facebook

Vajinismus Teşhisi ve TanısıVajinismus teşhisi ve tanısı, doğru şekilde konulabilmesi adına uygulanacak tedavi yönteminin seçiminde ve vajinismus tedavisinin başarısında son derece önemlidir.

Vajinismus teşhis ve tanısı nasıl yapılır?
Vajinismus teşhisi ve tanısı, alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan, 10-15 saniye süren, son derece basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında konulabilmektedir.

Aslında cinsel ilişkide problem yaşayan tüm kadınlarda, sorununun kaynağının tam olarak açığa çıkartılabilmesi öncelikle bir jinekolog muayenesi şarttır.

Vajinismus sorunu olan kadınlar jinekolog doktora muayene olmakta sıkıntı çekebilirler. Aynen ilişkide olduğu gibi jinekolojik değerlendirme sırasında gereksiz yere kontrolsüz, refleks hareketlerde bulunabilirler.

Vajinismusta jinekolog korkusu nasıl yenilebilir?
Hekime güven, hekim ile iyi iletişimin kurulması, muayenede yapılacakların dürüstçe hastaya tek tek anlatılması, jinekolojik muayene işleminin gerçekten de son derece ağrısız oluşu, herhangi bir alet kullanılmaması ve değerlendirmenin yalnızca 10-15 saniye sürmesi tüm bu endişelerin tamamen önüne geçmektedir.

Pek çok genital anatomik problem çiftlerde cinsel ilişkiye girememeye sebebiyet verebilmektedir ki bunun teşhisi ile kişinin aylarca hatta bazen yıllarca gereksiz yere psikoterapi almasının önüne geçebilir.

Bir cinsel işlev bozukluğu olan vajinismus tanısı, cinsel ilişki sırasında vajinanın alt 1/3 kısmı kaslarındaki kasılmalar sonucunda penis içeri hiç girememekte veya oldukça zahmetli ve ağrılı şekilde girebilmektedir. Problem % 90 oranında bilinçdışına yıllar içinde yerleşmiş bir takım korkulardan kaynaklanmaktadır.

Vajinismus belirtileri arasında; sorunu yaşayanların vajina içine tampon, ped veya fitil gibi yabancı cisimleri yerleştiremedikleri, parmaklarını vajina içine sokamadıkları (bu durumda ağrı, acı hissettikleri) izlenmektedir. Kişinin tıbbi öyküsü sonrasında, yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme kesin olarak vajinismus teşhisi ve tanısı açısından önem taşır.

Vajinismus teşhis ve tanısı konusunda kişi şüphelenmelidir
Cinsel ilişkiye girmede sorun yaşayan pek çok kişi, vajinismus teşhis ve tanısı için internet sitelerini incelemekte ve kendinden şüphelenmektedir. Ancak, vajinismus teşhis ve tanısı cinsel terapi konusunda uzman bir jinekolog tarafından jinekolojik bir değerlendirme sonrasında kesin olarak konulabilir.

Jinekolog, jinekolojik değerlendirme sırasında cinsel ilişkiye girememeye neden olan fiziksel sebeplerin varlığını ve vajinismus hastalığının derecesini  de ortaya çıkartır. Böylelikle uygulanacak uygun tedavi tekniği de belirlenmiş olacaktır.

Hastalarının pek çoğu vajinismus hastalığının ismini ilk kez, bu durumun kendi başlarına geldiği zaman öğrendiklerini ifade etmektedirler. Pek çoğu da ince araştırmalarıyla vajinismus teşhis ve tanısını kendi başlarına yapabilecek kadar bilgi düzeyine ulaşmaktadır.