VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Cinsel İlişkiye Girememe Problemi

Cinsel İlişkiye Girememe Problemi

Cinsel İlişkiye Girememe Problemleri

Vajinismus sorunu psikolojik nedenlere bağlıyken, bazı durumlarda fiziksel sebeplere bağlı olarak da cinsel ilişkiye girememe problemi ortaya çıkabilir.

Cinsel ilişkiye girememe problemine neden olan fiziksel sebepler doğuştan gelen (konjenital) veya sonradan kazanılmış (edinsel) olabilir.

Bu bölümde vajinismus hastalığındaki psikolojik sorunlardan çok, fiziksel sebeplerin oluşturduğu cinsel ilişkiye girememe problemi için tanı ve tedavi yöntemleri ele alınmaktadır.

Cinsel ilişkiye giremeyen hastaların öncelikle iyi bir jinekolojik değerlendirmeden geçmelidirler. Böylece sorunun; vajinismus hastalığındaki gibi psikolojik mi, yoksa başka fiziksel (organik, yapısal) sebeplere mi bağlı olduğunu ortaya çıkartılabilecektir.

Cinsel İlişkiye Girememe Problemi: Doğuştan Gelen (Konjenital) Fiziksel Sebepler

Vajina Problemleri

Vajina problemleri nadir görülen fiziksel sebepler arasındadır ve cinsel ilişkiye girememe sorununa yol açar. Vajina ile ilgili cinsel ilişkiye girememe sorunu üreten durumlar:

  • Kısa ve kör vajina (Müllerian agenezi)
  • Vajina duvarında septum (perde) yer almaktadır.

“Müllerian agenezi” adı altında toplanan vajinanın bir takım doğuştan gelen (konjenital) anormallikleri oldukça nadirdir ve bir takım ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir.

Kızlık Zarı Problemleri

Kızlık zarının doğuştan gelen anormallikleri sık görülen fiziksel sebepler arasındadır ve cinsel ilişkiye girememe nedenidir.
Kızlık zarına bağlı olarak cinsel ilişkiye girememe nedenleri:

  • Kızlık zarının sert ve fibrotik olması (rigid himen),
  • Kızlık zarının doğuştan gelen diğer anormallikleri (ara bölmeli, yarımay, yüksek kenarlı, elek şeklinde olması vs).

Cinsel ilişkiye girememeproblemi yaşayanlarda yapılan jinekolojik muayenelerde kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen anatomik (fiziksel) bir engel varsa, bu durumda yapılan basit bir cerrahi işlemle sorun ortadan kalkmaktadır. Kızlık zarına yapılan cerrahi işlemler iki türlüdür:

  • Himenotomi (Kızlık zarına kesi yapılması),
  • Himenektomi (Kızlık zarının ameliyatla alınması).

Her iki cerrahi operasyon da deneyimli jinekologlar tarafından yapıldığı zaman son derece kolay ve risksizdir.

Cinsel ilişkiye girememe problemine neden olan organik (yapısal) nedenler bir jinekolog tarafından yapılan basit ameliyatlar ile halledilebilir. Bu şekilde gereksiz yere psikolojik tedavilere gerek kalmaksızın sorun kolaylıkla kökten çözümlenecektir.

Vajinismus hastalığında kızlık zarı çıkartılmalı mı?

Hayır. Kızlık zarı ile ilgili bir sorun yokken cinsel ilişkiye girememe problemi yaşayanlarda, kızlık zarının çıkarılması işlemi (hymenektomi) önerilmez. Çünkü bu durumda sorunun kaynağı psikolojiktir ve vajinismus hastalığı ile örtüşür.

Vajinismus tamamen psikolojiktir, bir bilinçaltı problemidir ve bu durumda kızlık zarının gereksiz yere çıkarılmasının hiçbir faydası yoktur. Ancak kızlık zarında yapısal bir sorun olduğu zaman, cerrahi bir işlem gerekmektedir. Diğer taraftan kızlık zarının yapısı ile ilgili problemler oldukça nadir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cinsel İlişkiye Girememe: Sonradan Kazanılan Fiziksel Sebepler

Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS)

Vajinal girişte bulunan bölgede temasa bağlı ağrı, hassasiyet ve kızarıklıkla kendini gösteren vestibulit sendrom vajinismus ve disparoninin (ağrılı cinsel ilişki) en sık organik sebebidir.

Vulvar vestibulitis’in şu an için nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bir jinekolojik muayene sonrasında deneyimli bir jinekolog tarafından kolayca tanınabilir. Tek tedavi yöntemi ise vajen giriş bölgesinde yer alan cildin basit bir cerrahi girişimle çıkartılmasıdır (Parsiyel Vulvar Vestibulektomi operasyonu).

PIH (Pelvik intihabi Hastalık)

İç genital sistem rahim harici, her iki tarafta tüpler ve yumurtalıklardan (overler) oluşmaktadır. Rahim içini döşeyen epitele “endometrium” (döl yatağı) adı verilmektedir. Vajinada pek çok mikropların bulunmasına rağmen rahim iç zarı, tüpler ve overler sterildir, yani mikroplardan tamamen arınmıştır. Bunun nedeni rahim ağzı organının (cerviks) adeta bir filtre gibi süzücü etkisidir.

Vajina içindeki yoğun enfeksiyonlar rahim ağzı içinde enfeksiyonlara (cervicit) sebebiyet verebilir ve zaman içinde mikropların rahim içine oradan da tüp ve yumurtalıklara taşınmasına neden olabilir.

Rahim içi zarının iltihabına “endometrit”, tüplerinkine “salpenjit”, yumurtalıklarınkine “ooforit” adı verilmekle birlikte bu enfeksiyonların tamamı “pelvik iltihabi hastalık (PIH)” tanımlaması içindedir. Pelvik iltihabi hastalıklar ilişki esnasında ağrı ve sancılara neden olabilir.

Bartholin Absesi ve Kisti

Vajinal girişte iki tarafta (sağda ve solda) bulunan bartholin bezleri normalde ilişki sırasında salgıladıkları salgılarla vajinal kanalın ıslaklığından sorumludur.

Bu bezin salgı üreten bir boşluğu ile salgıyı vajinal kanala taşıyan ince bir kanalı mevcuttur. Bezin bu ince kanalının tıkanması sonucunda içindeki salgının birikmesi sonucunda bez şişer ve vajinal girişte (genellikle tek taraflı) ele bir kitle gelir. Bu kitleye “bartholin kisti” adı verilir.

Bartolin kistinin zamanla içinde mikrop üreyerek enfekte olmasıyla ağrılı, şiş ve kızarık görünümlü “bartolin abseleri” oluşmaktadır.

Bartolin kistleri ve bartolin abseleri de cinsel ilişkiye girmede sorun yaşatabilirler.

Vajinal mantar enfeksiyonları (candida vaginitis)

Candida türü mantar enfeksiyonları kadınlarda sık olarak görülebilmekte ve vulvo-vaginal kaşıntı, kızarıklık, yanma, cinsel ilişki sırasında yanma, batma veya ağrı, genital bölgede şişlik (ödem) gibi belirtilere yol açabilmektedir.

Vajinal candida enfeksiyonları arasında en sık olarak görülen tür “Candida albicans” dır ve bir kadın hayatı boyunca mutlaka bir veya birden çok kez enfeksiyon ile karşılaşabilmektedir.

Enfeksiyon basit bir jinekolojik muayene sonrasında teşhis edilip kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Cinsel ilişkiye girememe problemi tedavisi

Cinsel ilişkiye girememe problemindeki fiziksel sebepler oldukça yaygındır. Burada en sık görülen sebepler ele alınmıştır. Cinsel ilişkiye girememe sorunu için yapılan ilk jinekolojik muayene sonrasında teşhis elde edilmekte ve tedavi de sebebe yönelik planlanacaktır.

Cinsel ilişkiye girememe problemi; vajinismus hastalığı gibi psikolojik veya doğuştan gelen yapısal (fiziksel) nedenli de olsa, günümüzde bilimsel teknikleri ile kesin çözümü mümkündür.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00