer bir deyişle vajina içerisine her türlü yabancı cismi almada sorun yaşamakta vajinismus belirtileri arasındadır.

PC kasında istemsiz kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks – sadece cinsel ilişki esnasında değil – kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajinaya sokulması gibi vajinaya herhangi bir girişim içeren durumunda da ortaya çıkabilir.

Bilinçaltına yerleşmiş bir takım korkular ve yanlış cinsel bilgilendirilmeler sonucunda vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kaslar, vücudun adeta “kendini koruma mekanizması” sonucunda istem dışı olarak (yani kişinin kendi kontrolü dışında) kasılır. Böylece cinsel birleşme yani “penetrasyon” olanaksız hale gelir. Bu pelvik kaslar içinde en çok bilineni Pubococcygeus (PC, pubokoksigeus) kasıdır.

Vajinismus Belirtileri Neler?

Vajinismus belirtileri farklı şekillerdedir. Vajinismus belirtileri:

 • Kadının kendisinin istemesine rağmen vajen (=vajina) içine fitil veya tampon yerleştirememesi,
 • Vajene parmakla dokunamaması veya başkasının dokunmasına müsaade etmemesi,
 • Jinekolojik muayene olamaması, jinekolojik muayeneden korkması veya çok zorlanarak olması,
 • Vajen içine herhangi bir yabancı cismi alamaması, bundan korkması veya çekinmesi,
 • Kadının cinsel birlikteliği istediği halde penisi vajen içine alamaması,
 • Cinsel ilişkinin yalnızca bir veya birkaç pozisyonda gerçekleşebilmesi,
 • Cinsel birleşme esnasında korku, kalp çarpıntısı, soğuk soğuk terleme,
 • Cinsel birleşmenin tam olarak değil, yarım olarak gerçeklemesi,
 • Cinsel ilişkide acı çekeceğine dair önlenemez bir korkuya kapılması gibi belirtileri vardır.

Vajinismus belirtileri bazen cinsel ilişkiye girememe gibi tek bir şekilde, bazen ise birkaç belirtinin bir arada olması ile karakterizedir.

Cinsel ilişki denemeleri sırasında neler olur?

Son derece mutlu bir şekilde birbirini seven, belki de cinsellik harici hiçbir problem yaşamayan çiftlerde her şey yolunda giderken, hatta son derece güzel ve keyifli sevişmeleri olurken, ilişkinin birleşme boyutunda adeta “panik atak benzeri bir durum” gelişir. Kadın kendisini birden kasar, bacaklarını kapatır, eşini iter, kendisini de geriye çeker. Vajinadaki ıslanmada azalır, kuruluğa dönüşür.

Vajinismusta ortaya çıkan bu panik durum bilinçaltındaki yanlış bilgiler ve önyargılara bağlıdır. Sanki bir el beyindeki bir düğmeye basmış ve sistemi kilitlemiştir.

Bu panik atak benzeri durumda kalp atışının hızlanması, nefes nefese kalma, korku ve heyecan sonrası kadın kendini olabildiğince sıkar, kasar ve bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olamaz. Bu durumda bazen ağrı da olabilir, bazen ise yalnızca korku vardır. Sonrasında da ilişkinin devamını istemeyen kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve eşini iterek reddeder, ilişkiyi sonlandırır.

Cinsel ilişkide tam bir birleşme neden mümkün olamaz?

Eşinize güvenip onu severek güzel anları ortak paylaşımlarınızla keyifli ve kaliteli bir şekilde yaşayabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında da uyum içinde ve mutlu bir birlikteliğiniz olabilir. Ama cinsel ilişkinin birleşmeye dönüşmesi durumunda ani olarak kasılan vajinanız“sanki o bölge tamamen kapalıymış, sanki penis içeri girerken duvara çarpıyormuş”hislerini yaratabilir, bazen de kasılma ile birlikte canınız acıyabilir.

Bazen ise “önceden var olan ağrı beklentiniz” gerçekte olmayan ağrıları hissetmenize sebebiyet verebilir. İlişki sırasında ağrı beklentilerinin artması kişinin kasılmasına, kişinin kasılması ise gerçekten daha fazla ağrı hissetmesine sebebiyet vererek bir kısır döngü oluşturur. Bazen ilişkide gerçekten hissedilen acı da vardır.

Hâlbuki dünyanın en keyifli işlevlerinden birisi olarak kabul edilen cinsel ilişki sırasında aslında ıstırap ve acı yoktur; haz ve keyif vardır. Zaten cinsel ilişkinin en önemli amacı da haz almak değil midir?

Vajinismus problemi olan kadınlarda, vücut ve zihin asla cinsel ilişkiye yönelik ortak ve pozitif bir deneyime sahip değildir. Kadınlardaki bu olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajinadaki kaslarının (özellikle de PC kasının) istemsiz (refleks) bir tepki ile kasılmalarını tetiklemektedir.

Kasılmalar ve ağrı beklentileri sonucunda cinsel ilişki imkânsız ve bazen de oldukça ağrılı bir hale gelebilir. İşte oluşan bu ağrı, vajen (vajina) kasının “hafızasına yerleşerek” her türlü girişimde kasılmasına neden olmakta, zamanla artan kaygı ve korkular ile daha da büyüyerek beslenmektedir.

Diğer taraftan her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır. Bu durum tam olarak yerleştiğinde her ne kadar kadın “eşimle cinsel ilişkiye girmeyi arzuluyorum” dese de, denenen her ilişki sonrasında erkek “kendini bir duvara çarpmış” kadın ise “kendi bedenindeki kontrolü tamamen kaybetme kaygısında”hissetmektedir.

Sahip olunan sorun zaman içinde bir cinsel problem halinden öte bir “aile problemine” dönüşebilir ve çığ gibi büyüyerek daha önceden tahmin bile edilemeyen çok farklı sorunlara yol açabilir. O yüzden bir an önce profesyonel destek almak önemlidir.

Vajina, diğer organlarımız gibi kendine göre fonksiyonları olan “sıradan bir organ”, bir geçiş bölgesidir aslında. Vajina çevresindeki güçlü PC kası ise hem üreme sisteminin hem de üriner (işeme) sistemin işlevinde bir anahtar rol oynamaktadır.

Normalde bir kadın idrarı geldiğinde tuvalete giderken PC kasını kasar, idrarını yaparken de gevşetir. Yani PC kası kişinin kendi isteminde çalışan bir kastır. Ancak vajinismus hastalarında cinsel ilişki sırasında bu kontrol kaybedilmektedir. Yani normalde kendi idrarını tutabilen bir kişi cinsel ilişki sırasında bu bölgedeki kaslarına söz dinletememektedir.

Kendi başına buyruk olarak çalışan bu kas da dışarıdan gelen her türlü girişimi (jinekolojik muayene, vajinal tampon gibi) veya cinsel ilişki sırasında penisi tehdit olarak gördüğü için reddetmektedir.

Vajinismus probleminde cinsel ilişki sırasında PC kası, bilinçli bir düşünce olmaksızın istemsiz olarak çalışarak vajen girişini kapatmaktadır. Böylece de ilişkiler başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Vajinismus Hastalığı Neden Olur?

Vajinismus genellikle geçmişte hafızamıza bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yerleşmiş olan cinsellikle ilgili gereksiz endişe, kaygı ve korkulardan kaynaklanır. Bu kaygıların oluşumunda;

 • Büyüme-gelişme döneminde edinilmiş yanlış bilgiler,
 • Baskıcı ve tutucu aile yapısı veya kültürel yapı,
 • İçinde yaşanılan toplum kültüründe cinselliğe bakış açısı,
 • Yanlış anlatılmış ilk gece hikayeleri ve cinsellik hakkında diğer yanlış bilinenler (cinsel mitler),
 • Kızlık zarı ve genital bölgeler hakkında yetersiz veya yanlış bilgiye sahip olma
 • Geçirilmiş cinsel travmalar rol oynar.

Ayrıca fiziksel olarak kızlık zarı ve/veya vestibül dediğimiz vajen girişindeki bölgede ve vajende, doğuştan gelen ya da sonradan gelişen problemler de vajinismus oluşumuna neden olabilir.

Vajinismus İçin Ne Yapılmalı?

Vajinismus şikayetleri olan kadınlar, öncelikle, cinsel terapi veya vajinismus alanında çalışan tecrübeli bir jinekolog doktor tarafından muayene olmalıdırlar. Detaylı bir öykü alma ve bir dakikadan daha az süren bir muayene sonrasında problemin vajinismus olup olunmadığına kesin bir şekilde karar verilebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus tedavisi için kliniğimize gelen hastalarımıza öncelikle bir jinekolojik değerlendirme yapılmakta, daha sonrasında da hastalığın oluş nedenlerine ve derecesine göre en uygun tedavi yöntemleri sunulmaktadır.

Gelişme çağında öğrenilen yanlışlar, duyulan ilk gece hikayeleri, kızlık zarı veya cinsel ilişkiyle ilgili toplumca da yanlış bilinen “cinsel hurafeler” kişilerde cinselliğe karşı kaygı, korku ve endişe kaynağıdır. Korku ve kaygıyı da kontrol altına alabilmek adına, tedavide en sık olarak bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Vajinismus oluşumunda fiziksel başka nedenler, ağrı-hassasiyet sendromları, kızlık zarı anomalileri veya başka organik problemler de rol alabilir. Bu hastalarda ise uygulanan tedavi yöntemleri daha farklıdır. Hipnoz, nöral terapi, akupunktur tedavisi, botulinium toksini uygulaması ve cerrahi bazı işlemler de ek olarak vajinismus tedavisi kliniklerimizde uygulanabilmektedir.

Hera Klinik olarak İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakası, Ankara ve İzmir klinikleri olarak 4 klinikle hizmet vermekteyiz. Vajinismus tedavisi haricinde cinsel isteksizlik, orgazm problemleri, cinsel ağrı sorunları, kızlık zarı ile ilgili problemler, hipnoterapi, cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar gibi konularda ağırlıklı çalışılmaktadır.

Evlilik terapileri, çift taraflı cinsel sorunlar, erkeklerdeki cinsel isteksizlik, geç boşalma, ereksiyon ve erken boşalma problemleri ile ilgili de hastalara destek verilmektedir.

Vajinismus Tedavisi İçin Kime Başvurulmalı?

Vajinismustan şüphelendiğinizde her ne kadar korksanız dahi, öncelikle bir jinekolojik muayene olmanız gerekmektedir. Bu nedenle cinsel terapi ve vajinismus konusunda deneyimli bir jinekoloğa (kadın hastalıkları ve doğum uzmanına) başvurmanız uygun olacaktır. Tanı konduktan sonra hekiminiz sizi tedavi için de yönlendirecektir.

Vajinismusun Kesin Tedavisi Var mı?

Evet, vajinismusun kesin tedavisi vardır. Vajinismus tecrübeli ellerde, kişiye özel planlanarak destekleyici yöntemler de olması gerektiği gibi kullanıldığında, genellikle 3 ila 5 günde çözülebilen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyin!

Vajinismus tedavisinde pelvis kaslarının çalışmasını konntrol altına alınarak, istemsiz kasılmaların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Tedavideki temel unsur ise kas belleğinin yeniden oluşturulması ve pelvik kaslara söz geçirebilmeyi öğrenebilmektir. Bu da verilecek bilişsel ve davranışsal terapiler ile mümkündür.

İnternetin de etkisiyle bilgiye ulaşımın ve farkındalığın artmasıyla, kişilerin daha erken dönemde tedavi olmak için arayışa girdiği vajinismus hastalığının ülkemizde birçok ilde tedavisi var. Vajinismus tedavisi Ankara, İstanbul, İzmir illerinde bu işte tecrübeli ekiplerce yapılmaktadır.

Günümüzde modern tedavi teknikleri ile kısa bir süre içerisinde, kalıcı sonuca ulaşabilirsiniz. Zaman içerisinde sorununuz bir çığ gibi büyüyecektir. Düşünün; sorunun çözümünü ertelemedeki sebebiniz nedir?

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00