VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismusun Yapısal Sebepleri

Vajinismusun Yapısal Sebepleri

Vajinismus Yapısal Sebepler

Vajinismus, vajinal kaslardaki istemsiz kasılmalara bağlı olarak penis vajina birleşmesinin geçekleştirilememesi olarak bilinmektedir. Genellikle ilişkiye girememe problemi ile başvuran hastalar vajinal muayene olamama veya vajina içine tampon ve fitil yerleştirememe gibi problemler de yaşarlar.

Vajinismusun altında yatan sebeplere bakıldığında %90 psikolojik faktörler görülmektedir. Bu faktörler çok çeşitlidir. Çocukluk ve ilk gençlik çağında cinsel eğitimin eksik kalması, cinselliğe dair bilinçaltında yer eden olumsuz algı, ilk ilişkinin ağrılı-acılı-kanamalı olacağına dair endişe gibi pek çok neden vajinismusa zemin hazırlamaktadır.

Vajinismus hastalarının ortalama %10’unda ise altta fiziksel bir problem yatmaktadır. Vajinismusun yapısal sebepleri, ilk etapta penisin vajinaya girmesine mekanik olarak engel olur. Kişide ilk başta istemsiz vajinal kasılmalar çoğu kez bulunmamaktadır. Ancak yapısal sebepler nedeniyle penis vajina birlikteliği yaşanamadıkça, hastada öğrenilmiş çaresizlik meydana gelir ve yapısal sebepten bağımsız olarak vajinada istemsiz kasılmalar da oluşmaya başlar.

Vajinismusun altında yatan yapısal nedenler?

İlk aklımıza gelen şüphesiz kızlık zarı (hymen) anormallikleri olmaktadır. Vajina girişinde bulunan, ortasında adet kanının rahatlıkla akabilmesini sağlayan açıklık bulunan ve penisin vajinaya girmesine olanak verecek kadar esnek olan hymen; kimi zaman farklı yapılarda olabilmektedir. Kızlık zarı anomalilerinden en sık karşımıza çıkanı septalı (bölmeli, perdeli) kızlık zarıdır. Bu durumda vajina girişinde iki ayrı delik görünümü bulunmaktadır ve penis girişini sağlayacak yeterli açıklık bulunmamaktadır. Septalı kızlık zarı dışında yüksek kızlık zarı ve cribriform (delikli) kızlık zarı da sık görülen diğer hymen anomalileri arasındadır.

Ağrılı Kızlık Zarı

Vajinismusun yapısal sebepleri arasında karşımıza çıkan bir diğer durum ise halk arasında ‘ağrılı kızlık zarı’ olarak da bilinen ‘vulvar vestibulit sendromu (VVS)’ durumudur. VVS’ de kişi penisin vajinaya girmesi esnasında ciddi bir acı ve yanma hisseder. Kimi zaman acı ve yanma o kadar şiddetlidir ki; kişide istemsiz olarak vajinal kasılma meydana gelir ve penis vajinaya giremez. Zaman içinde her ilişki ağrılı-acılı olduğu için kişide daha ilişki başlamadan istemsiz kasılma meydana gelebilir, bu durum sekonder (ikincil) vajinismus olarak adlandırılmaktadır.

Vajinanın Yapısal (Anatomik) Kusurları

Kızlık zarının yapısal anomalilerinin yanısıra vajinada da yapısal anomaliler bulunabilmektedir. Aynı hymen de olduğu gibi vajinada da penisin girişine engel olacak septum (bölme) bulunabilmektedir ancak bu durum kızlık zarı anomalilerine oranla çok daha nadir görülmektedir.

Vajinismusa yol açan yapısal problemler nasıl tedavi edilir?

Vajinismusun altta yatan sebebi yapısal (fiziksel) bile olsa sonuç olarak bir süre sonra istemsiz kasılmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle yapısal anomali uygun cerrahi yöntemle çözüldükten sonra bilişsel davranışsal terapi ile istemsiz kasılmaların ortadan kaldırılması şarttır. Vajinismusun kalıcı tedavisi, vajinal kasların nasıl kontrol edileceğinin öğrenilmesini sağlayan davranışsal terapi yöntemleri ile olmaktadır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00