facebook

Vajinismus ve HamilelikVajinismus ve hamilelik istemi bir arada olunca nasıl düşünceler oluşur? Vajinismus hastalarının hamilelik düşünleri hayatlarını nasıl etkiler? Evlilikte cinselliğin anlamı ve vajinismus üzerine bilgiler yer almaktadır.

Vajinismus ve Hamilelik İstemi
2003 yılından itibaren vajinismus sorunu ile ilgili ağırlıklı çalışan müessesemizde vajinismus hastalarının en sık doktora başvurma sebebi hamilelik istemi olarak izlenmektedir. Çocuk istemi pek çoğu için hat safhadadır.

Çevrelerinden aldıkları ‘Hadi artık çocuk yapın, hamilelik neden düşünmüyorsunuz’ gibi sorular vajinismus çiftlerini adeta bunaltmaktadır. Herkese söylenilen farklı farklı bahanelerle aylar, hatta yıllar birbirini kovalamaktadır. Vajinismus hastalarının çevrelerine verdiği cevaplar ise genelde birbirine benzerdir ‘şu an için hamilelik düşüncemiz yok, şu anda korunuyoruz, işlerimiz çok yoğun, gebelik gibi bir düşüncemiz yok’ gibi.

Özellikle kırsal kesimde ve doğu bölgelerimizde, evlendikten sonra, çok erken dönemden itibaren çiftlerden ve yakınlarından gelen çocuk istekleri olmaktadır. Çiftlerin çoğu ise yaşadıkları bu sorunlarını kimseye anlatamamakta, açılamamakta, kendi durumları ‘acayip, tuhaf’ olarak görmekte ve yalnız hissetmektedirler. Kafalarında ‘daha biz ilişkiye bile giremedik, hamilelik nasıl olacak ki’ şeklindeki düşünceler hayatlarını olumsuz yönde etkilemekte, adeta karartmaktadır. Hatta evlilikleri üzerinden yıllarca geçen ve hala çocukları olmayan pek çok çifte, kısırlık (aşılama, tüp bebek) tedavileri için çevrelerinden jinekolog doktor önerileri gelmektedir.

Hamile kalan arkadaşlarını kıskanmak ve kötüleşen sosyal hayat
Vajinismus çiftleri, aynı dönemde evlenen ve hamile kalan arkadaşlarına karşı kıskançlık da hissetmektedir. ‘Bizden sonra evlenenler hamile kaldı, biz daha ilişkiye bile giremedik’düşüncelerinden dolayı sosyal ortamlarından uzaklaşarak, kendi kabuklarına çekilmektedirler. Böylece çiftlerde asosyal bir yaşam sürdürme eğilimi ortaya çıkmaktadır. Çevrelerinin pek çoğu ise onların bu kendi içlerine dönük şekilde yaşamalarına bir türlü anlam verememektedir.

Cinsellik evlilik hayatının önemli bir gereğidir
Cinsel ilişkinin gerçek anlamı haz ve keyif almaktır. Vajinismus sorununun derecesi ne kadar şiddetli olursa olsun doğru merkezlerde uygulanacak bilimsel ve etik vajinismus tedavi yöntemleri ile KESİN ve KALICI çözüme kavuşmak mümkündür.

Vajinismus sadece cinsel ilişki değil, aynı zamanda bir evlilik problemidir. Vajinismus tedavisi sonrasında cinsel ilişkinin başlaması ile eşlerin birbirlerine karşı duydukları sevgi ve saygıları pekişecek, aile içindeki iletişimleri güçlenecek, hem özel hayatlarında hem de ev hayatlarında kendilerine duydukları güven artacaktır. Cinsellik evliliğin temelini sağlamlaştıran ana işlevlerden birisidir.

Vajinismus ve Hamilelik Süreci
Aslında vajinismus ve hamilelik süreci de son derece kolaydır. Vajinismus tedavisi sonucu hamilelik süreci ve hamilelik problemleri, vajinismus sorunu yaşamadan hamile kalanlardan farklı değildir. Yani vajinismus hastaları hamilelik için normal riski gebelik grubunda yer alırlar.

Vajinismus tedavisi sonrası yaşayacağınız hamilelik önceki tüm sıkıntılarınızı giderecek ve sizi bambaşka bir hayata bağlayacaktır.