VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus Türleri

Vajinismus cinsel ilişkide ön sevişme aşamasında hiçbir sıkıntı yokken birleşme esnası geldiğinde ilişkinin gerçekleşememesi ya da zor ve ağrılı olarak gerçekleşmesi olarak kabaca tarif edebiliriz. Vajinismus sorunu bazı hastalarda ilk ilişki denemesinden itibaren görülürken, bazılarında da birtakım psikolojik travmalardan sonra ortaya çıkmaktadır.

Kişiden kişiye farklı vajinismus türleri olabilir.

Vajinismus Türleri Dört Kısımda Ele Alınır

1- Birincil Vajinismus (Primer vajinismus)

Vajinismusun bu türünde vajinismuslu bayanların pek çoğu hayatları boyunca hiçbir zaman ilişkiye girememişlerdir; yani diğer bir tabirle halen bakiredirler.

Çoğu zaman kızlık zarının bütünlüğünün de korunduğu bu durum “Primer vajinismus” (Birincil vajinismus) olarak bilinmektedir.

Primer vajinismus tedavi edilmediği takdirde ‘ömür boyu vajinismus’ (life long vaginismus) olarak da bilinir.

2- İkincil Vajinismus (Sekonder vajinismus)

Vajinismus türlerinden bir diğeri olan ikincil vajinismus, çok daha az bir oranda karşımıza çıkmaktadır.

Hastalar, cinselliği önceden yaşamalarına rağmen yaşadıkları zor bir doğum, jinekolojik muayene, kürtaj, cinsel taciz veya tecavüz gibi cinsel travmalar sonrasında ilişkiye artık giremez hale gelmişlerdir. Bu da “Sekonder vajinismus” (İkincil vajinismus) olarak bilinmektedir.

3- Durumsal Vajinismus

Eşe karşı gelişen cinsel ilişkiye girememe durumudur. Genelde eşle ilgili evlilik sorunları ön plandadır. Eşe karşı sevgi eksikliği, öfke, evlenirken yaşanılan aileler arası olumsuzluklar kadının eşine karşı uzak durmasına ve ilişkiyi reddetmesine neden olur.

4- Yapısal (Biyolojik) Kaynaklı Vajinismus

Özellikle kızlık zarı, daha sonrasında da vajina, dış genitalya ile ilgili doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış engeller cinsel ilişkiye girememe sorununa neden olabilir.

Kızlık zarının sert, yüksek kenarlı, yarım ay, septalı ve elekli olması durumlarında yapısal bariyerler cinsel ilişkiye girmeyi engelleyecektir. Diğer taraftan vulvar vestibulit sendrom (VVS) de cinsel ilişkiye girememe nedeni olan yapısal kaynaklı vajinismus türleri arasındadır.

Kesin Çözümü Mümkündür!

Vajinismus orunu hangi vajinismus türlerini içerirse içersin, ortak olan nokta vajinayla ilgili en ufak bir müdahaleye bile hastaların izin vermek istememesidir. Burada bilinmesi gereken; vajinismusun profesyonel bir destek alınmadan kendi kendine çözülebilecek bir sorun olmadığıdır.

Bu yüzden bir an önce ertelemeden doğru merkez arayışına girmek ve bu sorunu çözmek için tedaviye başvurmak son derece önemlidir.

Günümüzde tüm vajinismus türleri, bilimsel yöntemler ışığında tedavi edilebilmektedir.

Değişik nedenler sonucunda ortaya çıkabilen vajinismus türleri, vajinismusun görülen farklı çeşitleri vardır. Vajinismus tanım olarak cinsel soğukluktan çok farklı bir kavramdır.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Primer Vajinismus (Birincil vajinismus)

Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus hastalarının büyük bir kısmı primer vajinismustur.

Primer vajinismus türündeki hastaların tamamı halen bakiredirler. Vajinismus hastalarının çoğu (% 90’ından fazlası) primer vajinismus türündedir.

Sekonder Vajinismus (İkincil vajinismus)

Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, kaba bir şekilde yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.

Tarafımıza başvuran vajinismus sorununa sahip kadınların büyük bir çoğunluğu hiç bir zaman ilişkiye girememiştir, yani halen bakiredir (Primer vajinismus türü ). Bununla birlikte bazı kadınlar önceden cinsel ilişkiyi başarabilmişken, sonradan cinsel ilişkiye girememe durumu ile karşı karşıya kalmışlardır (sekonder vajinismus türü).

Aparoni

Bir takım engellerden dolayı bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus da bir tür aparonidır.

Disparoni (Ağrılı penetrasyon, disparonia)

‘Cinsel ilişki sırasında ağrı veya acı hissetmek’ dir. Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) vajinismusa bağlı olabileceği gibi fiziksel bazı sebepler sonucunda da ortaya çıkmış olabilir.

Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS)

Kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık, hassasiyet oluşu sonucunda vajinismus, disparoni ve anorgazmi (orgazm olamama) gibi şikâyetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur. Kadınlarda en çok cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ağrı, yanma, batma gibi disparoni şikayetlere neden olur.

Hastanın kendi ifadesine göre cinsel ilişkinin son derece ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında şüphelenilerek yapılan bir jinekolojik muayene ile vajina girişindeki kızarık ve ödemli bölgenin gözlenmesi sonrasında o bölgenin pamuk uçlu bir çubukla dokunulmasıyla ağrıya oldukça duyarlı oluşu sonucunda Vulvar Vestibulit Sendromun (VVS) kesin teşhis edilebilmektedir.

Vulvar vestibulitis’in tam olarak neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Tedavide ise basit bir cerrahi operasyon ile bu bölgenin çıkarılması sorunu tamamen ortadan kaldırabilir (parsiyel himektomi ameliyatı). Genelde lokal veya bazen de genel anestezi eşliğinde yapılan bu operasyonlar 10-15 dakikalık bir sürede problemin çözülmesinde etkinlik sağlamaktadır.

Jinekolog tarafından ilk değerlendirme önemlidir!

İlk görüşme sırasında yapılan jinekolog değerlendirme ile kesin tanı konulabilmekte, vajinismus türleri ortaya konulabilmekte ve tedavi ile ilgili bir yol haritası oluşturulmaktadır. Bu nedenle vajinismus tedavisi öncesinde yapılan jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00