VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajina Kası (PC Kası)

Vajina Kası (PC Kası)

Vajina nedir? Vajinal Kanal

Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölge olan vajina, pek çok kasın birleşmesiyle oluşur. Halk arasında aşk kasları olarak bilinen kaslar bu bölgede toplanmıştır; cinsel ilişkide ve doğum sırasında önemli rol oynar.

Vajina bir grup pelvik taban kaslarının birleşmesi ile meydana gelen 8-10 cm boyutunda, adeta bir körük veya akordeon gibi uzunlamasına ve enlemesine esneyen bir kanaldan oluşmaktadır. Vajinayı oluşturan bu pelvik taban kasları içinde en büyüğü “Pubokoksigeus kası” diğer ismi ile “PC kası” dır. (PK kası olarak da Türkçeleştirilir.)

Vajina kası (PC kası) normalde kişinin tamamen kontrolü ile işlev görmektedir, yani kişinin isteği ile kasılmakta isteği ile gevşemektedir. Hatta idrar ve gaita tutma fonksiyonunda da PC kasını kullanmaktasınız; idrarınız gelince bu kasınızı kasmakta, tuvalete oturunca gevşeterek idrar akışına izin vermektesiniz.

Vajinismusta PC Kası- Pelvis Kasları

Vajinismus hastalarında normalde bilinçli olarak tamamen kontrol altında çalışan PC kası ve diğer pelvik taban kasları cinsel ilişki sırasında kontrolden çıkarak istem dışı kasılmakta, vajina girişinde adeta bir duvara dönüşerek cinsel ilişkiye engel olmaktadır. Bu kasılmalar bilinçaltında yer alan birtakım kaygı ve korkulardan kaynaklanan, tamamen istem dışı kasılmalardır.

Böylelikle vajina girişi adeta bir 'etten duvar' ile örülmektedir. Bazen de cinsel ilişkiye girememe sorunu haricinde cinsel ilişkide ağrı sebebi de olabilir.

Vajinismusta PC kasındaki istemsiz vajinal kasılmalar bazen fark edilmeyebilir…

Vajinismus hastalarının bir kısmında cinsel ilişki sırasında görülen vajinal kas kasılmaları kişinin bilinci dışındadır. Yani, kişi ilişki sırasında kendisini kastığını anlamamaktadır. Hatta bu yüzden aslında kasılmasının olmadığını düşünerek, cinsel ilişkinin neden gerçekleşmediğini anlayamayabilir. Bu hastalarda, vajinal “spazm” olarak da tabir edilen vajinanın 1/3 lük alt kısmında yer alan güçlü kasılmalar genelde yalnızca eşleri tarafından ve ilişki sırasında fark edilmektedir.

İlişkiyi gerçekleştirmeye çalışan eşler, çoğu zaman ilişki sırasında sanki bir duvarla karşılaştıklarını ve sanki bu bölgenin tamamen kapalıymış gibi olduğunu ifade etmektedirler.

Vajinal kas ve Vajinismus Tedavisi

PC kası normal şartlarda kişinin kontrolu ile çalışmaktadır. Vajinismus tedavisi sırasında beyin tarafından yönetilen PC kası ve diğer pelvik taban kasları ilişki sırasında da kontrol altına alınması öğretilmektedir. Vajinal kas (PC kası) ‘nın istemsiz kasılmasından kaynaklanan vajinismus problemi büyük bir oranda psikolojik bir sorundur. Bu yüzden bu sorunun tedavisi de konusunda uzman - profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Vajinismus tedavisi sırasında hastalara öğretilen 'Kegel Egzersizleri' de PC kası ve diğer pelvis kasları doğru şekilde kullanmayı ve cinsel hazzı arttırmaya yönelik uygulamalar arasındadır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00