VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Pek çok hastanın kafasında evlenmeden önce veya evlendikten sonra, başarısız cinsel deneyimler sonrasında ’acaba vajinismus muyum, vajinismus nasıl teşhis edilir’ gibi sorular yer almaktadır.

Vajinismus büyük bir oranda bilinçaltında yer alan birtakım korku ve kaygılardan kaynaklı psikolojik bir sorundur. Ancak bunun yanında çok küçük bir oranla da olsa kişilerin yapısal özelliklerinden kaynaklanan ve vajinada yer alan birtakım engellere de bağlı olabilir.

Vajinismus Teşhisi Önemlidir

Vajinismus tedavisine başlamadan önce sorunun kaynağını teşhis etmek, uygulanan tedavinin başarısını direkt olarak etkiler.

Vajinismus problemi %90 oranında psikolojik birtakım korkulardan kaynaklanır. Bu durumda kişi cinsel ilişkiden korktuğu için cinsel birlikteliğe asla izin vermez.

Psikolojik kaynaklı vajinismus belirtileri arasında genelde hastanın kendisini korku içerisinde kasması, cinsel ilişki esnasında paniğe kapılması, kalçasını oynatması ve eşini itmesi bulunmaktadır. Bu tür sıkıntıları yaşayan bir kadın bile kendisinde vajinismus sorunundan şüphelenebilir. Bu konuda internet iyi bir kaynaktır.

Cinsel ilişki, daha düşük bir olasılıkla (% 10 gibi bir oranda) vajina veya kızlık zarının yapısına bağlı engellerden dolayı da gerçekleşmeyebilir. Bu durumda vajinismus teşhisi için alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik bir değerlendirme son derece önemlidir.

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konur? Jinekolojik Değerlendirme Neden Şart?

Vajinismus sorunu hastanın vajina veya kızlık zarında yer alan bazı engellerden kaynaklanmasına rağmen, pek çok hasta gereksiz yere terapi kliniklerinde psikolojik tedavilerle zaman kaybına uğramaktadır.

Bunun tam tersi de söz konusudur. Yani vajinada ve kızlık zarında hiçbir sorun olmamasına rağmen gereksiz yere cerrahi müdahalelere maruz kalan pek çok vajinismus hastası da bulunmaktadır. Gereksiz yere alınan kızlık zarı sorunun üstesinden gelmeyecektir. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce probleminin kaynağının teşhis edilmesi, uygun yol haritasının çıkarılması açısından çok önemlidir.

Vajinismus Teşhisi Nasıldır?

Vajinismus teşhisi için ilk ve en önemli aşama bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik bir değerlendirmedir. Ancak alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog cinsel terapist tarafından yapılan kısa ve son derece basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda problemin adı kesinlik kazanacaktır. Ayrıca bu jinekolog değerlendirmesi sonrasında, uygulanılacak tedavi yöntemi konusunda da bilgi sahibi olunabilecektir.

Vajinismus teşhisi, tedavi başarısı için de en önemli kriterdir. Gösterdiği vajinismus belirtileri nedeni ile kendilerinde vajinismus olduğundan şüphelenen kişilerin bilimsel çalışan vajinismus tedavi merkezleri için iyi bir araştırmada bulunmaları ve zaman geçirmeden cinsel sorunlar konusunda uzman profesyonellere başvurmaları büyük önem taşımaktadır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00