VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizleri

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizleri

Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisinde kullanılan en başarılı yöntem “bilişsel davranışsal cinsel terapi” yöntemleridir. Bilişsel terapiler ile bugüne kadar zihinde cinsellikle ilgili yer etmiş yanlış bilgileri doğruları ile değiştirirken, davranışsal terapiler ile de kontrolsüz bir şekilde kasılan vajinal kasların nasıl kontrol edileceğini öğretmektir.

Davranışsal terapi söz konusu olduğunda ülkemizde ve dünyada en sık uygulanan ve en çok akla gelen yöntem parmak egzersizleridir.

Parmak Egzersizlerinin Avantajları

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer alan parmak egzersizlerindeki amaç kişinin kendi genital bölgesini tanıması, istemsiz bir şekilde kasılan vajinal kaslarını yönetmeyi öğrenmesi ve uygulamalı şekilde kendi kendisini keşfetmesidir.

Kişinin önce kendi parmağı, daha sonra da eşinin veya partnerinin parmağıyla yapılan bu tür vajinismus egzersizleri bazı hastalarda işe yarayabilmektedir. Ancak vajinismusta uygulatılan parmak egzersizlerinin bazı dezavantajları da vardır.

Parmak Egzersizlerinin Dezavantajları

Parmak egzersizi çoğu vajinismus hastası için korkutucu, sıkıcı ve itici gelmektedir. Kişinin evde tek başına, kendi anksiyetesini bastırarak parmağını vajinasına sokmaya çalışması çoğu hasta için adeta imkansız gelmektedir. Bazıları için de hijyenik gelmez, tiksinti duyma sebebi olabilmektedir.

Parmak egzersizi ile karşı karşıya kalmamak için tedaviye başvurmayan veya başladığı tedaviyi yarıda bırakan pek çok vajinismus hastası bulunmaktadır. Parmak egzersizleri, en sık vajinismus tedavisini yarıda bırakma sebepleri arasında yer almaktadır.

Öte yandan parmak egzersizi yapmayı başaran hastaların bir kısmı ise vajinalarına kendilerinin veya eşlerinin parmağının girişini sağlayabilmesine rağmen penis girişini sağlayamamakta, yani ilişkiye girmeyi başaramamaktadır. Bu durum hastalarda “Söylenen ve istenen her şeyi yaptım, hala ilişkiye giremiyorum, demek ki benim hastalığım çözümsüz” düşüncesinin oluşmasına yol açmakta ve çiftleri daha da umutsuzluğa sürüklemektedir. Oysaki parmak ile penis birbirinden çok farklıdır ve modern davranışsal terapi yöntemlerinde penise geçişin çok daha kolay olduğu parmak egzersizi hariç egzersizler bulunmaktadır.

Parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi

Hera kliniklerinde parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi yapmaktayız. Yukarıda sayılan sebeplerden ötürü, tarafımızca yapılan vajinismus tedavileri içinde parmak egzersizleri YOKTUR. Parmak egzersizleri yerine herkesin daha kolay yapabileceği bazı pelvik egzersizler yardımı ile sorun kısa sürede aşılabilmektedir.

Vajinismus tedavilerinde ‘güven’ unsuru

Hangi yöntemle çalışma olursa olsun, vajinismus tedavisinde başarı için en önemli şartlardan birisi de hastanın kendisine, tedaviyi uygulayan terapistine ve uygulanan tedavi yöntemine karşı duyduğu güvendir.

Başarısız tedaviler sonrasında maddi manevi yıkımlar yaşamamak için, önceden doğru ve güvenilir bir vajinismus tedavi merkezinin seçilmesi son derece önemlidir. Kişilerin merkezden ve terapistlerinden beklentilerini tedavinin başında konuşmaları, kafalarındaki tüm sorulara yanıt almaları tedaviye duyacakları güveni arttıracaktır.

Vajinismus tedavisi için gecikmeyiniz!

Vajinismus yalnızca profesyonel destek alınarak çözümlenebilen bir cinsel işlev sorunudur. Beklemek, sadece problemin daha da derinleşmesine yol açacaktır.

Günümüzde vajinismus sorunu etik ve bilimsel yöntemlerle ağrısız, acısız bir şekilde ve oldukça da kısa bir zaman diliminde kalıcı olarak çözüme ulaşabilmektedir. En önemli adım, güvenilir ve bilimsel çalışan bir merkezde tedaviye başlanılmasıdır. Parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi mümkündür.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00