VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus kimlerde görülür?

Vajinismus kimlerde görülür?

Kimlerde vajinismus görülür?

Sizce kimlerde vajinismus görülür? Erken yaşta evlenenlerde mi, geç yaşta evlenenlerde mi? Evlenmeden cinsel ilişki yaşamak isteyenlerde mesela olabilir mi vajinismus?

Ev hanımları mı daha risklidir? vajinismus olmak için yoksa çalışan kadınlar mı?

Peki, ilkokul mezunları daha sık mı vajinismus olur veya üniversite okumuş olmak vajinismus olma ihtimalini ortadan kaldırır mı?

Doktorlar vajinismus olabilir mi sizce? bir kadının tüm anatomisini bilirken veya hemşireler? Vajinadan defalarca 3500 gram bebek doğurtmuş olan ebelerin arasında var mıdır vajinismus olan? Öğretmenler veya mühendisler arasında da var mıdır vajinismus?

Dini öğretilerle yetiştirilen veya inancı gereği saçlarını kapatan kadınlarda vajinismus görülme ihtimali daha mı fazladır saçlarını bir örtüyle kapatmayanlardan? Uzun etek giyenler mi vajinismus olur mini etek giyenler mi? Bikini giyen kadınlardan vajinismus olan var mıdır sizce?

Görücü usulü ile evlenenlerde vajinismus görülme ihtimali daha fazla olabilir mi? Peki ya evlenmeden önce uzun yıllar flört edenler? Nişanlıyken aynı evde yaşayanlardan vajinismus olanlar olabilir mi yoksa aynı evde yaşıyor olmak bu ihtimali ortadan kaldırır mı?

Severek evlenenlerde olur mu vajinismus, klitoral orgazmın ne demek olduğunu bilenlerde? Yoksa klitorisine dokunabilen her kadın vajinasına penisi alabilir mi zaten sizce?

Vajinismus kimlerde görülür?

Kadınların tamamında! İster 18 yaşında evlensin ister 48, ister görücü usulü evlensin isterse evlenmeden önce 5 sene flört etsin. Ev hanımı olsun veya öğretmen, hatta hemşire olsun veya doktor, ebe olup vajinanın ne derece genişleyebildiğine şahit olsun her gün fark etmez.Saçları ister açık olsun ister kapalı, hep pantolon giysin veya mini etek giymeyi çok sevsin fark etmez.

Eğitim düzeyi, hayat koşulları, görünüşü her nasıl olursa olsun; vajinismus tüm kadınlarda görülebilen bir hastalıktır.

Toplumsal Özellikler ve Vajinismus

Vajinismusun ortaya çıkmasında en büyük rol oynayan sebep toplumsal özelliklerdir.

Bir kız çocuğunun kendi cinsel kimliğini keşfetmeye başladığı 3-4 yaşında “Çek elini oradan, ayıp, günah, zarar vereceksin!” diye başlayan uyarıların hayat boyu devam ettiği bir toplumda yaşamak vajinismus olmak için yeterli bir sebeptir.

Hem ailede, hem okulda cinselliğe dair hiçbir eğitim almamış olmak yalan-yanlış bilgilerin zihinlerde yer etmesine ve cinsel mitlerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Sağlıklı fizyolojik bir durumken adet kanamasının kız çocuklarına anlatılmaması, ilk menstruasyonunu gören kıza da bu durumun saklanılması gereken ayıp ve hastalıklı bir durummuş gibi yansıtılması o kız çocuğunun “kadınlık algısı” nda ciddi hasarlara yol açmaktadır.

Toplumuzda çocukların cinsellikle ilgili sorularının çoğunun cevapsız kalması ve hatta bu soruları soran çocukların azarlanması, çocuklarda “yanlış bir şey sordum, sormamalıyım” düşüncesi uyandırmakta, cinselliği güvenilir olmayan kaynaklardan öğrenmesine sebep olmakta ve cinselliğin aslında “doğal olmayan” bir durum olduğunu düşünmesine neden olmaktadır.

Cinsellik ile ilgili Gerçek Dışı, Abartılı Hikayeler

İlk cinsel deneyimle ilgili gerçek dışı hikayeler, cinselliğin “ağrı-acı-kanama” üçgeninden ibaret ve erkekler için katlanılması gereken bir durum olarak yansıtılması, cinselliğin içinde var olan hazzın hiç anlatılmaması, genç kızlar ve kadınlarda fobik derecede bir korkunun oluşmasını sağlamaktadır.

Cinselliğe dair ayıp, günah tarzı düşünceler ve kızlık zarına atfedilen anlam ve önem çok küçük yaşlardan itibaren bilinçaltına girmekte; büyüyüp evlenilse dahi “yanlış bir şey yapıyorum” düşüncesinden kurtulamamaya sebep olmaktadır.

İşte tüm bu sebeplerden ötürü ister 18 yaşında olun ister 48, ister ev hanımı olun ister doktor, ister örtülü olun isterseniz açık olsun saçlarınız; çocukluktan bilinçaltına ekilen zehirli tohumlar bir sarmaşık gibi yetişkin benliği sarmakta, vajinismusun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Vajinismus tüm kadınlarda görülebilen bir hastalıktır.

Ve vajinismusu ortadan kaldırmanın tek çözümü toplumun her kesimine verilmesi gereken cinsel eğitimdir

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00