VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişkide Neler Yaşar?

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişkide Neler Yaşar?

Vajinismus hastalarının büyük bir kısmı ilişki sırasında ön sevişmede son derece rahatken birleşme anı geldiğinde kendini kasarak ilişkiye engel olmaktadırlar.

Vajinismus hastaları ilişki sırasında yalnızca vajinal kaslarını kasmakla kalmayabilirler.

Hastaların birçoğunda cinsel birleşme anı geldiğinde kaygı ile tüm vücut kasları kasılmakta, nefes alış verişleri hızlanmakta, kalpleri adeta yerinden çıkacakmış gibi hızla çarpmaktadır.

Bu şekilde derin korku ve kaygıyı yaşayan bayanlar ilişkilerini bacaklarını kapatıp, eşlerini iterek veya kendilerini geriye çekerek ilişkiyi sonlandırmaktadırlar. Bu durum panik atak sırasında görülen reaksiyonlara oldukça benzer şekildedir.

Vajinismus bir “panik atak benzeri” kaygı bozukluğudur!

Psikolojik anlamda vajinismus bir kaygı bozukluğudur. Vajinismus sorununa sahip hastaların hayatlarındaki genel kaygı düzeyleri oldukça fazladır. Bu nedenle bu hastalarda panik atak gibi psikolojik şikayetler de sık olarak izlenmektedir.

Vajinismus bir cinsel ilişki korkusudur!

Bir tanıma göre de vajinismus cinsel fobi yani cinsel ilişki korkusudur. Vajinismus hastalarının bir kısmı ilişki sırasında aslında son derece rahat olduğunu neden ilişkiyi gerçekleştiremediğini anlayamadığını ifade ederken büyük bir kısmı da cinsel ilişkiye karşı büyük bir korku duyduğunu dile getirir. Hatta bu ilişki korkusunu ‘’sanki içime bir şey girerse ölecekmişim, yırtılıp parçalanacakmışım gibi hissediyorum’’ şeklinde tanımlarlar.

Vajinismus hastalarının pek çoğunun bilinçdışı olarak adlandırdığımız bölgelerinde iğne, kan, muayene olma, kedi, köpek, böcek, yılan, yükseklik, karanlık, yalnız kalma gibi korkuları da oldukça fazladır. Bu korkular gibi vajinismus da bir cinsel fobi, yani cinsel ilişki korkusu olarak tanımlanmaktadır. Tüm bu korkuların nedeni bazen bilinir, bazen de tamamen bilinçdışında gizlidir.

Vajinismus hastalarının cinsel ilişki sırasında yaşadığı korkular, derin kaygılar ve kasılmalar cinsel terapi sonrasında tamamen geçmektedir. ‘Sistematik duyarsızlaştırma tekniği’ ile korkunun kademeli şekilde üzerine gidilmesi ile sorun kökten ve kalıcı şekilde çözüme kavuşabilecektir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00