VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Sorunu ve Kızlık Zarı

Vajinismus Sorunu ve Kızlık Zarı

Vajinismus ve Kızlık Zarı

Vajinismus orunu ve kızlık zarı ile ilgili yanlış bilgi veya uygulamalar maalesef hep iç içedir.

Diğer taraftan, vajinismus sorunu çekenlerin kızlık zarı konusunda pek çok endişeleri vardır: “Kızlık zarını vajinismusu yenmek için aldırmalı mıyım, Vajinismus tedavisikızlık zarına zarar verir mi?” gibi…

Vajinismusun üstesinden gelmek, vajinismusu yenmek için kızlık zarı alınmalı mı?

Hayır. Eğer hiç bir sorununuz yoksa vajinismus sorununu yenmek, vajinismusun üstesinden gelmek için yapılan kızlık zarı ameliyatları size kar değil, zarar verecektir. Çünkü vajinismus hastalığının % 90’ı psikolojik kaynaklıdır ve problem bilinçaltına yerleşmiştir.

Çok nadiren bazı kişilerde zar normalden kalın, sert veya yüksek yapıda olabilir. Bu durumda cerrahi bir takım yöntemlerle “himenektomi operasyonu” adını verdiğimiz bir işlemle çıkarılabilir. Kızlık zarının bu tür yapısal problemleri çok nadir görülmektedir. Bunun için cinsel ilişkide sorun yaşayan hastaların ilk önce bir jinekoloğa başvurarak jinekolojik değerlendirmeden geçmelerini önermekteyiz.

Maalesef bazı hekimler kızlık zarı alındıktan sonra kişinin rahat bir şekilde cinsel ilişkiye girebileceğini düşünerek hastalarına gereksiz şekilde operasyonlar yapmaktadırlar. Yapılan her türlü başarısız girişim hastalardaki umutsuzlukları ve sıkıntıları daha da arttırmaktadır.

Vajinismus tedavisi için kızlık zarı ameliyatları kimler için uygundur?

Vajinismus sorunu isminde “vajina” geçse de aslında sorun çoğu zaman vajinada veya zarda değildir. Genelde psikolojiktir ve cinsel tedavi gereklidir. Ancak çok nadiren zarın doğuştan gelen anormallikleri cinsel birleşmeye engel olabilir.

Bu tür durumlarda zarın ameliyatla çıkartılması (himenektomi) veya kızlık zarı üzerine kesi yapılarak vajinal girişin açılması (himenotomi) operasyonları yapılabilir. Ancak kızlık zarına operasyon yapılmış olsa da daha sonrasında psikolojik destek amaçlı vajinismus tedavisi gerekebilir. Çünkü vajinismus hastalarının pek çoğunda kızlık zarına yapılan işlemden ötürü de korku ve kaygı gelişebilmektedir.

Vajinismus tedavisi için zar ameliyatlarının bir riski de yoktur. Steril şartlarda ve usule uygun şekilde kızlık zarı ameliyatları 10-15 dakika gibi çok kısa bir sürede biter, hiçbir risk de teşkil etmez. Kızlık zarı ameliyatları çoğu kez lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturularak) çok nadiren hasta uyutularak yapılmaktadır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00