VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus nedir?

Vajinismus problemi toplumumuzun adeta kanayan yarasıdır. Kapalı kapılar ardında çaresizlikle boğuşan vajinismus çiftleri, hem derdini kimseye anlatamamakta, hem de nerede çare bulabileceklerini bilememektedirler.

2002 yılından beri başta vajinismus olmak üzere cinsel işlev sorunları üzerine yoğunlukla çalışmaktayız. Türkiye’nin 3 büyük şehrinde (İstanbul-Ankara-İzmir) bulunan 4 kliniğimizde tarafımızca 10.000’den fazla vajinismus sorunu taşıyan çift tedavi görmüş ve başarıya ulaşmıştır.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Yapmanız Gerekenler

Vajinismus tedavisi ve cinsel terapilere başlamada en önemli unsur güvendir. Vajinismus tedavileri ile ilgili merkez araştırırken yeterli güvenin oluşmasında, internet aramaları önemli bir yol gösterici araçtır.

Özellikle internet siteleri, başarı mektupları, hasta videoları, forumlar ve facebook, instagram, twitter gibi sosyal medya araçları hastalar açısından vajinismus tedavileri için en uygun merkezi bulmada son derece yararlı referanslar olmaktadır.

Hastaların başvuracakları merkezi seçmeden önce detaylı bir görüşme yapıp aklına takılanları sorabilmeleri de son derece önemlidir. Tedaviye güven duyarak gelen bir hastanın başarıya ulaşması da o ölçüde hızlı olacaktır.

Peki merkezlerimizde nasıl bir vajinismus tedavisi uygulanmaktadır? Aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalışalım.

Tarafımızca Uygulanan Vajinismus Tedavileri

 • Merkezimize başvuran hastalarımız öncelikle cinsel terapiler konusunda yurt içi ve yurt dışında özel eğitimlere sahip hekimlerimiz tarafından görüşmeye ve muayeneye alınmaktadır.
 • İlk değerlendirme muayenesi yaklaşık 15 saniye sürmekte, ağrılı ve acılı bir muayene olmamaktadır.
 • İlk görüşme ve muayene sonrası hastamızın vajinismus seviyesi belirlenmekte ve uygulanacak tedavinin yol haritası çizilmektedir.
 • Takiben hekimimiz ve terapistimizle birlikte çiftimizin vajnismus tedavisi başlamaktadır.
 • Hastalar genelde her gün üst üste tedavilere alınmaktadır. Ortalama tedavi süresi 3 gündür. İleri durumdaki (ağır) vajinismus hastalarında tedaviler 4-5 güne kadar uzayabilir.
 • Günlük olarak tedavi süresi (klinikte kalış) ortalama 1-1,5 saat arasıdır.
 • Tedavilerde bilişsel – davranışsal cinsel terapi yöntemleri (BDT) uygulanmaktadır.
 • Tarafımızca hastalara verilen tedavi yöntemleri arasında parmak egzersizleri YOKTUR.
 • Davranışsal terapi kapsamında uygulatılan egzersizler ağrısız ve acısızdır.
 • Davranışsal cinsel terapilerin bir özelliği de, aynı ‘bir öğrencinin deney yaparak öğrenmesi’ gibidir, bu nedenle kalıcı sonuçlar elde edilir.
 • Davranışsal terapiler konusunda hastalarımıza, cinsel terapiler konusunda özel eğitimlere sahip kadın asistanlarımız destek vermektedir.
 • Vajinismus tedavileri için eş katılımı zorunlu değildir. Dileyenler, tedaviler sırasında kendi eşlerinin yanlarında olabilirler.
 • Vajinismus tedavileri ile ilgili çalışmalarımız pek çok bilimsel kongrelerde düzenli olarak sunulmaktadır.
 • Merkezlerimiz İstanbul (Anadolu-Avrupa),Ankara ve İzmir’de bulunmaktadır. Her 3 merkezimizde de tedavi yöntemleri birebir aynıdır.
 • Şehir dışından gelecek hastalarımıza konaklama desteği de verilebilmektedir. Anlaşmalı otellerde indirimli şekilde konaklayabiliyorsunuz. Bu konuda sekreterliğimizle görüşebilirsiniz.
 • Yurt dışından gelecek olan hastalarımızın, kendi izinlerini ve uçak biletlerini almadan önce randevu için sekreterliğimizle görüşmelerini öneririz.
 • Şehir dışı ve yurt dışından gelecek olan hastalarımızın zaman kaybı yaşamaması için aynı gün içerisinde vajinismus tedavileri başlanmaktadır.
 • Adetli dönemlerde tedaviler yapılamadığından, tedavi için gelmeyi planladığınız süreçte adet görecekseniz, bu durumu bize önceden bildirmeniz uygun olacaktır. Telefonda önereceğimiz ilaç tedavisi ile adetiniz sonradan problem yaratmayacak şekilde ertelenebilir.
 • Tedaviye gelmeden önce size başka bir doktor tarafından antidepresan bir ilaç başlanmışsa da bu ilacı kesmemenizi, mutlaka ilacınıza devam etmenizi öneririz.
 • Vajinal enfeksiyonlar, adet düzensizlikleri, kısırlık problemleri gibi yaşadığınız başka jinekolojik problemleriniz varsa, bu jinekolojik sorunların tedavileri konusunda da jinekolog hekimlerimizden bilgi alabilirsiniz.

Vajinismus tedavi olmadan geçer mi?

Vajinismus tedavileri konusunda kesin çözüm profesyonel destek almaktan geçer! Tedavi alınmadığı takdirde sorun geçmez. Hatta daha da büyümekte, evlilik krizine kadar gidebilen farklı problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tedaviler geciktirilmemelidir.

Siz de dünyadaki pek çok kadın gibi vajinismus sorunu ile karşı karşıya iseniz, mutlaka bu konuda profesyonel destek almanızı öneririz. Çünkü vajinismus profesyonel yardım alınmaksızın kendi başınıza çözümlenemeyen bir cinsel işlev sorunudur.

Unutmayınız; bu konuda ilk adımı atmanız ve profesyonel çalışan bir merkeze yalnızca başvurmanız bile çözümünün % 50’si demektir.

Vajinismus probleminin çözümünde uygulanacak tedavi yöntemleri en az bu problem kadar öneme sahiptir. Her sağlık probleminde olduğu gibi, vajinismusta da tedaviye başlamadan önce problemin kaynağının bilinmesi ve bu kaynağa yönelik vajinismus tedavi yöntemleri uygulanması problemin çözümünde önemli yer tutar.

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

1- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Bilişsel Cinsel Tedaviler

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde sık olarak kullanılan bilişsel cinsel tedaviler, vajinismusun çözümü için ilk aşamada mutlaka uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

Vajinismus problemi çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu sorun çoğunlukla kişinin genç kızlık ve çocukluk döneminde bilinçaltına atılan cinsellik ile ilgili yanlış ve abartılı bilgilerin yer etmesinden kaynaklanmaktadır. Kısacası problemin kökeninde çoğunlukla yanlış bilgilere sahip olma ya da bilgi eksikliği yer almaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer alan bilişsel cinsel tedavilerde amaç; cinsellik, ilk gece, kızlık zarı ve vajina yapısı hakkında doğru bilgilerin kişi veya çiftlere kazandırılmasıdır. Cinsellik hakkında yanlış ve abartılı bilgiler yüzünden cinsel ilişki korkusu yaşayan vajinismus hastasının yanlış inanışlarını düzeltmek ve cinsellikle ilgili yeni bir bakış açısı kazandırmak açısından bilişsel cinsel tedaviler son derece önemlidir.

2- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Davranışsal Cinsel Tedaviler

Vajinismus tedavisinde her ne kadar ilk aşamada bilişsel çerçeve kazandırmak önemli olsa da bu bilgiler uygulanmadığı sürece sorunun çözümü için tek başına yeterli gelmez. Bu yüzden ikinci aşamada davranışsal cinsel tedavilerin uygulanması, tedavinin başarıyla sonuçlanmasında son derece önemlidir.

Vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer alan davranışsal cinsel tedavilerde amaç; kişilere aslında cinsel ilişkinin son derece kolay olduğunu, ağrı ve acı olmadığını, gevşemeyi, rahatlamayı, kendini tanımayı ve vajinal kas yönetimini öğretmektir. Bu şekilde kişinin istem dışı kasılmalarına engel olmak, vajina kaslarına hükmetmeyi ve beynine söz geçirmeyi öğretmek hedeflenir.

Davranışsal cinsel tedavilerde bazı egzersizlerle tıpkı ‘bisiklet sürmesini, araba kullanmayı öğrenir gibi’ uygulama yaparak kişiler cinselliği öğrenmektedirler.

Davranışsal terapi kapsamındaki bu egzersizlere ‘vajinismus egzersizleri’ adı da verilebilir.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus, kişinin istem dışı kasılarak ilişkiye izin vermemesidir. Kegel egzersizleri, ayna egzersizi, dokunma egzersizi ve parmak egzersizleri gibi egzersizler ‘vajinismus egzersizleri’ içinde yer alır. Günümüzde uygulanan vajinismus egzersizleri son derece kolay ve rahattır.

3- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Cerrahi Yöntemler (Ameliyatlar)

Vajinismus, kendi istatistiklerimize göre % 10 oranında kişinin fiziksel (anatomik) yapısından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bazı durumlarda vajinismus tedavisi için cerrahi yöntemlerin de uygulanması şarttır.

Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemler genellikle kızlık zarı ve vajinada yer alan engelleri, geçişi imkansız kılan bariyerleri düzeltmek amacıyla uygulanmaktadır.

Kızlık zarının normalden kalın, sert, yüksek yapıda veya septalı olması, vajina girişinin dar olması, bartholin apsesi ve vulvar vestibulit sendrom (VVS) gibi durumlarda vajinismus tedavisi için cerrahi yöntemler şarttır. Genelde 10-15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan basit cerrahi işlemler sonrasında, kişideki sorun ortadan kalkmakta ve rahat bir şekilde ilişki gerçekleşebilmektedir.

Cerrahi İşlemlerde Ne Tür Anestezi Verilir?

Cinsel ilişkiye girememe nedeni ile yapılan ameliyatlarda lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya yapılacak ameliyatın boyutu ve hastanın istemi doğrultusunda sedasyon anestezisi (rahatlatıcı şekilde uyutma) uygulanabilir.

Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemler uygulanmadan önce cinsel problemler konusunda uzman bir jinekolog tarafından hastanın jinekolojik değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında eğer vajina veya kızlık zarının yapısında herhangi bir anatomik engel bulunuyorsa cerrahi yöntemlere başvurulmalıdır.

Bazı vajinismus hastaları yapısal bir problemi olmadığı halde gereksiz yere cerrahi müdahalelere, kızlık zarının alınması veya kesilmesi gibi ameliyatlara maruz kalabilmektedir. Karşıt olarak, bazı hastalarda anatomik (yapısal) bir sorun olduğu halde gereksiz yere psikoterapilerle zaman kaybedilmektedir.

Vajinismus Tedavi Öncesi Jinekolojik Muayene Şarttır

Vajinismus tedavisine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bir jinekolog doktor tarafından jinekolojik bir değerlendirmenin şart olduğudur. Tedaviye başlamadan önce yapılan son derece basit ve ağrısız bir jinekolojik değerlendirme sonrasında problemin kökeni anlaşılmakta ve tedavi yöntemleri de probleme göre belirlenmektedir. Aksi halde kişiler yanlış tedavilerle gereksiz vakit kayıpları sonucunda hastalar maddi ve manevi yönlerden yıpranabilmektedir.

Özet olarak; vajinismus, çoğunlukla kökeninde psikolojik nedenlerin yer aldığı bir cinsel problemdir. Bu durumda alanında uzman cinsel terapistler tarafından uygulanan bilişsel ve davranışsal cinsel tedaviler sorunu başarılı bir şekilde çözmektedir. Eğer ki sorunun kaynağı kişiden kaynaklanan birtakım yapısal engeller ise bu durumda basit cerrahi yöntemlerin uygulanması ŞARTTIR.

4- Vajinismus Tedavi Yöntemleri: Destekleyici ve Alternatif Yöntemler

Bazı durumlarda vajinismus tedavisi için destekleyici ve alternatif yöntemler uygulamak gerekebilmektedir.

Vajinismus tedavisi için alternatif yöntemler içinde en sık olarak Hipnoterapi, EFT, EMDR, NLP, Akupunktur tedavileri gibi alternatif – tamamlayıcı yöntemler yer almaktadır. Hiçbir alternatif yöntemin kendi başına sorunu çözdüğü ispatlanmamıştır. Vajinismustaki bu alternatif tedavi yöntemleri diğer tedavi yöntemlerine ilave olarak (destek amaçlı) uygulanabilirler.

Vajinismusu Yenmek, Vajinismusun Üstesinden Gelmek

Günümüzde bilimsel ve modern vajinismus tedavisi yöntemleri ışığında, oldukça kısa sürede ve kalıcı bir şekilde ‘vajinismusu yenmek’ , ‘vajinismusun üstesinden gelmek’ mümkün hale gelmiştir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00