VajinismusVAJİNİSMUSErtelemeyin, ÖzgürleşinBAŞARI ÖYKÜLERİMENÜ

Vajinismus Tanısı

Vajinismus Tanısı

Vajinismus Tanısı

Vajinismus tedavisine başlamadan önce kesin tanı (vajinismus teşhisi) konulmalı, varsa organik (yapısal) bir durumun varlığı araştırılmalı ve vajinismusun derecesi saptanmalıdır. Tüm bunlar için basit bir jinekolojik değerlendirme şarttır.

Vajinismus Tanısı Nasıl Konur? Vajinismus Teşhisi

Vajinismus tanısı cinsel sorunlar konusunda deneyim ve bilgi sahibi bir jinekolog tarafından yapılan son derece basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında kolayca konulabilmektedir.

Vajinismus tanısı ve kesin teşhisi için jinekolojik değerlendirme şarttır

Jinekolog tarafından yapılan son derece basit, rahat, ağrısız, aletsiz yalnızca gözleme dayalı 15-20 saniye süren bir jinekolojik değerlendirme sonrasında vajinismus tanısı (kesin teşhis) konulabilmektedir. Hastaların çoğu bu jinekolog değerlendirmesi sonrasında, önceden yaşadıkları muayene kaygılarının ne kadar yersiz olduğunu anlamaktadırlar.

Jinekolojik değerlendirmeler sırasında standart jinekolojik muayenelerdeki gibi herhangi bir alet kullanılmaz ve yalnızca dıştan gözle incelemeden ibarettir.

Çoğu Vajinismus Hastası ‘Neden Ben’ Diye Düşünür

Sorunu yaşayan vajinismus hastalarının pek çoğu neden böyle bir sorunla karşılaştıklarını, kendilerinde böyle bir sorunun ortaya çıkacağını önceden asla düşünmediklerini, hatta daha önceden vajinismusun ismini bile duymadıklarını bize ifade etmektedirler.

Gerçekten de pek çok kişide olan bu problem sosyal ortamlarda rahatça konuşulamadığı için gizli kalmaktadır. Çiftler sorunlarını en yakın dostlarından, hatta kendi ailelerinden bile gizlemektedirler.

“Sakınan Göze Çöp Batar”

Evet. Sorunu yaşayan bayanların bir kısmı da kendilerinde böyle bir sorun ortaya çıkabileceğini küçükten beri hep düşündüklerini ve ilginç şekilde korktuklarının başına geldiğini ifade etmektedirler. Yani sakınan göze çöp batmaktadır.

Pek Çok Kadın, Vajinismus Tanısını Kendi Başına Koyar

Vajinismus belirtilerini taşıyan pek çok kişi, internet aracılığı ile aslında kendi tanısını kendisi koyabilmektedir. İlişki sırasında birleşme zamanı gelir gelmez oluşan ‘panik atak benzeri’ kaygı ve derin korkular sonucunda oluşan kasılmalar tipiktir. Pek çok hasta bu şekilde, henüz doktora bile gitmeden kendisinde vajinismus olduğundan şüphelenmektedir.

Cinsel Sorunlarla Tedavi Öncesi Jinekolog Değerlendirmesi Önemlidir!

Tüm cinsel sorunlarda tedavi öncesi jinekolojik değerlendirme önerilir. Çünkü hepsinde fiziksel bazı sorunlar eşlik edebilir. Anorgazmi (orgazm olamama),disparuni (ağrılı cinsel birleşme) ve cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozukluklarında öncelikle deneyimli bir jinekolog tarafından basit bir jinekolojik değerlendirme şarttır.

Kesin tanı konulduktan ve organik (yapısal) bir nedenin olmadığı saptandıktan sonra cinsel terapiye başlanılmalıdır.

Vajinismus Tanısı, Net Olarak Vajinismus Teşhisi Önemlidir!

Vajinismus tanısı, kesin teşhisi için jinekolojik değerlendirme şarttır. Bu değerlendirme son derece kolaydır, basittir, ağrısızdır. Hastaların pek çoğu bu muayene sonrasında gereksiz korkularını yenerek kendilerini oldukça hafiflemiş ve rahatlamış hissetmektedirler. Vajinismus teşhisi (tanısı) uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde de önemlidir.

Soru Sor
HASTA ÖYKÜLERİ
HASTA ÖYKÜLERİ
İLETİŞİM ve RANDEVU
Merkezimiz HakkındaVajinismusErtelemeyin, Özgürleşin
0530 763 34 00