VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi ve Hamilelik

Vajinismus Tedavisi ve Hamilelik

Vajinismus sorununu atlatan çiftler bu sorunları yüzünden özlem duydukları çocuk sevgisine bir an önce kavuşmayı istemektedirler. Tedaviden sonraki dönemde vajinismus tedavisi ve hamilelik konusunda bizlere hastalarımızdan pek çok soru gelmektedir.

Vajinismus Tedavisi Sonrası Hamilelik

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde bu konuda kesin bir kural olmasa da bizler hastalarımıza en azından 1-2 ay hamile kalmamalarını ve evliliklerinde özlem duydukları cinsel ilişkilerini vajinismus tedavisi sonrasında yaşamalarını önermekteyiz.

Düşünülen birtakım kuralların aksine, hamilelik döneminde cinsel ilişkinin aslında hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Tedaviden sonraki dönemde hamilelik durumu yaşansa bile çiftler hamileliğin son dönemlerine kadar ilişkilerini rahatlıkla yaşayabilirler.

Hamileliğin ilk aylarında yaşanan düşük durumunun veya erken doğum durumunun büyük bir çoğunluğunun aslında cinsel ilişkiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Hamilelik döneminde de cinsel ilişki devam edebilir, ancak kişiden kaynaklanan erken doğum, kanamalı veya riskli hamilelik gibi durumlarda jinekolog doktorlar hamilelik süresi boyunca cinsel ilişkiyi yasaklayabilirler. Bu açıdan tedbir amacıyla bizler çiftlere vajinismus sorununu atlattıktan sonraki hayatlarında en azından birkaç ay hamileliğin korunarak ertelenmesini önermemekteyiz.

Vajinismus Tedavisi Sonrası Gebelikten Korunma

Vajinismus tedavisi ve hamilelik konusunda merak edilen diğer sorulardan biri de hamilelikten korunma yöntemleridir. Çiftler tedavi sonrasında uzun süreçte çocuk sahibi olmayı düşünmüyorlarsa modern korunma yöntemleriyle korunabilirler. Ancak evlilik süreci çok uzun olan ve çevreleri tarafından çocuk baskısı altında olan çiftler bir an önce çocuk sahibi olmak isteyebilir. Bu durumda da bizler çiftlere en azından 1-2 ay dışa boşalma yöntemi, doğum kontrol hapları veya prezervatifle korunmalarını önermekteyiz.

Vajinismus Tedavisi Sonrası Hamilelik Doğal Seyreder

Vajinismus tedavisi olan ve bu sorunu atlatan bayanların hamilelik izlemleri de sorunu yaşamamış olan hamile bayanlardan farklı olmayacaktır. Ancak vajinismus tedavisi gören bayanlar hamilelik döneminde daha hassas olabilir. Bu yüzden kendilerini anlayacak bir jinekolog tercih etmeleri de önemli noktalardan biridir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00