VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Eşleri Neler Yaşar?

Vajinismus Eşleri Neler Yaşar?

Vajinismus hastalarının eşleri değişik karakterde olabildiği için bu sorunları karşısında farklı davranışlar sergileyebilmektedirler.

Vajinismus Eşleri Nasıldır, Neler Yaşar ve Nasıl Bir Tavır Sergiler?

1- Aşırı Hoşgörülü ve Sabırlı Eşler

Vajinismus hastalarının eşleri de eşleri gibi çaresizlik içindedirler. Evliliğin ilk ayları veya ilk yılları içerisinde eşlerine yardım edememenin verdiği üzüntü onların da tüm enerjisini alıp tüketmektedir. Nasıl davranacaklarını, ne yapacaklarını bilemezler. Genelde eşlerini sevmekte, ona değer vermekte ve onun yanında olmaya devam etmektedirler. Bu tür eşler eşlerine karşı aşırı hoşgörülü ve sabırlı davranmaktadırlar. Çevreden gelen “neden artık çocuk yapmıyorsunuz” şeklindeki sorulara verecekleri kaçamak cevapları hep hazırdır. Eşlerine karşı korumacı ve şefkat doludurlar.

2- Tedaviye İnanmayan / Sorunu Kabullenmeyen Eşler

Bir grup eşler ise bir türlü tedavilere inanmaz, bir türlü sorunlarını kabul etmez ve eşlerini anlamazlar. Cinsel terapilere karşı aşırı güvensizdirler. Akıllarında tek bir düşünce vardır ve bunu sürekli tekrarlayıp dururlar: “Bu senin sorunun, bunu ancak sen çözebilirsin, başkası sana nasıl yardım edebilir ki…” Bir türlü eşlerinin tedavi olabileceklerine inanmazlar ve asla maddi- manevi destekte bulunmazlar. Sabırsız, gergin ve zaman içinde öfke dolu hale gelirler. Eşlerine karşı bazen kırıcı, küçümseyici de olabilirler.

3- Şiddet Yanlısı Eşler

Eşlerine karşı fiziksel ve sözel şiddet uygulayan eşler diğer guruplara göre daha azdır. Bu tür eşler karılarının kendilerine karşı şımarıklık yaptığını, sevmediğini, akıllarında başkalarının olduğunu, hatta kız olmadıkları için cinselliği reddettiklerini düşünürler. Kıskanç, şüpheci, öfke dolu, bencil, eşlerine karşı oldukça acımasız ve kaba davranırlar. Kendileri ile ilgili çocukluk veya ergenlikten kalan bazı psikolojik sorunlar da oldukça fazladır. Bu tür evlilikler genelde aldatma veya boşanmalarla bitmektedir.

Vajinismusta Evlilikler Nasıl Seyreder?

Tedavi olmadığı zaman veya uygulanan tedaviden olumlu bir sonuç alınmadığı zaman vajinismus çiftlerinin evliliklerinde üç ayrı olasılık vardır:

Boşanma, Aldatma veya Aseksüel Bir Evlilik

Zaman içinde vajinismus eşlerinde tahammül azalabilir. Eşlerine karşı aşağılayıcı, küçümseyici, sözel veya davranışsal şiddet uygulayıcı hale gelebilirler. Eşlerini aldatmayı ve boşanmayı kendilerine hak olarak görebilirler. Hatta bu tür durumları aldatmayı eşleriyle açıkça konuşmaktan dahi çekinmeyenler, göstere göstere eşlerini aldatanları vardır.

Çevreden gelen çocuk baskıları, artık bir türlü bastıramadıkları “baba olma arzuları” da boşanmalara kadar götürebilir.

Zamanla gelişen erken boşalma ve iktidarsızlık sorunları…

Vajinismus eşlerinde zaman içerisinde gelişen erken boşalma ve sertleşme problemleri (iktidarsızlık) de gerginleşmelerine neden olabilmektedir. Kendilerini evin dışına atarak kafalarını rahatlatmayı amaçlarlar. Mümkün olduğunca başka şehirlerde işlere giderek evlerinden uzaklaşmaya çalışanlar, akşamları arkadaşlarıyla dağıtmaya gidenler sıktır.

Aseksüel Evlilikler Gelişebilir!

İletişimin bozulmasıyla evlilikler kısa sürede veya orta sürede bitebileceği gibi yıllarca devam da edebilir. Kişiler kendilerini oldukları gibi kabul ederek yıllarca aseksüel şekilde, adeta iki ev arkadaşı gibi yaşamlarına devam edebilirler. Onlar için evlilikte “öncelikli olan birbirlerine karşı duydukları sevgileridir, cinsellik olmasa da olur”. Cinsellik evliliklerindeki “olmazsa olmaz şart değildir”. Hatta zaman içerisinde erkek eşler de cinsellikten uzaklaşarak eşlerini olduğu gibi kabul edebilirler. Görünürdeki tek sorunları ise çocuk sahibi olma istemleridir.

Cinselliği kısıtlı ölçülerde yaşayamaya devam edebilirler…

Bir grup vajinismus çiftleri ise cinselliği birleşmeyi denemeden yalnızca kısıtlı şekillerde birbirini tatmin yoluyla yaşayabilirler. Sevgi temeli üzerine kurulu bu tür evlilikler ise daha uzun ömürlüdür, hatta boşanma olmaksızın yıllarca devam edebilmektedir.

Vajinismusta Eşler Nasıl Davranmalı?

Vajinismus sorun yaşayan çiftlerde erkek eşlerin pasif olmamaları, özellikle tedaviye başlama konusunda eşlerine karşı biraz daha otoriter ve motive edici tavır sergilemeleri önemlidir. Aşırı düzeydeki anlayışlı davranışlar yıllarca sorunun çözümünü erteleme sebebi olabilir.

“Bu sorun her ikimizin de sorunu, ancak artık bir yerden tedaviye başlamalıyız, ben her halikarda bu sorunu senin yeneceğini biliyorum, artık daha fazla zaman harcayamayız” şeklindeki ılımlı, motive edici ve daha aktif yaklaşımlar bir an evvel sorunun çözümlenmesinde önemlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00