facebook

Vajinismus ve GebelikVajinismus ve gebelik kelimeleri yan yana geldiğinde size biraz garip gelebilir. Nitekim vajinismus problemi yaşayan bayanların normal yollarla gebelik olasılıkları son derece azdır. Çünkü gebelik oluşabilmesi için yeterli bir miktarda spermin vajina içerisine girmesi gereklidir. Ancak yine de vajinismus bayanları tam bir birliktelik yaşayamasa da sevişme sonrası eşlerinin vajina dışına boşalması ile spermlerin yüzme hareketinden dolayı çok çok nadir de olsa gebelik mümkündür.

Vajinismus hastalarında gebelik nasıl oluşuyor?
Vulva’ adı verilen dış genital bölgeye, ejekulasyon (meninin boşalması) sonucu atılan spermler yüzme kabiliyetleri ile vajinaya, vajina içinden de rahim ve sonrasında tüplere ulaşarak yumurtlama döneminde yumurtalıklardan atılmış bir yumurtayı dölleyip gebeliği başlatabilir.

Diğer bir deyişle, bakire birisi (kızlık zarı bozulmadan) de bu şekilde hamile kalabilir. Bu durum son derece ender görülmesine rağmen, mucizevi bir şekilde tedavi olmamış vajinismus hastalarında hamilelik izlenebilmektedir.

Ancak gebe kalınıp doğum sonrasında çocuk sahibi olunsa dahi müessesemize başvuran ve daha önceden şans eseri gebe kalıp doğum yapan pek çok çift, ikinci bir doğumu düşündüklerini ve bu konuda cinsel tedavi görmek istediklerini tarafımıza belirtmektedirler.

Vajinismus hastaları tam bir birleşme olmadan nasıl gebe kalabiliyor?
– Dışa boşalma ile dökülen menideki spermlerin yüzme kabiliyeti ile gebelik mümkün olabilir. Ayrıca;
– Yarım ilişki olması, yani penisin yalnızca bir kısmının vajina içine girmesi ile
– Evlilik süresinde yalnızca bir veya bir kaç ilişkinin olması ve bu ilişkilerden sonra gebelik ortaya çıkması ile
– Sancılı, ağrılı ilişkiler yaşayabilen vajinismus çiftlerinin, cinsel ilişki sırasında vajina içine atılan spermlerin yumurtayı döllemesi sonucunda

Vajinismus ve Kısırlık Tedavileri
Vajinismus hastalarının bir kısmı da tüp bebek ve aşılama tedavileri ile gebelik şanslarını arttırma yoluna gitmektedir. Bu yanlıştır. Çünkü hem kısırlık tedavileri çok daha uzun sürmektedir. Ayrıca kısırlık tedavileri sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri mevcuttur. Diğer taraftan tüp bebek tedavilerindeki maliyetler daha yüksektir. Kaldı ki; aşılama ile gebelik başarısı ortalama % 10, tüp bebek tedavisi ile % 40’lardadır.

2003 yılından itibaren vajinismus sorunu ile ilgili çalışan müessesemizde bilimsel ve yoğunlaştırılmış bir tedavi programı ile ortalama olarak 3 günde aşılmaktadır. İleri düzeydeki olgularda 5-6 güne kadar vajinismus tedavi süreci uzayabilmektedir.

Vajinismus her ne kadar çocuk edinmeye engel bir durum ise de, bir cinsel sorundur. Ve direkt olarak bir kısırlık (infertilite) problemi değildir.

Vajinismus ve Gebelik
Vajinismus sorunu yaşayan, hiç bir ilişkiye girmeden gebelik sürprizi ile karşılaşan çiftler vardır. Vajinismus sorunu yaşanırken gebelik oluşması durumunda vajinismus tedavileri doğumdan sonraya ertelenebilmektedir.

Hâlbuki ki günümüzde gebelik yönünden riskli durumları olmayan vajinismus hastalarının gebelik dönemlerinde bile, vajinismus tedavisi mümkündür.