facebook

Vajinismusta Önerilmeyen Tedavi YöntemleriVajinismus tedavisi için hekimler tarafından hastalara verilen, ancak bilimsel olmadığı için asla önerilmeyen tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bu bölümde vajinismusta ‘önerilmeyen’, tıbbi olarak yapılmaması gereken, bilimsel geçerliliği olmayan tedavi yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Hem vajinismus hastaların duyup kendi kendilerine uyguladığı hem de hekim veya psikologlar tarafından hastalara önerilen, ancak doğru olmayan bir takım tedavi yöntemleri aşağıda ele alınmıştır.

Unutmayınız ki; yapılan her türlü başarısız girişim tedaviye olan inancın azalmasına, maddi manevi pek çok kayıplara neden olmaktadır.

İyi tarafından bakıldığında ise özellikle son yıllarda cinsel sorunlar ve vajinismus hastalığı toplumumuzda daha sık olarak konuşulmaya, jinekolog ve psikiyatr hekimler tarafından daha sık olarak ele alınmaya başlamıştır.

Medya da yavaş yavaş üstü kapalı bu konuyu gündemine almaya başlamıştır. Yine de aile içinde pek çok dolaylı ve direkt sorunlara yol açan vajinismus sorunu ile ilgili olarak ülkemizde bilimsel anlamda çalışmaları olan klinik sayısı oldukça azdır.

Tarafımıza başvuran pek çok eğitimli hastalarımız dahi, vajinismus ismini taşıyan böyle bir rahatsızlığı, kendi başlarına gelince ilk kez duyduğunu ve öğrendiklerini bize ifade etmektedir.

Bilgi ve deneyim eksikliğine bağlı olarak; bazı doktorlar tarafından vajinismus hastaları yanlış bir şekilde yönlendirilebilmekte, çiftler uygulanan hatalı tedavilerin kurbanı olabilmektedir.

Vajinismusta Önerilmeyen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
- Alkol alıp ilişkiye girme
Kişinin alkolle sarhoş olması ilişki için yeterli olmayacak tam aksine cinsellikten soğutabilecek ve ayrıca kişinin dini inançlarını rencide edebilecektir. Ayrıca her cinsel ilişki öncesi alkol almak kişiyi alkol bağımlısı haline getirebilir. Bu şekilde alkol bağımlısı haline gelen pek çok kişi mevcuttur.

- Antidepresan veya uyuşturucu ilaçlar kullanma
Sersemlik yapıcı, uyku verici ilaçların kullanılmasına rağmen vajinismus hastalarının cinsel ilişki sırasındaki kasılmaları devam etmektedir.

Diğer taraftan antidepressan ilaçların cinsel isteksizlik, ağızda kuruluk, sersemlik, uyku hali gibi pek çok yan etkileri mevcuttur.

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde, vajinismus problemine eşlik eden bir depresyon (içe çökkünlük) durumu yok ise antidepresan ilacının alınmasına gerek yoktur. Pek çok hastada olan hafif sıkıntılar ise cinsel tedavi sonrası dönemde kendiliğinden düzelecektir.

- Genel anestezi alarak (kişi uyutularak) cinsel ilişkiyi deneme
Son derece yanlış bir şekilde hekimler tarafından yönlendirilerek, muayenehane ortamında genel anestezi verilerek (yani yapılan iğnelerle kişi uyutularak) çiftlerden ilişki tecrübesini yaşaması beklenmektedir. Hatta bazı anestezi uzmanları hastaların evlerine giderek hastaları uyutmakta ve bu şekilde eşleri ile birlikte olmalarını istemektedir.

Ancak vajinismus problemine sahip kadınlar genel anestezinin etkisi bittikten sonra kendilerine gelince ilişkiden kaçınmaya devam etmektedirler. Ayrıca bu tür anlamsız girişimler kişileri cinsellikten ve cinsel ilişkiden de soğutabilmektedir.

- Belden uyuşturma şeklinde (Epidural veya Spinal anestezi ile) yapılan ilişki denemeleri
Muayenehane veya ev ortamında, epidural veya spinal anestezi adı verilen yöntemlerle belden yapılan iğnelerle belden aşağısı uyuşturulduktan sonra ilişki denemesinde bulunmak başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü çoğu vajinismus hastası ilişki sırasında yalnızca ağrı yaşamaktan çok, ilişkide kanamaktan, hatta yırtılmaktan korkmaktadırlar.

Bu tür tedaviler de yarar yerine zarar getirir ve kişilerin umutlarını kırmaktadır.

- Kızlık zarının çıkarılması, alınması (Himenektomi)
Eğer kızlık zarında yapısal bir problem yoksa, pek çok jinekolog tarafından vajinismus hastalarına sıklıkla uygulanan “himenektomi” yani kızlık zarının ameliyatla çıkartılması, yani kızlığın alınması operasyonu gereksiz bir işlemdir ve sorunu çözmez. Çünkü vajinismus sorununun nedeni büyük oranda kızlık zarında değil, bilinç dışında yatmaktadır.

Buradaki tek istisnai durum ise kızlık zarının normalden oldukça kalın ve yüksek kenarlı olması (rigid hymen) ile kızlık zarı kenarında bulunan bölgenin aşırı hassasiyeti olarak bilinen “vulvar vestibulitis sendrom” dur. Her iki durum da basit bir jinekolojik muayene sonrasında tecrübeli bir jinekolog tarafından rahatlıkla tanınabilir ve cerrahi olarak kızlık zarının bölgesel çıkarılması ile tedavi edilebilir.

Tüm diğer durumlarda vajinismus hastalarına himenektomi operasyonu önerilmez. Böyle bir işlem sonrası sorun çözülmeyecek, tam aksine umutsuzluk ve karamsarlıklar artacaktır.

- Tek seanslık vajinismus tedavileri, 15 dakikada çözüm reklamlerı
‘Vajinismusu 15 dakikada veya bir saatte kesin olarak çözüyoruz’ şeklindeki vaatler halkı kandırmaya yöneliktir, asla inanmayınız.

Çok hafif düzeyde vajinismus problemi taşıyan hastalar haricinde tek seanslık cinsel tedaviler asla işe yaramamaktadır. Çünkü vajinismus sorunu çok küçük yaşlardan itibaren gelen derin bir problemdir.

Yalnızca bilgi eksiklikleri ve tecrübesizliklere bağlı cinsel ilişkiye girememe sorunlarında tek seanslık cinsel tedavi çözüm olabilir. Onun haricinde sonuç almak mümkün değildir. Çünkü kimsenin elinde bir sihirli değnek yoktur.

- Vajinismus tedavisi için ÖNERİLMEYEN diğer yöntemler:

  • Sıcak suda oturma banyoları, buhar banyoları
  • Vajinal kayganlaştırıcılar (vajinal lubrikanlar) kullanarak ilişki denemesinde bulunma
  • Kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar kullanarak ilişki denemesinde bulunma
  • Uyuşturucu türü sakinleştirici ilaçlar kullanma

Vajinismus Tedavi Merkezi Seçerken
Özellikle hekim tavsiyeleri ile yapılan ve sonuç alınamayan her türlü deneme umutsuzlukları, karamsarlıkları getirerek çiftlerin tedaviye inançlarını kırmaktadır. Maddi, belki de en önemlisi manevi kayıplar yaşatmaktadır.  O yüzden yukarıda belirtilen bilimsel olmayan ve önerilmeyen tedavi yöntemlerinden uzak durunuz. Aksi takdirde vajinismus probleminiz adeta bir çığ gibi büyüyerek bir evlilik sorununa da dönüşebilir.

Çaresizlik içinde çözüme ulaşamayan pek çok hastanın yolu adeta “denize düşen yılana sarılır” örneğindeki gibi cinci hocalar, büyücüler ve şarlatanlara düşmektedir.

Bu nedenle biz vajinismus hastalarına, iyi bir araştırma yaptıktan sonra kendileri için en uygun gelen, güvenebilecekleri bir vajinismus tedavi merkezi seçmelerini önermekteyiz.

Vajinismusta Önerilmeyen Tedavi Yöntemleri Sorunlar Yaşatır
Vajinismusta önerilmeyen yöntemleri uygulamak çiftlerde hem maddi hem de manevi çok ciddi zararlara neden olur ve daha sonraki tedavi girişimlerindeki umutsuzlukları da arttırır.  Bu yüzden güvenebileceğiniz bir merkezde uygulanacak olan bilimsel tedavi yöntemlerinden başka yolları denemeyiniz.