facebook

Vajinismus Türleri Vajinismusu cinsel ilişkide ön sevişme aşamasında hiçbir sıkıntı yokken birleşme esnası geldiğinde ilişkinin gerçekleşememesi ya da zor ve ağrılı olarak gerçekleşmesi olarak kabaca tarif edebiliriz. Vajinismus sorunu bazı hastalarda ilk ilişki denemesinden itibaren görülürken, bazılarında da birtakım psikolojik travmalardan sonra ortaya çıkmaktadır.

Kişiden kişiye farklı vajinismus türleri olabilir.

Vajinismus Türleri Kabaca Dört Kısımda Ele Alınır:

1- Birincil Vajinismus (Primer vajinismus)

Vajinismusun bu türünde vajinismuslu bayanların pek çoğu hayatları boyunca hiçbir zaman ilişkiye girememişlerdir; yani diğer bir tabirle halen bakiredirler.

Çoğu zaman kızlık zarının bütünlüğünün de korunduğu bu durum “Primer vajinismus” (Birincil vajinismus) olarak bilinmektedir.

Primer vajinismus tedavi edilmediği takdirde ‘ömür boyu vajinismus’ (life long vaginismus) olarak da bilinir.

2- İkincil Vajinismus (Sekonder vajinismus)

Vajinismus türlerinden bir diğeri olan ikincil vajinismus, çok daha az bir oranda karşımıza çıkmaktadır.

Hastalar, cinselliği önceden yaşamalarına rağmen yaşadıkları zor bir doğum, jinekolojik muayene, kürtaj, cinsel taciz veya tecavüz gibi cinsel travmalar sonrasında ilişkiye artık giremez hale gelmişlerdir. Bu da “Sekonder vajinismus” (İkincil vajinismus) olarak bilinmektedir.

3- Durumsal Vajinismus

Eşe karşı gelişen cinsel ilişkiye girememe durumudur. Genelde eşle ilgili evlilik sorunları ön plandadır. Eşe karşı sevgi eksikliği, öfke, evlenirken yaşanılan aileler arası olumsuzluklar kadının eşine karşı uzak durmasına ve ilişkiyi reddetmesine neden olur.

4- Yapısal (Biyolojik) Kaynaklı Vajinismus

Özellikle kızlık zarı, daha sonrasında da vajina, dış genitalya ile ilgili doğuştan gelen veya sonradan kazanılmış engeller cinsel ilişkiye girememe sorununa neden olabilir.

Kızlık zarının sert, yüksek kenarlı, yarım ay, septalı ve elekli olması durumlarında yapısal bariyerler cinsel ilişkiye girmeyi engelleyecektir. Diğer taraftan vulvar vestibulit sendrom (VVS) de cinsel ilişkiye girememe nedeni olan yapısal kaynaklı vajinismus türleri arasındadır.

Kesin Çözümü Mümkündür!

Vajinismus sorunu hangi vajinismus türlerini içerirse içersin, ortak olan nokta vajinayla ilgili en ufak bir müdahaleye bile hastaların izin vermek istememesidir. Burada bilinmesi gereken; vajinismusun profesyonel bir destek alınmadan kendi kendine çözülebilecek bir sorun olmadığıdır. Bu yüzden bir an önce ertelemeden doğru merkez arayışına girmek ve bu sorunu çözmek için tedaviye başvurmak son derece önemlidir.

Günümüzde tüm vajinismus türleri, bilimsel yöntemler ışığında tedavi edilebilmektedir.