VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisini Kimler Yapar?

Vajinismus Tedavisini Kimler Yapar?

Vajinismus Tedavisini Hangi Doktor Yapar?

Vajinismus hastaları kime ulaşmalı? Vajinismus tedavisini kimler yapar? Kalıcı çözüm için neler yamak gerek? En sık sorulan sorunların başında geliyor. Vajinismus hastaları için en zor şeylerden biri tedavi olmaya karar verebilmek, ilk adımı atmaktır.

Vajinismus yüzde yüz tedavisi olan bir hastalıktır ancak doğru merkezde tedaviye başlamak çok önemlidir. Aksi halde yarım kalmış tedaviler, başarısızlıkla sonuçlanan süreçler çiftleri hem maddi hem de manevi kayıplara uğratmaktadır. Tedaviye olan inancını kaybetmiş bir hastayı tedavi etmeye çalışmak, yüksek seviyeli bir vajinismus hastasını tedavi etmeye çalışmaktan çok daha zordur.

Peki, vajinismus tedavisini kimler yapabilir? Hastalığın temelinde psikolojik faktörler yer aldığı için psikiyatristler veya psikologlar mı? Vajina ile ilgili bir hastalık olduğu için kadın doğum uzmanları mı? Alternatif tedaviler uygulayabilmesi açısından hipnoterapistler veya akupunkturistler mi? Hepsi mi, yoksa hiçbiri mi?

Vajinismus psikolojik temeller üzerinde yeşeren ancak istemsiz kasılmalar gibi fiziksel sonuçlara sahip olan bir hastalıktır. Bu nedenle sadece psikolojik telkinler içeren tedaviler vajinismus tedavisinde yeterince etkili olmamaktadır. Davranışsal terapi tekniklerinin büyük bir öneme sahip olduğu vajinismus tedavilerinde; hipnoz, akupunktur, NLP gibi yöntemler yardımcı teknikler olarak kullanılabilmekle birlikte temel tedavi tekniği olarak kullanılamamaktadır.

Vajinismus Tedavisi için Psikolog, Psikiyatr, Jinekolog

Cinsel terapi eğitimi almamış bir psikiyatrist veya psikolog da, vajinismus üzerine detaylı eğitim almamış olmamış olan bir kadın doğum uzmanı da tedavi için doğru adres olmayacaktır. Cinsel terapi farklı ve özel bir alandır ve ayrı bir eğitim gerektirmektedir. Temel terapi teknikleri geçerli olmakla birlikte, vajinismus tedavisi yapacak kişinin mutlaka vajina hakkında da yeterli bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu nedenle gerekli eğitimleri almış olan psikiyatrist, psikolog, kadın doğum uzmanı veya aile danışmanı hastalara faydalı olacaktır.

Vajinismus tedavisinde hastaya çok yönlü yaklaşabilmek en önemli noktalardandır. İlk etapta hastanın anatomik bir probleminin olmadığı bu konuda deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeli, takiben çiftin terapisi planlamalıdır. Terapi esnasında karşılaşılabilecek direnç noktalarında akupunktur, hipnoterapi gibi alternatif yöntemlerden faydalanmak; kimi çiftlerde çift terapisi veya bireysel psikoterapi ile terapiye başlamak önem arz etmektedir. Bu açıdan bakıldığında bir “vajinismus merkezi” hastayı ve çifti doğru bir şekilde analiz edebilmeli, hastaya gerektiğinde alternatif tedaviler sunabilmeli, hasta vajinismusu yenene kadar çifti motive ederek tedaviye devam edebilmelidir.

Tedavi olacağınıza inandığınız yer, sizin için doğru yerdir. En önemli noktalardan birisi terapistle hasta arasında kurulan güven ilişkisidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00