facebook

Vajinismus ve KlitorisVajinismus sorunu yaşayanlardan; vajinismusta klitoris nasıl rol oynar, klitorisin görevleri nelerdir, yapısı nasıldır şeklinde pek çok soru gelmektedir. Vajinismusta klitorisin işlevi nedir, klitorisi tanımak neden önemlidir?

Kadınlarda klitoris haz ve tatmin organıdır
Klitoris; her iki küçük (iç) dudağın üstte birleştiği noktada dışarıdan bakıldığında görülen baş kısmı, doku içerisine gömülü gövde ve her iki yöne uzanan bacak kısımları ile kadınlarda cinsel hazzı ve orgazmı sağlayan temel organdır.

Cinsel ilişkide klitoris aynı erkeğin penisi gibi kanla şişerek genişlemekte ve buradan aldığı uyarının beyne taşınması ile orgazm fonksiyonu ortaya çıkmaktadır. Orgazmın kaliteli olması cinsel ilişkide tatmin için son derece önemlidir.

Klitoral Orgazm ve Vajinal Orgazm
Kadınların bir kısmı yalnızca klitoris uyarısı ile dıştan sürtünerek orgazmı yaşayabilirler (Klitoral orgazm). Sürtünme genelde elle, penisle, yabancı bir cisimle veya partnerin vücudu ile olur.

Daha az şanslı bir kısmı ise hem dıştan sürtünme yolu ile hem de penis vajina içerisinde gidip gelirken (ilişki sırasında) orgazm olabilirler (Vajinal orgazm).

Vajinismus çiftlerinde cinsel hayat nasıldır?
Vajinismus sorunu yaşayanların pek çoğu cinsel ilişkiye giremediği için vajinal orgazmı yaşayamazken, dışarıdan elle uyarı ile klitoral orgazm olabilmektedirler. Eşle veya kendi başına klitoris uyarısı ile yaşanan orgazmda tam olmasa bile, iyi düzeyde bir tatmin duygusu oluşabilmektedir.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların pek çoğu tam bir birleşme olmasa bile eşleri ile renkli sayılabilecek bir cinsel hayata sahiptirler. Hatta ilginç şekilde oral seks, anal ilişki gibi pek çok kişi için sıra dışı sayılabilecek ilişkiler dahi gerçekleşebilmektedir.

Bazı vajinismus hastaları ise zamanla cinsel ilişkiden uzaklaşmakta ve zaman içerisinde cinsellikten tamamen soğumaktadırlar. Erkek ve kadında cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkabilir. Kadınlarda vajinismus sorununa bağlı olarak gelişen cinsel isteksizlik sorunu, vajinada ıslanamama (vajinal kuruluk) ve zaman içerisinde orgazm olamama sebebi haline gelebilir.

Klitoris, yapılan çalışmalarda erkek penisinden bile çok sayıda sinir hücresine sahiptir. Yani ilişki sırasındaki hazzı kadın, erkeğe göre belki de daha fazla yaşamaktadır. Ancak genital alanına dokunmak istemeyen, hatta ayna ile bakamayan bir kadının hazzı yaşayamaması doğaldır.

Vajinismus ve Klitoris
Cinselliğin temel amacı haz almak, keyif almaktır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların pek çoğunun ortak özelliği kendi vücutlarını yeterince tanımamalarıdır. Çoğu, hayatları boyunca kendi cinsel organlarına ayna ile bakmamış, dokunmamışlardır. El aynası ile genital organlarına baktıklarında korkan, hatta tiksinen hastalar bulunmaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların kendi cinsel organlarına ayna ile bakması, mastürbasyon yolu ile klitoris ve diğer haz bölgelerini keşfetmesi, yani kendi vücudunu mutlaka tanıması gereklidir. Aşırı tabularla yetiştirilmiş kadınlarda bu tür uygulamalar son derece zor ve zahmetlidir.

Yetiştirme tarzındaki yanlışların giderilmesi, doğru cinsel bilgilendirmenin sağlanması, klitoris, kızlık zarı ve cinsellik ile ilgili yanlış bilgilerin düzeltilmesi vajinismus hastalarının tedavisindeki ilk aşamadır.