VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Cinsel İlişkiye Girememe

Cinsel İlişkiye Girememe

İlişkiye Girememe

Cinsel ilişkiye girememe sorununun değişik nedenleri vardır. Bu nedenler arasında kadına bağlı en sık karşımıza çıkan neden vajinismus sorunu iken; erkekler arasında ise ereksiyon (sertleşme) problemleri yer almaktadır. Bu bölümde cinsel ilişkiye girememe konusunda genel bilgiler yer almaktadır.

Cinsel İlişkiye Girmeme (CİG) Nedir?

Cinsel ilişkiye girmeme, sürekli ve tekrarlayıcı şekilde tam bir cinsel birleşmenin sağlanamaması durumudur. Çiftler arasında ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Kadında ve erkekte veya hem kadın hem de erkekteki cinsel sorunlar, cinsel ilişkiye girememe problemine sebep olabilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmeme ilişkinin başından beri var olabileceği gibi, daha sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri

1- Vajinismus

Cinsel ilişkiye girmeme nedenleri arasında en sık karşımıza çıkan problem ‘Vajinismus’ sorunudur. Vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadının vajinal kaslarını istemsiz olarak kasması sonucunda penisin vajinaya girememesi, böylelikle cinsel birleşmenin tam olarak sağlanamaması ile kendisini gösteren bir cinsel problemdir.

2- Kadınlardaki Anatomik (Fiziksel) Engeller

Kızlık zarının yüksek kenarlı, sert, ara bölmeli, elek şeklinde oluşu, vajina içerisinde yer alan enine ve dikine ara bölmeler, vajina girişindeki vestibulum alanındaki yangısal lezyonlar (Vulvar Vestibulit Sendrom) cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar (genital siğiller, frengi, herpes, vajinanın mantar enfeksiyonları) fiziksel nedenlere bağlı olarak ilişkiye girememe sorununa yol açabilirler.

Bu nedenler arasında perdeler ve bölmeler mekanik bir engel yaratarak penisin vajinaya girememesine neden olurken; yangısal ve enfeksiyöz durumlar ağrıya (disparoni) yol açarak kasılma nedeniyle ilişkinin gerçekleşememesine neden olmaktadır. Yapılan basit bir jinekolojik muayene oldukça aydınlatıcı olacaktır.

3- Erkeklerdeki Cinsel Sorunlar

Erkeklerde cinsel sorunlar arasında en sık ilişkiye girememe nedeni ereksiyon (sertleşme) problemidir. Ereksiyon sorunlarının altında depresyon veya antidepresan kullanımı gibi psikolojik sebepler yatabileceği gibi diyabet gibi organik problemler de yatabilmektedir.

Ereksiyon problemleri dışında ejakülasyon (boşalma) problemleri de erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir. Erken boşalma durumunda kimi zaman penis henüz vajinaya giremeden boşalma meydana gelmekte, bu durumda sertliğini kaybeden penisin vajinaya girişi gerçekleşememektedir.

4- Bilgi ve Tecrübe Yetersizliği

Erkekte, kadında, bazen de hem erkek hem de kadındaki cinsel bilgi ve tecrübe eksiklikleri cinsel ilişkiye girmeme sebebi olabilmektedir. İlişkinin nasıl yapılacağı, cinsel birleşmenin nasıl sağlanacağı, hangi pozisyonda ilişkinin gerçekleşeceği gibi konular ilk cinsel birleşmeyi düşünen tecrübesiz çiftler için sorun yaratabilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmeme (CİG) sorunu bilgi eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu durum çoğunlukla vajinismus hastalığı ile karıştırılabilmektedir. Hâlbuki vajinismusta cinsel birleşme anı geldiğinde irade dışı kasılmalar varken, bilgi eksikliği nedeniyle cinsel ilişkiye girememede kadın eşte kasılma olmamasına rağmen bir türlü tam bir birleşme sağlanamamaktadır.

Cinsel İlişkiye Girmeme Tedavisi Nasıldır?

Bilgi eksikliğine bağlı cinsel ilişkiye girmeme problemi son derece basit ve kısa süreli bilişsel cinsel terapiler ile çözüme kavuşabilmektedir. Vajina, kızlık zarı ve penis anatomisinin, fizyolojinin ve cinsel ilişkinin rahat şekilde gerçekleşebilmesi için en uygun pozisyonların danışanlara anlatılması çözümün sağlanması için yeterli gelecektir. Bu tür bilgilendirmeye ‘cinsel danışmanlık’ adı verilmektedir.

Erkeklerde erken boşalma veya erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunları) varsa öncelikle detaylı bir ürolojik değerlendirme yapılmalı, takiben tespit edilen soruna göre sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Organik sorunlarda nedene yönelik tedaviler, psikolojik problemlere bağlı erkek cinsel sorunlarında ise ilaç tedavileri ile desteklenen cinsel terapiler sayesinde çözüme ulaşılabilecektir.

Kadınlarda ise yapılan basit bir jinekolojik muayene sonrasında altta yatan sorun anlaşılabilmektedir. Eğer muayenede istem dışı vajinal kasılmalar tespit edilirse, problem net bir şekilde vajinismus rahatsızlığına bağlı olduğu söylenebilir. Bu durumda da cinsel terapi ile vajinismus tedavisi şarttır.

Kadınlarda kızlık zarı, vajina ve vestibulum sorunlarına bağlı olarak da cinsel ilişkiye girememe meydana gelebilir. Bu tür durumlar da jinekolojik muayene sonrasında net olarak tespit edilebilmektedir. Bu problemlerde genellikle cerrahi yöntemler, bazen de duruma göre ilaç tedavileri tercih edilmektedir.

Altta yatan sebep her ne olursa olsun, önemli olan cinsel ilişkiye girememe sorunun çözebilmek için doğru adrese başvurmaktır. Kesin sebep anlaşıldıktan sonra, çözüm mutlaka gelecektir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00