VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Dereceleri Nelerdir?

Vajinismus Dereceleri Nelerdir?

Vajinismus Dereceleri (Düzeyi) Nelerdir?

Vajinismus cinsel ilişkiye girememe problemi olarak bilinmesine rağmen, vajinismus sorunu yaşayanların hepsinin düzeyleri – dereceleri aynı değildir. Birbirinden oldukça farklı seviyelerde olabilir.

Vajinismus derecesi, düzeyi veya diğer tabiri ile ‘vajinismusun şiddeti’ ilk defa 1978 yılında ‘Lamont’ isimli bir bilim insanı tarafından yapılmıştır.

Vajinismusun düzeyi, şiddeti (derecelendirmesi) ‘Lamont klasifikasyonu’ olarak bilinir.

Lamont klasifikasyonu ile vajinismusun derecelendirilmesi, hastanın öyküsü ve jinekolojik muayenesine dayanmaktadır.

Vajinismus Derecesi İçin Jinekolog Muayenesi Şarttır!

Vajinismusun derecesi jinekolojik muayene sırasında bir jinekolog hekim tarafından belirlenmektedir.

Jinekolojik muayene sırasında vajinismus hastasının verdiği tepkiler, cinsel ilişki sırasındakiler ile oldukça paralel olup vajinismusun şiddetini de gösterir.

Vajinismus hastalarının çoğu yalnızca cinsel ilişki sırasında değil; jinekolog doktor tarafından uygulanan jinekolojik muayene sırasında da sıkıntılı anlar yaşamaktadırlar. Jinekolog doktor tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında vajinismusun derecesi haricinde, kızlık zarı anormallikleri başta olmak üzere genital alan ile ilgili anatomik engellerin varlığı da araştırılmaktadır.

Vajinismusta Jinekolojik Muayene Nasıldır?

Vajinismus hastaları için yapılan jinekolojik muayene, aslında klasik (rutin) jinekolojik muayenelerden oldukça farklıdır.

Vajinismus tedavisi öncesi yapılan jinekolojik muayeneler ortalama olarak 10-15 saniye sürer, basit bir gözle inceleme şeklindedir ve normal muayenelerde kullanılan ‘spekulm’ gibi bir alet kullanılmaz. O yüzden jinekolojik muayeneden çok ‘jinekolojik değerlendirme’ demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Jinekolojik değerlendirmeden geçen pek çok vajinismus hastasının zihinlerindeki ilk ifade ‘bu kadar kolay mı olacaktı’ düşüncesidir.

Daha önce de belirtildiği üzere Lamont klasifikasyonu ile vajinismus 4 ayrı düzeye ayrılmıştır.

Vajinismus Düzeyleri İçin Lamont Sınıflandırması

  • Birinci derece vajinismus: En hafif şeklidir. Leğen kemiği içindeki pelvik kaslarda spasm (kasılma) vardır. Ancak muayene sırasında verilen telkinler ile hasta kendisini gevşetmeyi başarabilir.
  • İkinci derece vajinismus: Orta şiddetli vajinismus. Leğen kemiği içindeki kaslardaki spasm (istemsiz kasılmalar) hastaya güvence (telkin) verilmesine rağmen muayene sırasında devam etmektedir.
  • Üçüncü derece vajinismus: Ortanın üstü düzeyde vajinismus formu. Hasta muayene sırasında kalçasını kaldırarak veya yana çekerek hareket ettirir. Böylelikle muayeneyi yapan jinekoloğa engel olmaya çalışır.
  • Dördüncü derece vajinismus: Şiddetli düzeydeki vajinismus formu. Hasta muayene sırasında kalçasını kaldırır, kendisini geri çeker, bacaklarını kapatarak jinekoloğa engel olmaya çalışır.

Beşinci Derecede Vajinismus Formu

‘Pacik’ isimli bilimadamı da visseral (vücutsal) belirtilerin de olduğu beşinci düzey vajinismus durumunu tanımlamıştır. Bu düzey vajinismusun en ağır tipidir.

5. düzeydeki vajinismus hastaları jinekolojik muayene sırasında yoğun adrenalin salgısı ile birlikte terleme, hızlı soluk alıp verme (hiperventilasyon),çarpıntı, titreme, öğürtü, bulantı, kusma, bilinç kaybı, ağlama krizleri, masadan kaçma, doktora saldırma gibi reaksiyonlar verirler.

Vajinismusun Derecesi - Düzeyi Neden Önemlidir?

Lamont sınıflandırması tüm cinsel terapistlerin aynı ağızdan konuşmasını sağlamaktadır. Vajinismusun önceden derecelendirilerek düzeyinin – şiddetinin saptanması, uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde de son derece önemlidir.

Yani hem hastalığı net bir şekilde kategorize etmek, hem de hasta için en uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde vajinismusun derecelendirmesi önem taşımaktadır.

Vajinismus düzeyinin saptanması cinsel terapiler konusunda uzman bir jinekolog hekim tarafından yapılmalıdır.

Günümüzde vajinismus sorunu hangi düzeyde olursa olsun doğru tedavi teknikleri ile çözüme kavuşabilmektedir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00