VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus ve Aşılama

Vajinismus ve Aşılama

Vajinismus ve Aşılama

Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin bir kısmında aşılama ve tüp bebek gibi kısırlık tedavileri ile çocuk sahibi olma düşünceleri ön plandadır. Aslında en büyük problem cinsel birlikteliğin olamamasıdır.

Vajinal kaslarda meydana gelen istemsiz kasılmalar penis vajina birlikteliğini imkansız hale getirmektedir. Bu durum hem kadında hem de erkekte zamanla öğrenilmiş çaresizliğe yol açmaktadır. “Nasıl olsa yine olmayacak” düşüncesi bir süre sonra çifti yatak odasına girmekten bile alıkoymaya başlayacaktır.

Ancak evlenip mutlu bir yuva kuran pek çok çiftin bir hayali de bir bebek sahibi olmaktır. Bazı zamanlar çiftin kendisi bebek istemekteyken, bazı zamanlar da çevre baskısı dayanılmaz bir hale gelebilmektedir.

Özellikle vajinismus ile geçen günler ayları, aylar yılları kovalamışsa; ailelerden ve çevreden “Ne zaman bebek yapacaksınız?” sorusu daha sık gelmeye başlayacaktır. Vajinismus tedavisi için cesaretini toplayamayan ve tedaviyi sürekli erteleyen hastalar için aşılama veya tüp bebek gibi yardımcı tedavi yöntemleri çok kolay ve cazip gelebilmektedir. Oysaki “tamamlanmamış evlilik” olarak da değerlendirilen vajinismus hastalığına sahip bir çift için bu yöntemlerle bebek sahibi olmak pek de doğru bir karar olmayacaktır.

Neden mi?

Vajinismus tamamlanmamış evliliktir!

Vajinismus hastalığı, “tamamlanmamış evlilik” olarak da tanımlanmaktadır. Karı koca olmanın tek kriteri tabii ki cinsel ilişkiye girmek değildir ancak sağlıklı bir cinsel hayat hem sağlıklı bir birey olmanın, hem de sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanın en temel öğesidir. Henüz tam anlamıyla karı-koca ilişkisine sahip olmayan iki kişinin “anne-baba” olması pek çok açıdan zorlayıcı olacaktır.

Aşılama yöntemi; kadında ilaçlarla büyütülen ve yine ilaçla çatlatılan yumurtanın, erkekten alınan spermin dışardan rahim içine verilmesi yolu ile döllendirilmeye çalışılmasıdır. Kısacası seks esnasında doğal olarak yapılan şeyin ilaçlarla ve kimi zaman anestezi altında yapılan halidir!

Eğer bebek oluşumuna engel olan yumurtlama problemi veya sperm problemi gibi bir durum varsa aşılama veya tüp bebek yöntemleri çok başarılı tedavi yöntemleridir. Ancak ilişkiye girememek geçerli bir sebep değildir ve olmamalıdır. Çünkü vajinismusun tedavisi aşılama yöntemi ile bebek sahibi olmak değildir. Bu yol, sağlıklı bir yol değildir. Aşılama tedavisi esnasında pek çok hormon ilacı kullanılabilmektedir, gerekmediği halde kullanılan bu ilaçların etki ve yan etkilerinin ne olduğu tam olarak bilinememektedir.

Aşılama ile Gebelik Başarısı

Aşılama sonucunda gebelik oranı sadece yüzde 10-15’tir. Gebe kalmak için eşinizle her ay defalarca ilişkiye girip gebelik deneyebilirsiniz; ancak gebe kalana kadar her ay aşılama denemek mümkün değildir. Tedavisi yüzde 100 olan vajinismus tedavisine başlamak yerine, başarı şansı yüzde 10-15 olan aşılamaya başvurmak hem maddi hem de manevi kayba yol açacaktır. Kullanacağınız ilaçlar da cabası...

Muayene Olmak da Sıkıntılıdır

Gebelik esnasında pek çok kez vajinal muayene gerekebilmektedir. Vajinal muayene olamayan bir kadının gebe kalması, olası bir problemde hem tanı koymayı hem de tedaviyi geciktirecektir. Hem bebek, hem de anne tehlikeye altında kalabilmektedir.

Normal Doğum İmkansızdır!

Tedavi olmadan gebe kalan vajinismuslu bir kadının vajinal yolla doğum yapması çok zor bir ihtimaldir. Bu da sezayenle doğumu zaruri hale getirecektir. Tıbbi gereklilik yokken sezaryenle doğum yapmak hem anne, hem de bebek için dezavantajlı bir durumdur. Vajinal doğumla sağlanabilecek pek çok faydadan anne de bebek de mahrum kalacaktır.

“Vajinismuslu bir kadın vajinal yolla doğum yaparsa vajinismusu tedavi olur.” düşüncesi de gerçeği yansıtmamaktadır. Zor da olsa vajinal yolla doğum yapmayı başarmış az sayıda hasta bulunmaktadır ancak çoğunun vajinismus problemi doğumdan sonra da devam etmektedir.

Vajinismus Tedavisi Gecikecektir!

Bir bebek sahibi olduktan sonra vajinismus tedavisini almak ve tedaviye odaklanmak daha zor olacaktır. Lohusalık, bölünen uykular, bir bebeği büyütmek özellikle ilk aylarda bir hayli zor olabilmektedir. Gebelik öncesinde herhangi bir cinsel problemi olmayan pek çok çift dahi doğumdan sonra aylar boyunca eski tatminkar cinsel hayatlarına dönememektedirler. Vajinismus problemi ile bebek sahibi olan bir çift için ise cinsellik iyice içinden çıkılmaz bir hale gelebilmektedir. Kliniğimize vajinismus tedavisi için başvuran çiftlerin yaklaşık yüzde 10’unu çocuk sahibi çiftler oluşturmaktadır.

Aşılama Yerine Vajinismus Tedavisi

Vajinismus yüzde 100 tedavisi olan bir hastalıktır ve vajinismus tedavisi hem cinsel hayatınızdaki problemlerin sona ermesini sağlar, hem de doğal yollardan bebek sahibi olabilmenize imkan verir. Artık “Bebek yapmayı düşünmüyor musunuz?” sorusuna içinizden geldiği gibi istediğiniz cevabı verebilirsiniz; çünkü gerçekten istediğinizde bebek yapabileceğinizi bilir, kendinizi çok daha özgür hissedersiniz! Önemli olan temelde yatan problemi çözmektir; aksi halde yeni problemler arka arkaya gelecektir.

Vajinismusta en büyük düğüm ertelemeden en kısa sürede tedaviye başvurabilmektir. Bu düğüm çözülünce diğer minik düğümler kendiliğinden çözülecektir. Bu nedenle vajinismus sorunu yaşayanların aşılama ve tüp bebek tedavileri yerine cinsel terapileri ön sıraya almaları son derece önemlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00