facebook

Tek Seansta Vajinismus TedavisiBazı merkezler, klinikler veya hekimler ‘tek seansta vajinismus tedavisi’ yaptıklarını iddia etmektedir. Hatta 15 dakikada bile çözüme ulaştırdıklarını iddia edenler dahi vardır. Bu tür reklamlar veya söylemler son derece yanıltıcı ve aldatmaya yöneliktir!

Çoğu kez vajinismus kökleri çok derinlere kadar uzanan ciddi bir problemdir. Her ne kadar evlilik süresince bu problem ile yüzleşseniz de problemin nereye kadar indiğini yani nereden itibaren başladığını kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Çocukluk çağından itibaren; cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile alınan olumsuz telkinler ve ön yargılar zamanla – adeta bir bilgisayarın belleğine giren virüs gibi- bilinçaltına yerleşmektedir. Tüm bu gereksiz korkuların silinmesi, yerine doğru bilgilerin verilmesi, bu şekilde belleğin yeniden şekillendirilmesi bir miktar zaman alıcıdır ve sabır gerektirir.

Tek seansta vajinismus tedavisi mümkün mü?
Nasıl bir çocuğun emeklemeden koşması beklenemezse, kişinin cinsel yönden eksikliklerinin ve korkularının giderilerek psikolojik olarak hazırlanması da biraz zaman alıcıdır. O yüzden vajinismusun tek seansta tedavisi, çözümlenebilmesi mümkün değildir. Bu şekilde ülkemizde maalesef pek çok çift mağdur edilmekte, maddi – manevi çok ciddi kayıplara uğramaktadır. Hüsranla biten her olumsuz tedavi girişimi daha sonraki tedavi arayışlarını da tırpanlar, umutları tüketir.

Tek seansta vajinismus tedavisi ile ilgili tek istisnai durum olabilir. Bu da çiftlerin bilgi düzeyinde eksikliği olan, korkularının ve kasılmalarının fazla olmadığı hafif düzeydeki vajinismus hastalarıdır. Kendisinin ve/veya eşinin cinsel tecrübesinin az olması durumunda çiftlere gerekli bilgiler verilerek sorun tek seansta dahi çözüme kavuşabilmektedir. Bu tür olguları da zaten vajinismus tarifi içine almak bile çok doğru olmayacaktır; yalnızca, ‘cinsel ilişkiye girememe’ durumundan bahsedilebilir.

Vajinismus tek seansta, tek günde veya bir saatte tedavi edilemeyecek kadar önemli ve büyük bir cinsel sorundur. Tüm bu nedenlerle tek seansta vajinismus tedavisi, 15 dakikada veya 1 saatte vajinismus tedavisi vaat eden kişi veya kurumlara itibar etmeyiniz. Diğer taraftan vajinismus sorunu kişilerin kendi başlarına yenebileceği bir sorun değildir, kesin ve kalıcı çözüme kavuşmak için profesyonel bir hekimden destek alınması şarttır.