facebook

Vajinismusta Parmak EgzersizleriVajinismusta tedavi amacıyla, vajinismus tedavi merkezleri ve klinikler tarafından en sık olarak verilen çalışmaların başında “parmak egzersizleri” yer alıyor.

Hastalar tarafından zor yapılan, bazen de yapılamayan ve bu nedenle tedavileri bırakma sebebi olan vajinismustaki parmak egzersizlerini bu bölümde ele alacağız.

Tarafımızdan yapılan vajinismus tedavi methodları arasında parmak egzersizleri YOKTUR. Vajinismus hastaları için bu bölüm yalnızca bilgi amaçlı düzenlenmiştir.

Vajinismus tedavisi için parmak egzersizleri
Vajinismusu yenmek için yapılan parmak egzersizlerinde, serçe parmaktan başlanarak parmağın her hafta boğum boğum vajina içine sokularak ilerletilmesi sağlanır. Zamanla aynı egzersizin eş tarafından da yapılması istenir. Parmak egzersizlerindeki amaç ise kişinin kendi kendisini keşfetmesini sağlamak ve vajinal kaslara hakim olmayı öğretmektir.

Parmak egzersizleri nasıl yapılır?
Vajinismusta parmak egzersizleri ortalama olarak her hafta bir boğum olmak üzere ve serçe parmaktan başlanarak, vajina içerisine parmağın sokulması esasına dayalı bir tedavi tekniğidir. Bacak açma, rahatlama ve gevşemenin tam olarak sağlanması şarttır.

Serçe parmağın üç boğumu da sokulduktan sonra orta parmak ve işaret parmağı vajinaya sokulur. İyice rahatlama ve gevşeme sağlandıktan sonra da kişinin iki parmağının aynı anda vajinaya sokulması istenilir. Daha sonrasında da eşle çalışmalar yapılır. Eşin iki parmağı vajina içerisine girdikten sonra bu parmakları içeride açması istenilir. Parmaklar içeride rahat bir şekilde açılabilir hale geldikten sonra da ilişki önerilmektedir.

Vajina içerisi kıvrıntılı bir organdır. Vajinal kıvrımların hissedilmesi kişinin kendi organını tanıması açısından önemlidir.

Vajinismusta parmak çalışmaları yaparken rahatlamayı unutmayın!
Vajinismus hastaları parmak çalışmaları sırasında tam bir rahatlık ve pozitif duygu durumunda olmalıdırlar. Parmak egzersizlerini örneğin hafif bir müzik eşliğinde uygulayabilirsiniz.

Aşırı düzeyde gergin, sinirli bir ruh halindeyseniz asla parmak çalışmaları veya diğer vajinismus egzersizlerini yapmayı denemeyin. Öncelikle tam bir gevşeme ve rahatlık içinde olmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen kasılmalar parmak çalışmaları gibi egzersizlerin tam olarak yapılmasına engel olacaktır.

Parmak egzersizleri vajinismus tedavisinde yeterli midir?
Vajinismus tedavisinde uygulanan parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından itici, sıkıcı bulunmakta ve yapılamamaktadır. Hatta parmak egzersizlerinde başarı sağlayan pek çok vajinismus hastaları cinsel ilişkide yine başarısız olabilirler. Her başarısız tedavi denemesi vajinismus hastalarındaki umutsuzlukları bir kat daha arttırmaktadır. Yine de bazı hastalar açısından rahatlatıcı olabilmektedir. Bu yüzden yapılmasında da bir sakınca bulunmamaktadır.

Tarafımızdan vajinismus tedavisi amacıyla hastalarımıza verilen egzersizlerde parmak egzersizleri YOKTUR.

Vajinismus hastalığı tedavisinde günümüzde daha kolay ve çok daha modern tedavi yaklaşımları bulunmaktadır. Hastalar açısından son derece kolay–rahat uygulanan tedavi yöntemleri ile kısa sürede sonuca ulaşılabilmektedir.

Vajinismus Egzersizleri
Vajinismus hastalığı tedavisinde pek çok uygulama ve egzersizler yer almaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta her hastanın tedavisinin kendisine özel olması yani cinsel sorun tedavisinin kişiye uygun biçimde “bireyselleştirilmesi” dir.

Master ve Johnson yaklaşımda olduğu gibi, vajinismus terapilerini “hasta odaklı” yani kişiye özel şekilde sunulmalıdır. Yani cinsel sorunlarda uygulanan cinsel terapiler mutlaka hem hastanın durumuna hem de problemin derecesine uygun hale getirilmektedir. Bu durum tıptaki ‘hastalık yoktur, hasta vardır’ felsefesi ile de örtüşür.

Tarafımızdan verilen tedavilerdeki egzersizlerde bayan asistanlarımız eşlik etmektedir. Vajinismus tedavileri kişiye ve vajinismus sorununun derecesine göre uygulatılmaktadır.

Vajinismusta parmak egzersizleri özellikle kişinin kendisini tanıması ve vajinasını kontrol edebilmeyi kendisine öğretmesi yönlerinden önemlidir.

Özet olarak; vajinismus egzersizleri içerisinde yer alan parmak egzersizleri ile ilgili uygulamalar, bazı hastalar için rahatlamayı sağlamakla birlikte, bazı vajinismus hastaları için son derece itici ve sıkıcı gelebilir. Vajinismus tedavisinde, kişiye göre en uygun tedavi methodu seçilmelidir.