VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus, kişinin vajinal kaslarında meydana gelen kontrol dışı kasılmalar nedeniyle vajina içerisine penis, parmak veya tampon alamaması ile karakterize olan bir hastalıktır. Vajinismus problemi ile mücadele eden pek çok çift zaman içinde bu problemin geçeceğini, elbet bir gün ilişkiye girebileceklerini düşünmektedir. Oysaki vajinismus, basit bir ilişkiye girme korkusu değil, bir hastalıktır.

Unutmayınız ki, vajinismus tedavi edilmediği müddetçe kendi başına çözümlenemeyen ve hem kişinin hayatını, hem de çiftin ilişkisi-evliliğini sarsacak derecede kötü etkileyen bir problemdir. Pek çok çift yıllarca bu sorunlarının üstünü kapatarak görmezden gelmektedirler. Hâlbuki sorun zamanla küçülmeyeceği gibi “küçük bir kar tanesinin bir çığa yol açması gibi” gün geçtikçe büyümektedir.

Vajinismus Tedavisine Başlama

Vajinismus tedavisinde belki de en önemli nokta tedavi olmaya karar vererek ilk adımı atmaktır. Doğru tedavi kliniğinde ilk kez görüşmeye gitmek bile tedavinin yarısı demektir. Bunun için çiftlerin bir an önce harekete geçmelerini ve araştırdıkları uygun bir vajinismus kliniğinde tedavilerine başlamalarını önermekteyiz.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmekte fayda var; her cinsel sorunda olduğu gibi vajinismusta da tedaviler kişilerin durumlarına göre bireyselleştirilmelidir; yani kişinin ve çiftin problemine özgü olmalıdır. Diğer ifadeyle her vajinismus çifti için standart, tekdüze bir tedavi programı bulunmaz. Çünkü her kişide, vajinismusun ortaya çıkma mekanizmaları, oluş nedenleri, genetik ve toplumsal faktörler farklılık göstermektedir.

Vajinismus tedavisi uygulayan profesyoneller cinsel terapiler konusunda eğitim almış jinekolog, psikiyatr ve diğer hekimler ile yine bu konularda özel eğitimler almış olan psikologlardır. Daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için cinsel fonksiyon bozuklukları ve terapiler konusunda bilgi ve deneyim sahibi profesyonel bir hekimin seçimi son derece önemlidir.

Vajinismus Terapistleri

Vajinismus tedavisi yapan kişilere “vajinismus terapisti” adı verilir. Vajinismus tedavilerinde vajinismus terapistleri tarafından en sık tercih edilen yöntemler arasında bilişsel - davranışsal cinsel terapiler gelmektedir. Bilişsel davranışsal terapiler temelde “sistematik duyarsızlaştırma” üzerine kurulu terapi yöntemlerdir. Bu terapilerde hedef; kişiye istemsiz bir şekilde kasılan vajinal kasları kontrol etmeyi öğreterek vajina içerisine bir şey alınabilmesini sağlamaktır.

Vajinismus tedavisinde davranışsal terapi yöntemleri adeta altın standart yöntemlerdir. Nasıl ki araba sürmek için direksiyonun başına oturmak, yüzme öğrenmek içinse suya girmek gerekirse; vajinismus tedavisi için de pelvik taban kaslarının yönetimini öğrenmek tedavinin kilit noktasıdır. Bir kez öğrenildiğinde hayat boyu unutulmayan tüm diğer şeyler gibi, vajinal kasları önetmek de bir defa öğrenildiğinde bir daha unutulmaz. Yani vajinismus tedavisi kalıcı bir tedavidir.

Vajinismus Tedavisinde Diğer Yöntemler

Vajinismus tedavilerinde kimi zaman hipnoterapi, akupunktur, nöral terapi gibi yardımcı yöntemler de kullanılabilmektedir. Belirtildiği üzere bu tedavi yöntemleri ana tedavi değil “ek tedavi” yöntemleridir. Vajinismus tedavisi sadece hipnoterapi üzerine dayandırılamaz. Ancak bilişsel davranışsal terapiye destek olarak kullanılabilmektedir.

Vajinismus hastaları için en önemli şey tedavi olmaya karar vermek ve doğru merkezi seçmektir. Tedavi olmak için adım atılan ilk an, başarı için en büyük adım atılmış demektir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00