VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Sorunu Çözülmezse

Vajinismus Sorunu Çözülmezse

Vajinismus yalnızca cinsel ilişkinin gerçekleşmesine engel olan ve cinsel hayatı etkileyen bir sorun değildir. Vajinismus sorunu çözülmezse zaman içinde tedavi edilmeyen hastalarda cinsel ilişki sıklığı azalmakta ve umutsuzluklar artmaktadır. Bu duruma bağlı olarak da eşler arasında tartışmalara soğukluklara neden olabilmektedir. Yani kısacası evlilik sorunları kapıdadır.

Vajinismus sorunu çözülmezse neler oluşur diye soracak olursak dört ayrı ihtimali sıralayabiliriz:

Vajinismus Sorunu Çözülmezse Çiftleri Neler Bekler?

1- Birleşmesiz, ancak oldukça renkli bir cinsel yaşam

Uzun yıllara rağmen cinsel birleşme olmasa da vajinismuslu çiftlerinin bir kısmında belki de “renkli sayılabilecek” bir cinsel yaşam tarzı vardır. Çiftler birbirlerini ilişkiye girmeye zorlamadan yalnızca sürtünme yoluyla veya elle tatmin edebilmektedir. Hatta bu şekilde klitoral orgazmı dahi yaşayabilmektedirler.

Bazı hastalarda vajinal ilişki olmamasına rağmen, daha zoru başararak ‘anal ilişki’ dahi tercih edilebilmektedir.

Sorun tam bir birleşmenin yaşanamamasıdır.

2- Kabullenme ile Aseksüel evlilikler

Kendi gözlemlerime göre çiftlerin bir kısmında ise zamanla cinsel ilişki denemeleri ve ilişki sıklığı azalmakta, hatta tamamen bitebilmektedir. Azalan cinsel ilişki sıklığı zamanla cinsel haz eksikliği (cinsel isteksizlik) sorununu beraberinde getirebilir. Bu şekilde kişiler kendilerini oldukları halleri ile kabul etmekte, tamamen cinsel ilişki olmaksızın bir evi paylaşan iki arkadaş gibi “aseksüel evlilikler” ortaya çıkabilmektedir. Çiftler kendilerini aynı evi paylaşan iki ev arkadaşı gibi görebilirler. Erkek eşin pasif yaklaşımları da olaya çanak tutmaktadır.

3- Fiziksel şiddet

Özellikle erkek eşin gergin, kıskanç ve öfkeli karakter yapısı varsa kıskançlık, şüphecilik ve fiziksel şiddet boşanmaya bir davetiye niteliğindedir. Vajinismus hastalığını kabul etmeyen erkek eş sözel ve fiziksel şiddete başvurabilir.

4- Boşanmalar ve Aldatmalar

Gittikçe artan bu cinsel soğukluk zaman içinde çiftlerin çoğunda gerginliklere, öfkelenmelere dönüşerek bir “evlilik sorunu” haline gelmekte ve bu durum ayrılık, boşanma veya aldatmalara kadar giden yolların önünü açabilmektedir. Erkek eşin adeta kendi erkekliğini ispat etme düşüncesi ile bazen eşine göstere göstere eşini aldatması kadında tam bir hayal kırıklığı oluşturmaktadır.

Vajinismus bir erteleme kaçınma hastalığıdır...

Vajinismus bir tanıma göre de “erteleme kaçınma hastalığı” olarak da tarif edilmektedir. Bazı çiftler yıllarca bu sorunlarını görmezden gelmekte, üstünü örtmekte ve sorunu bir an evvel çözmek yerine değişik bahanelerle tedavi almaktan kaçınmaktadırlar.

Okul, işlerin yoğunluğu, kariyer yapma, atanma, maddi kaynakların başka şekillerde değerlendirilmesi gibi pek çok sebep bu tedaviyi gereksiz yere erteleme nedenleri arasındadır. Halbuki zaman içinde çözüme kavuşmayan bu sorun omuzlara bir yük olarak binmekte, her gün ağırlaşarak çiftlerin hem sosyal hem de iş hayatlarını dahi olumsuz yönde etkilemektedir.

Vajinismus profesyonel destek almadan yıllarca sürerek çiftleri yıpratan bir sorundur. Kesin çözüm ise ancak cinsel terapilerle mümkündür.

Vajinismus için çözüme artık çok yakınsınız...

Vajinismus problemli çiftlerin ilk yapmaları gereken sorunlarını kabul etmeleri ve bir an evvel destek almak için harekete geçmeleridir.

Tedavi gören pek çok çiftin son sözleri arasında pişmanlıklar gizlidir: ”Bu problemi kendimizin çözemeyeceğini çok geç anladık, keşki bu kadar beklemeyip, kendimizi yıpratmadan çok daha önceden adım atsaydık...”

Unutmayınız; vajinismus doğru merkezde ve doğru tedavi tekniği ile kesin olarak çözüme ulaşan bir cinsel sorundur.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00