VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus ve Cinsel Problemler

Vajinismus ve Cinsel Problemler

Vajinismus, cinsel problemler arasında en sık görülenlerden. Hayatı, evlilikleri ve psikolojiyi derinden etkiliyor. Vajinismus ve cinsel problemler ile ilgili detaylı bilgiler verelim.

Vajinismus kelime anlamı

Vajinismus istemsiz kasılmalar nedeniyle vajina içerisine penis, parmak, tampon veya fitil girişinin gerçekleşememesi olarak tanımlanır. Hastaların çoğu ilişkinin en heyecanlı anında kontrol edemedikleri bu kasılma ve takiben hissettikleri kaygı, korku ve üzüntü nedeniyle çok mutsuz olurlar. Pek çok vajinismus hastası: “Herkesin yapabildiği bir şeyi yapamıyorum, hem kendimi eksik hissediyorum, hem de eşime yaşatmak istediklerimi yaşatamıyorum.” şeklinde duygularını ifade eder.

Her ne kadar cinsel ilişki denilince aklımıza gelen penisin vajinaya girmesi olsa da cinsellik, penis-vajina birlikteliğinden çok daha ötedir. Ön sevişme, mastürbasyon, oral seks gibi penis vajina birlikteliği dışında cinsellik yaşanabilecek yöntemler bulunmaktadır. Vajinismus hastalarında orgazm olmakla ilgili bir problem bulunmamaktadır. Genital bölgelerine dokunulmasından dahi büyük gerginlik duyan bir kısım vajinismus hastası dışında çoğu hasta mastürbasyon ile veya penisi vajina içine almadan klitorise sürterek orgazm olabilmekte, tatmin yaşayabilmektedir. Ancak vajinismusa çözüm bulamadan geçen aylar ve yıllar farklı problemler ortaya çıkarabilmektedir.

Vajinismus hastalarının yaşadıkları

Vajinismus problemi yaşayan çiftler için birliktelik denemeleri çoğu zaman hezimetle sonuçlanmaktadır. Her seferinde “bu gece kesin olacak” diye başlanan ilişki denemesi; çoğu zaman kadın eşin erkek eşi istemsiz bir şekilde itmesi, bir süre sonra erkek partnerin reddedildiğini hissetmeye başlaması, kadın partnerin de kontrol edemediği ağlama atakları ile son bulmaya başlamaktadır. İlişkinin ilk aylarında cinsel istek, arzu ve birliktelik deneme motivasyonu yüksek olsa da; başarısız denemeler arttıkça her iki tarafta da kaçınma davranışı görülmeye başlanmaktadır.

Öğrenilmiş çaresizlik

Matematikte pek de başarılı olmayan bir öğrenci tahtaya bir soru yazıldığında öne atılıp soruyu çözmek için tahtaya çıkar mı? Aksine öğretmen onu görmesin diye neredeyse sıranın altına girmeye çalışır öyle değil mi? İşte vajinismus problemi yaşayan çiftlerde de zamanla aynı “başarısızlık ve çaresizlik” hissini yaşamamak için kaçınma davranışı başlamaktadır. Yatağa aynı anda girmemek için farklı saatlerde veya televizyon karşısında uyuyakalmalar, bitmek bilmez bahaneler kişilerin çoğu zaman farkında bile olmadığı psikolojik savunma mekanizmalarıdır aslında. “Nasıl olsa aynı şeyler yaşanacak.” düşüncesi bir “öğrenilmiş çaresizlik” durumu yaratmaktadır.

Vajinismus cinsel isteksizlik problemine dönüşebilir

Öğrenilmiş çaresizlik durumu çiftin giderek birbirine daha az yaklaşmasına, daha az sarılmasına, daha az dokunmasına neden olmakta; ilk zamanlardaki sonu birleşmeyle bitmese de orgazmla biten keyifli cinsel oyunlar azalıp kaybolmaktadır. Zamanla çoğu çiftte cinsel istek azalmakta, aynı evde yaşayan iki arkadaş durumu meydana gelmekte; bu durum da ilişkiye uzun vadede ciddi zararlar vermektedir.

Vajinismus ve erkek eşte ortaya çıkan cinsel problemler

Vajinismus çiftlerinde sadece kadınlar değil erkekler de cinsel problemler açısından risk altında bulunmaktadırlar. Her ilişki denemesinde yaşanan can sıkıcı durumlar erkek partneri de psikolojik olarak etkilemektedir. Pek çok erkek partner de zaman içerisinde erken boşalma, sertleşme (ereksiyon) problemleri ve cinsel isteksizlik oluştuğu gözlenmektedir. Tedavide mutlaka erkek eşteki problemler de tedavi edilmelidir.

Vajinismus tedavisinde en önemli nokta, cinsel problemler daha da derinleşmeden erken dönemde tedaviye başvurmak olmalıdır.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00