VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus tedavisi için kesin ve kalıcı çözüme ulaşmada davranışsal cinsel terapiler, yani ‘vajinismus egzersizleri’ şarttır. Nasıl araba kullanmayı öğrenmek yalnızca kitapçığını okuyarak mümkün olamıyorsa, mutlaka bir takım egzersizlerin yapılmasını gerektiriyorsa, vajinismus hastalarında da yalnızca cinsellikle ilgili bilgi edinmek (bilişsel cinsel terapiler) sorunun çözümünde yeterli gelmemektedir.

Nitekim, 2003 yılından bu yana hizmet veren müessesemizde tedavi gören, tıbbi bilgisi yeterli düzeyde olmasına karşın vajinismus sorunu nedeni ile başvuran pek çok doktor, eczacı, diş hekimi, hemşire ve diğer sağlık çalışanı hastamız olmuştur.

Görüldüğü üzere vajinismus sorunu meslek seçmez. Diğer taraftan kişiler cinsellikle ilgili bilgilere günümüzde internet, medya ve kitaplar aracılığıyla daha kolay ulaşma şansına sahiptirler.

Sonuç olarak uygulamalar (egzersizler) olmaksızın, yalnızca cinsellikle ilgili doğru bilgilenme yeterli gelmemektedir. Bu nedenle “davranışsal terapiler” şarttır.

Vajinismusta Davranışsal Cinsel Terapi Yöntemleri Nelerdir? Neye Yarar?

Davranışsal cinsel terapiler, diğer ifade ile “davranışçı cinsel yaklaşımlardaki” amaç, kişilere uygulamalı olarak öğretme ve kendilerini keşfetme olanağı sunar. Yani kişinin kendi kendisiyle veya eşiyle yaptığı bir takım egzersizleri içerir. Bunu aynı bir öğrencinin teorik bilgisine ek olarak, konuyu deney yaparak öğrenmesi, pekiştirmesi şeklinde de düşünebilirsiniz.

Vajinismus ile ilgili cinsel terapistler tarafından önerilen egzersizlere “vajinismus egzersizleri” adı da verilebilir.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir? Neyi Amaçlar?

Ayna egzersizi, masaj (dokunma) egzersizi, kegel egzersizi, parmak egzersizi gibi uygulamalar sık olarak önerilen vajinismus egzersizleri arasındadır.

Vajinismus egzersizlerindeki amaç bir kişiye ‘araba kullanmasını veya bisiklete binmesini öğretmek’ gibidir. Bu şekildeki öğrenme kısa sürede ve kalıcı bir düzelme sağlar. Unutma diye bir şey söz konusu olmaz. Nasıl bir kişi araba sürmeyi öğrendikten sonra yıllar boyunca araba kullanmasa bile araba kullanmayı unutmuyorsa, vajinismus egzersizleri yapılarak cinsel ilişkiler başladıktan sonra da bu cinsel sorun artık bir daha ortaya çıkmayacaktır.

Vajinismus egzersizlerindeki amaç kişinin pelvik taban kaslarını tanıması ve bunları yönetmeyi öğrenmesidir. Nitekim vajina kasları da diğer pelvik kaslar içerisinde yer almaktadır. Vajinal kaslar içerisinde en büyük oranda bulunan kas “PC Kası”dır.

PC kası sorumludur. PC Kası normalde kişinin kontrolü altında çalışan bir kas olmasına rağmen, ilişkide korku ile istemsiz olarak kasılmakta ve penisin içeriye penetrasyonuna (girmesine) engel olmaktadır.

Vajinismusta Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisi amacıyla ülkemizde en sık olarak uygulanan davranışsal cinsel terapi yöntemleri arasında parmak egzersizleri yer almaktadır.

Parmak egzersizleri ile çalışmalardaki amaçlar vajina kaslarını kontrol edebilmeyi öğrenmek ve vajina içini tanımaktır. Parmak egzersizleri hastaların bazılarında başarılı olabilir, bazılarında başarılı olmaz. Hatta vajinismus tedavisini bırakma sebebi olabilir.

Tarafımızca vajinismus tedavisi için hastalarımıza uygulatılan vajinismus egzersizleri arasında parmak egzersizleri YOKTUR.

Vajinismus hastalarımıza aile danışmanı, psikolog- davranış bilimci bayan asistanlarımız tedavileri süresince destek olmaktadırlar.

Vajinismus tedavisinde, günümüzde uygulanan modern ve ‘hasta dostu’ bilişsel davranışsal cinsel terapiler sayesinde kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00